Skocz do zawartości

Karta się grzeje po wymianie pasty, pomocy!


Recommended Posts

Hej posiadam problem dotyczący karty Radeon R9 290 T-rix oc, tej karty jest naprawdę multum rodzajów, mogę dodać jeszcze że ma 2 złącza 8pin, ale przechodząc do sedna posiadam tą kartę już prawie dwa lata i pomyślałem że czas wymienić termopady i pastę, karta wcześniej pod max obciążeniem na teście miała 82 stopnie C, użyłem pasty thermal grizzly kryonaut , i termopady THERMALPAD GELID GP-EXTREME 12W/mK 120x20x1mm, ale na początku były to inne termopady nie były to 1mm tylko 1,5mm i po złożeniu karty i podłączeniu do komputera komputer się włączał na chwile po czym karta wchodziła na maksymalne rpm i się wyłączał i ja głupi spróbowałem włączyć jeszcze z 5 razy po czym w końcu rozkręciłem kartę i się okazało że termopady 1,5mm były za grube i rdzeń w ogóle nie dotykał chłodzenia, cztery dni później przyszły termopady które podałem po wyżej i po ponownej wymianie i złożeniu karty, wszystko działa , pamięci są chłodne więc termopady dobrze dolegają, wiem że rdzeń cały dotyka chłodzenia, tylko problem jest taki że temperatura rdzenia pod obciążeniem testu ma maksymalnie 93 stopnie C, więc urosła o 11 stopni , i pytanie czym to może być spowodowane? jedyne co mi przychodzi do głowy to że za dużo pasty dałem, ale boje się tego że to przez to że wtedy te 5/6 razy karta w pewnym sensie się przegrzewała, i proszę o pomoc w wyjaśnieniu o co chodzi i co zrobić, czekam no odpowiedzi jak i również na pytania bo jestem świadom że informacje które tu podałem mogą mało znaczyć, z góry przepraszam za dość trudną pisownie i niespójne składanie zdań.

te termopady wcześniejsze które podałem czyli 1,5 to był mój błąd zakupowy, przez który ta karta się wyłączała  orginalnie były 1,25 lecz nigdzie nie mogłem takich dostać 

Link to post
Share on other sites

Jesteś pewien, że nie przesadziłeś z ilością termopadów?

 

Czy termopady się ugniotły tak jak oryginalnie? Może orygiginalne były miększe?

 

To że rdzeń dolega cały to dopiero połowa sukcesu, powinien mieć odpowiednio silny docisk. Dając Za twarde termopady możesz ten docisk zmniejszyć i doprowadzić do gorszego chłodzenia.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Rozkręcić, wrzucić oryginalny termopady, skręcić i sprawdzić temperatury

 

Druga sprawa to odpowiedni docisk, tak jak stoi na kolega wyżej. Nie da się nawalić za dużo pasty bo po prostu przy mocniejszym nacisku nadmiar rozjedzie się na boki.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

no tak panowie, nie wpadł bym na to, a na to wychodzi ponieważ termopady orginalne były o formacie pianki a te teraz bardziej plasteliny tylko orginalne posiadają 1,25mm grubości a nigdzie nie mogę ich znaleźć... Wiecie gdzie może dało by się takie owe kupić? i oczywiście wielkie podziękowania bo ma to naprawdę sens a nawet przez myśl mi to nie przeszło 

stare termopady niestety wyrzuciłem, ale teraz to wszystko się łączy ponieważ gdy dałem tylko odrobinkę pasty to tylko 1/4 rdzenia była "połączona" z chłodzeniem 

 

waszym zdaniem te mogły by się nadawać? https://allegro.pl/oferta/phobya-thermopad-xt-termoprzewodzacy-120x20x1mm-11082638152

 

Link to post
Share on other sites

Miałeś (prawdopodobne) 1.25 mm termopad miękki więc może być problem znaleźć zamiennik. 1.5 mm bardzo miękki powinien być ok, alternatywa to zakup właśnie termopadu 1mm.

 

Zależności już chyba sam ogarnąłeś:

- jeśli za gruby termopad na VRM/MEM to masz "prześwit" na rdzeniu 

- jeśli za cienki termopad na VRM/MEM to powinny być wyższe temperatury na tych komponentach gdy dobrze dokręcisz na rdzeniu 

 

Kolega @ernoratormoże poleci coś lepszego bo ja w termopadach uderzam zawsze doń ;)

 

Na koniec ciekawostka: przy najnowszej gen Gpu od NVidia okazało się, że topowe karty (-> RTX 3080/3090) przegrzewają się przy kopaniu. Kontrola rpm jest w wielu modelach sterowana temp na rdzeniu, podczas gdy w wydobyciu ETH to pamięci dostają w kość - w efekcie czego spada wydajność. Zaczęły się zatem masowe wymiany twrmopadów i całkiem sporo osób (jest temat na Redicie) "ucegliło" w ten sposób karty. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...