Skocz do zawartości

Modernizacja kompa do obróbki fotografii


Recommended Posts

Posiadam taki zestaw co można zmienić lub dołożyć do płynnej pracy w photoshopie - budżet +/- 1k

1. Intel Core i7-8700, Hexa Core, 3.20GHz, 12MB, LGA1151, 14nm, BOX
2. Gigabyte B360M DS3H, DDR4, PCI-E 3.0 x16, DVI-D/HDMI
3. LG nagrywarka DVD GH24NSD1, SATA, bare bulk, Black
4. Patriot Signature DDR4 16GB (2 x 8GB) 2400MHz CL17 DIMM RADIATOR
5. Dysk Seagate BarraCuda, 3.5'', 2TB, SATA/600, 7200RPM, 256MB cache
6. SSD M.2 Apacer Dysk SSD Z280 240GB M.2 PCIe
Gen3 x4 NVMe, 2750/1500 MB/s, MLC.
7. Chieftec zasilacz ATX serii IARENA - GPC-600S, 12cm fan, 600W bulk
8. Corsair obudowa komputerowa Carbide Series 100R Mid-Tower Case
9. LOGILINK Czytnik kart pamięci 3,5'' USB 2.0 wewnętrzny 54-w-1

Link to post
Share on other sites

Płynności Ci to nie poprawi, ale polecam kupić dodatkowy dysk zewnętrzny na zdjęcia i trzymać go najlepiej osobno, nie podłączony do komputera na stałe.

Gdybyś kiedyś przypadkowo stracił zdjęcia z komputera, to masz kopię zapasową a w razie pożaru chwytasz dysk i uciekasz z domu.

Ja mam taki: https://allegro.pl/oferta/dysk-toshiba-canvio-basics-4tb-hdd-9970953510 i drugi jakiś WD 1,5 tb.

Link to post
Share on other sites

Zestaw nie jest zły. Problemy z wydajnością mogą wynikać z braku vram. Może jakiś używany chociażby GTX 1050 Ti 4GB?

Jeżeli też zżerasz więcej niż 16GB, to dołóż pamięci. Można też sprzedać ten mały SSD NVMe co masz i dać 1TB żeby system, soft oraz wszystkie katalogi były na tym dysku a nie na HDD. 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie szykujesz się na większy wydatek, to w sumie warto by tylko wymienić cooler na CPU, boxowy czasem może ograniczać wydajność twojego procka. Sam procek nie jest zły, dlatego dowolny cooler towerowy w okolicach 100 zł zrobi robotę. 

Ram masz niespecjalny, aczkolwiek nie zyskasz za wiele wymieniając go.

 

Za około 1000 zł mógłbyś wymienić cpu i mobo na coś z intela 10/11 gen, tylko myślę że nie ma sensu zbytnio przechodzenie z tego co masz na coś pokroju i5 10400. 

 

5 minut temu, kajtek. napisał:

Można też sprzedać ten mały SSD NVMe co masz i dać 1TB żeby system, soft oraz wszystkie katalogi były na tym dysku a nie na HDD. 

Przesiadkę na to aby pracować na samym SSD też polecam. Obecny HDD możesz wtedy wykorzystać na backupy. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.12.2021 o 07:29, kajtek. napisał:

Zestaw nie jest zły. Problemy z wydajnością mogą wynikać z braku vram. Może jakiś używany chociażby GTX 1050 Ti 4GB?

Jeżeli też zżerasz więcej niż 16GB, to dołóż pamięci. Można też sprzedać ten mały SSD NVMe co masz i dać 1TB żeby system, soft oraz wszystkie katalogi były na tym dysku a nie na HDD. 

 

No dobra wymiana dysku poleciłbyś jakiś 1TB. Z pamięcią ciężko bo nigdzie nie mogę ich znaleźć, bo muszą być takie same jak mam ? I chłodzenie procesora jakieś ciche i wydajne jakiebyś polecił bo temperatura mi skacze przy obróbce do 70 stopni i w sumie na dysku też. Karty właśnie szukałem GTX 1050TI ma 4GB a GTX 1060 6GB więc która lepiej wybrać do pracy przy photoshopie ?

Link to post
Share on other sites

Pamięci nie muszą być te same. Mogą być z innymi parametrami ale no i też mogą być kwiatki. Pamięci masz dość niestandardowe. Za 500 zł można kupić 2x16 GB więc jak masz dokładać 2x8 GB za 350 zł, to lepiej sprzedaj te swoje i weź 2x16. Jeszcze nie wiem czy nie wyjdziesz na tym do przodu z kasiurką :D

 

Dysk KC2500, chłodzenie Fera 5 czy Fortis 5. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, kajtek. napisał:

Pamięci nie muszą być te same. Mogą być z innymi parametrami ale no i też mogą być kwiatki. Pamięci masz dość niestandardowe. Za 500 zł można kupić 2x16 GB więc jak masz dokładać 2x8 GB za 350 zł, to lepiej sprzedaj te swoje i weź 2x16. Jeszcze nie wiem czy nie wyjdziesz na tym do przodu z kasiurką :D

 

Dysk KC2500, chłodzenie Fera 5 czy Fortis 5. 

Czy takie pamięci pociągnie mi moja płyta która obsługuję do 2666mhz ? Czy coś innego polecisz ?

https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-blackout-ddr4-32gb-2x16gb-3200mhz-cl16-pvb432g320c6k-p7113898

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, manuel2 napisał:

 

...... pamięcią ciężko bo nigdzie nie mogę ich znaleźć, bo muszą być takie same jak mam ? I chłodzenie procesora jakieś ciche i wydajne jakiebyś polecił bo temperatura mi skacze przy obróbce do 70 stopni i w sumie na dysku też. Karty właśnie szukałem GTX 1050TI ma 4GB a GTX 1060 6GB więc która lepiej wybrać do pracy przy photoshopie ?

Nie muszą. Kiedyś miałem 4 kościu 3 różnych producenówi w dual chanellu i wszystko chodziło dpbrze. 

 

Co do chłodzenia to fortisa 3 polecam, Jak co to mam używkę do sprzedania. Płytę mam taką samą z i5 9500. Kiedyśmiałem i7 8700 z tym fortisem i działał super. Teraz I5 jedzie na boxowym coolerze.

 

Pamięci Patrioty mogą być, ale i tak pójdą na 2666 MHz.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...