Skocz do zawartości

Pytanie do użytkowników monitorów z HDR


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Cześć!

Proszę o wypowiedzi tylko posiadaczy monitorów z HDR jak również osoby, które miały z nimi kontakt przez dłuższy czas.

 

Przymierzam się od dłuższego czasu do zakupu monitora 31,5-32" IPS 4K 144Hz. Zastanawiam się nad HDR-em. Widziałem u znajomego różnicę w Horizon Zero Dawn i faktycznie obraz jest zupełnie inny pomimo tego, że ma zdaje się tylko certyfikat HDR10.

 

Moje pytania:

1. Czy HDR to bajer na krótką chwilę czy korzysta się z niego cały czas?

2. Czy konfiguracja HDR do każdej gry jest czasochłonna, aby dość dobrze zestroić efekt?

3. HDR zawsze polepsza obraz gier/filmów czy zdarzają się produkcje, którym ujmuje uroku?

4. Czy wzrok przy korzystaniu z HDR szybciej się męczy?

5. NAJWAŻNIEJSZE: Rozumiem, że jest spora różnica pomiędzy HDR10-400-1000. Nie miałem jednak okazji porównać. Gdyby ktoś mi na chłopski rozum podał przyrost "szału" w każdej kolejnej jego numeracji byłbym wdzięczny. :) Np. Brak HDR - obraz 5/10, HDR10 - obraz 7/10, HDR400 - ?

 

Z góry przepraszam, o tak dziwną prośbę, ale komentarze typu "HDR400 a HDR1000 to zupełnie inna bajka" nie są dla mnie wymierne. Chcę po prostu się dowiedzieć, czy warto dopłacać sporą sumę właściwie tylko do wyższego standardu HDR. :)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Godzinę temu, bonuz napisał:

1. Czy HDR to bajer na krótką chwilę czy korzysta się z niego cały czas?

Jeśli komputer multimedialny to sporo czasu. Dużo nowych gier go obsługuje (na pewno więcej niż RT ;) ) ale też np. niektóre treści w netflix premium.

Godzinę temu, bonuz napisał:

2. Czy konfiguracja HDR do każdej gry jest czasochłonna, aby dość dobrze zestroić efekt?

To zależy od gry. W niektórych działa dobrze out-of-the-box, w innych mimo zmiany ustawień ciężko osiągnąć zadowalający efekt.

Godzinę temu, bonuz napisał:

3. HDR zawsze polepsza obraz gier/filmów czy zdarzają się produkcje, którym ujmuje uroku?

Niekiedy na standardowych ustawieniach obraz jest zbyt jaskrawy i przesycony, np. w AC Oddysey tak miałem.

Godzinę temu, bonuz napisał:

4. Czy wzrok przy korzystaniu z HDR szybciej się męczy?

Nie zauważyłem ale nie polecam korzystać w nocy ze względu na jasność.

Godzinę temu, bonuz napisał:

5. NAJWAŻNIEJSZE: Rozumiem, że jest spora różnica pomiędzy HDR10-400-1000. Nie miałem jednak okazji porównać. Gdyby ktoś mi na chłopski rozum podał przyrost "szału" w każdej kolejnej jego numeracji byłbym wdzięczny. :) Np. Brak HDR - obraz 5/10, HDR10 - obraz 7/10, HDR400 - ?

Na codzień korzystam z monitora z hdr400 i tv z hdr1000. Na monitorze efekt jest słabo widoczny i brakuje miejscowego przyciemniania przez co jest okropny BLB, na TV na ogół brak problemów. Na przyszłość raczej będę brał coś z minimum hdr600, ogólnie różnica względem sdr jest kosmiczna jeśli chodzi o kontrast i kolory.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, bonuz napisał:

5. NAJWAŻNIEJSZE: Rozumiem, że jest spora różnica pomiędzy HDR10-400-1000. Nie miałem jednak okazji porównać. Gdyby ktoś mi na chłopski rozum podał przyrost "szału" w każdej kolejnej jego numeracji byłbym wdzięczny. :) Np. Brak HDR - obraz 5/10, HDR10 - obraz 7/10, HDR400 - ?

Ja wiem jak wygląda HDR na tv niby hdr 10,a na Oledzie 48 cali, nie ma porównania. HDR mniej niż 800 to tylko marketing

Następnym monitorem po moim 3440x1440 będzie albo Oled 48 cali, albo jak wyjdą Oldey ultrawide/43 cale itp

 

Polecam tą stronkę:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/by-usage/hdr-gaming

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Wiadomo, jeśli budżet nie ogranicza to też bym brał OLEDa.

Edit:

@bonuz Nie oznaczaj rozwiązania bo temat zamkną, a może ktoś jeszcze napisze coś ciekawego.

Chciałem porobić screenshoty z HDR i bez żeby pokazać różnicę ale chyba się tak nie da, albo ja coś źle robię :co: Tzn. screeny z HDR wyglądają jak SDR tylko z jasnością, nasyceniem i kontrastem podbitym na max, czyli po prostu fatalnie :D A na żywo całkiem inaczej.

 

Edytowane przez zbiku90
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...