Skocz do zawartości

i7 3770k + Gigabyte Z77-DS3H = OC problem


Recommended Posts

Cześć, trafił do mnie "na stół" komputer z płytą główną i procesorem jak w tytule

Są w nim 4 kości RAM (łącznie 16GB)

przewiewna obudowa ale nie jakiś highend (średnia można powiedzieć)

chłodzenie na procesorze jest lepsze niż boxowe ale nie jest to jakiś dobry Dark rock czy silentium (świeża pasta na procesorze jest)

 

Cel jest taki jak ostatnio - bezpieczne podkręcenie procesora (z włączonym HT) i opanowanie temperatur,żeby były niskie.

Próbowałem, męczylem się i nic nie osiągnąłem.

Celem jest jakieś 4.2Ghz

wymiana płyty czy chłodzenie nie jest możliwa

 

Testowałem różne ustawienia na zegarach 4.2 oraz 4.0Ghz - za każdym razem po 5 minutach w OCCT na extreme mam nawet 95 stopni celciusza.

 

Mało ta płyta ma funkcji i ja już zgłupiałem co i jak

 

Nie mogłem porobić zdjęć bo nie da się wyświetlić w tej płycie wszystkich możliwych opcji tylko zmienia się to przyciskami + i - na klawiaturze wiec nagrałem film.

 

Co i jak byście poustawiali,żeby było dobrze?

jak 4.2 nie będzie stabilne to 4.0 może być

 

HT musi zostać

 

Mile widziany speed step ,żeby procesor w idle obniżał zegary.

 

 

link

https://drive.google.com/file/d/1a_NxfiYnUh0jUhw06_crAPMsSHxZA77W/view?usp=sharing

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, under555 napisał:

za każdym razem po 5 minutach w OCCT na extreme mam nawet 95 stopni celciusza

Bez delida na 3770k dużo nie zdziałasz, glut wysechł już pewnie lata temu. Druga sprawa że testowanie na extreme sensu nie ma, spokojnie wystarczy large data set - normal - variable.

Link to post
Share on other sites

Cześć, mam update.

wiem,że pasta pewnie wyschła pod czapką ale budżetowo coś z tym procem zrobić muszę.

Na ustawieniach fabrycznych komputer właśnie przeszedł 15 minut OCCT na extreme i max na chwilę miał 91 stopni.

Bardziej mnie to cieszy niż to, co wczoraj były na 4Ghz i niby undervoltingu bo tam po 4 minutach było po 95 stopni (caly czas occt extreme)

Dla mnie z tego płyną dwa wnioski 

można zrobić undervolting na tym fabrycznym 3.9 Ghz i temperatury będą całkiem już spoko bo (jeśli teraz 91 stopni w OCCT jest, to po UV z 5 stopni może się zejdzie a w grach i tak będzie troche mniej stopni niż jest w occt wiec będzie ok)

 

ALE 

moim zdaniem dalej nie znam możliwości OC/UV tego procesora - jestem tego pewny bo na ustawieniach fabrycznych w bios mam niższe temperatury niż po moim UV czyli coś robię źle.

wydaje mi się,że ma miejsce jeden z dwóch scenariuszy

a) przy każdym parametrze jak np. voltage samego cpu są do wyboru opcje Auto - normal - i potem dopiero różne wartości liczbowe. Nie wiem czy jest to możliwe,że na auto/normal jest niższa wartość niż przy najniższej wartości gdzie widzimy cyfry.

b) gdzieś w tych opcjach (licznych) gdzie jest C1 albo turbo opcje są jakieś parametry które powyższe nastawy z pkt. "a" podbijają jakieś napięcia bo są na auto.

A wiec.
Zaraz porobię screeny z filmiku i Wam wrzucę

a) liczby i parametry, które można ustawić we wszystkich napięciach

b) zdjęcie wszystkim opcji typu turbo itd. i podpowiecie mi co mogę powyłączać tak,żeby było lepiej a jednocześnie,żeby procesor speedstepa miał czyli ,żeby w idlu miał niskie zegary. Pamietam ,że np. w płytach Asrocka wyłączałą się parametr "spectrum" czy jakoś tak bo robił dużo niedobrego a speed step i tak działał

a wiec:

Cpu vtt

Od lewej do prawej 1.075(takie coś jest w tabeli obok wiec chyba jest to wartość auto)

