Skocz do zawartości

Niestabilne pamięci na AsRock Z490 Pro4


Recommended Posts

Czołem,

Po wielu latach postanowiłem wrócić do PC i na początku tego roku złożyłem sobie zestaw jak poniżej:

i5 10400F
ASRock Z490 Pro4
Patriot 2x8GB 3733MHz (PV416G373C7K)
Gigabyte Gainward GTX 1060 6GB
SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
 

Obecnie zmagam się z niestabilną pamięcią, zaczęło się od lekkich ścinek w grach, np CoD Warzone albo Wolf ET (tak, jeszcze się w to gra ;) ). Po konsultacji ze znajomym sprawdziłem RAM za pomocą TestMem5 i cfg extreme@anta777, wyniki jak poniżej, błędy w testach 0, 1, 2:

image.png.af0fbec185b4f9980ece31badd228d74.png

 

Zmieniłem napięcie na 1,45V, XMP normalnie zaczytuje się na 3733mhz, timingi jak producent podaje, ale dalej jest problem ze stabilnością.

W międzyczasie sprawdziłem stronę ASRocka i nie ma tych pamięci na liście wspieranych dla tej mobo... a dodatkowo jest notatka poniżej w specyfikacji:
image.png.b7628165bd9669ce6e27b86953296e7f.png

 

Moje pytanie do was - czy jest jakaś możliwość ustawienia tych pamięci na tej płycie głównej żeby działały stabilne? Obniżenie timingów/przepustowości?
Czy pozostaje mi zmiana płyty/pamięci? 

Link to post
Share on other sites

Tak zrobiłem. Ustawiłem 3600, timingi i napięcie zgodne z XMP, tj. 1.35v, IO/SA 1.2v

Dwa testy bez błędów. Kolejny dzisiaj rano po tym jak komputer był włączony ale nieużywany i wywaliło to. Wygląda na to, że przy "zimnym starcie" wywala błędy.

Rectangle Font Material property Screenshot Parallel

 

 

Na ten moment ustawiłem 16-20-20-40, 1.4v, napięcie IO/SA na 1.15v i 3200MHz i testuje. Posiłkuje się tym: https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...