Auto - normal - 0.77 - 0.82 - 0.87 - 0.92 - 0.97 - 1.020 - 1.075 - 1.085 - 1.095 - 1.105- 1.115 - 1.125 - 1.35

Cpu pll dziwna rzecz bo w tabeli pokazuje że chyba auto to 1.845

Ustawienia jakie są to auto - normal - 1.545 - 1.645 - 1.745 - 1.845

 

Imc 0.940(w tabeli, chyba auto ma taką wartość) auto -normal - 0.69 -0.74 -0.79 -0.84 -0.89 - 0.94 -0.95 -0.96 -0.97 -0.98- 0.99 -1.0 -1.01 i wyżej

 

https://imgur.com/a/ozQGRIR

 

 

10 godzin temu, zbiku90 napisał:

Bez delida na 3770k dużo nie zdziałasz, glut wysechł już pewnie lata temu. Druga sprawa że testowanie na extreme sensu nie ma, spokojnie wystarczy large data set - normal - variable.

Zbiku, może Ty byś pomógł prosze? ostatnio caly zabieg OC na poprzednim zestawie się udał dzieki Tobie!

Link to post
Share on other sites

No przecież piszę że bez delida i/lub lepszego chłodzenia nic z tego nie będzie.

1 godzinę temu, under555 napisał:

Na ustawieniach fabrycznych komputer właśnie przeszedł 15 minut OCCT na extreme i max na chwilę miał 91 stopni.

Wychodzi na to że założone chłodzenie nie jest wiele lepsze od boxowego. Wyschnięty glut nie poprawia sytuacji. Dlatego właśnie zawsze i wszędzie polecam 2500k/2600k do tej platformy (sam kiedyś stałem przed tym wyborem) bo mają lutowany IHS i ząb czasu ich nie tyka ;)

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, zbiku90 napisał:

Nic poza delidem i/lub lepszym chłodzeniem tutaj nie wyczaruję.

Które funkcje byś wyłączył?chociaż tyle mi prosze podpowiedz

ja UV zrobię sam jakoś najwyżej

ok, update - chyba już ostatni

 

Ustawiłem 3.8 Ghz z HT(mniej o 100mhz niż fabryczny zegar)

zrobiłem UV - stabilnie pracuje dosłownie na najniższych ustawieniach vtt, pll,imc 

OCCT Extreme + furmark (gpu) jednocześnie - 95 stopni po 10 minutach i nie wiem czy by nie rosło bo wyłączyłem

OCCT normal (big pack itd) po 15 minutach max 88 stopni

Furmark gpu (aax8 full hd, ultra) + cpu burner (funkcja z furmarka, która robi load procka na 100%) - po15 minutach procek ma 83 stopnie

 

teraz włączyłem OCCT (bez furmarka) i niech leci z godzine, połtorej ,żeby ostatecznie stabilność sprawdzić. Wg. mnie będzie ok ale wole przetestować

Teraz kilka pytań, możecie na szybko poodpowiadać "tak" "masz rację" "mylisz się" itd.
1. Furmark cpu burner i tak obciąża proca bardziej niż gaming typowy

2. Testowanie cpu burnerem (load proca 100%) + furmark na gpu na ultra = jak to przechodzi komp termicznie to jest ok (w grach będzie miał i tak pewnie z 15 stopni mniej) - tym sprawdzamy czy temperatury będą ok .

3. Occt - jak przejdzie sobie z. 1.5h testu bez błędu to znaczy ,że względnie stabilne ustawienia mamy

4. używanie occt na extreme już samo w sobie to ciężka sprawa gdzie pewnie większość lapków gamingowych by się zagrzała a i duża część komputerów tańszy/starszych pewnie też.

5. uzywanie occt na extreme + furmark gpu na ultra (on też swoją drogą obciąża nieco procesor) to po prostu czysta głupota. Warunki ,które nigdy nie będą miały miejsca + tym sposobem można na większości sprzętów podobijać powyżej 90 stopni
 

Myślałem nad tym,żeby może zrobić ze 4Ghz bez HT ale te 3.8 z HT wydaje mi się być wydajniejsze pod gry poza tym już nie chcę mi się poświecać czasu na ten komputer.

 

Także jak przejdzie OCCT z 1.5h ten komp to uznaję go za skończony i oddaje znajomemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...