Skocz do zawartości

Roast my Setup, mój upgrade.


Recommended Posts

Cześć,

 

Niedawno postanowiłem zrobić upgrade mojej stacji gamingowej, bo stary config już nie dawał rady z nowymi tytułami. Chciałbym się z wami podzielić tym co i jak uzyskałem i poprosić o komentarze. Może kogoś natchnę :)

 

Pozycja wyjściowa:

cpu: Ryzen 5 1600 AF

MB: Gigabyte B450M DS3h

RAM: Gskill Ripjavs V 3200 cl16

GPU: MSI GTX 1060 6 GB (1 wentylator, wersia do ITX)

PSU: SPC Vero L2 500W 80 Bronze

Obudowa: Krux Prism

Dodatkowe wentylatory: SPC Corona RGB 120mm

Cooler cpu: SPC Spartan 4

SSD: m2 XPG SX8200 PRO 1TB

 

Generalnie jakoś to chodziło, w miarę cicho, w miarę chłodno (stress cpu + gpu -> 75 + 77 st. C), ale w grach wydajność już nie ta. Monitor mam 1080p 165Hz, więc zależy mi na przyzwoicie wysokim FPS w nowych tytułach. Pora zatem na upgrade, sprzedałem praktycznie cały wyjściowy PC, zostawiłem sobie tylko SSD.

 

Do upgrade celowałem w procka r5 5600x + RTX 3060, ale budowanie składaka od podstaw i zamawianie wszystkiego z osobna było trochę drogie. Rozwiązaniem okazało się kupno gotowca bez GPU. O takiego: 

https://allegro.pl/oferta/asus-rog-strix-g15dk-amd-ryzen-5-16-512-gb-w10-led-11195440059?fbclid=IwAR2hLh9EGWAnmsV2ODnplp6YFOY74WkD9RGWHYfelSNAhJBIeUL8N6OziDA

Jak przyszła paczka, to pierwsze co to ocena zawartości i małe podsumowanie:

- Cooler CPU - full aluminium, trochę większy od stockowego ... słabo, ale to wiedziałem po zdjęciach

- SSD - 512 GB, użyję jako pendrive, jest to pciex4, więc tragedii nie ma. Prędkości nie sprawdzałem, to co na nim widać, to brak DDR cache.

- MB - upośledzona wersja najtańszej mb asusa (widać to np po braku złączek na dodatkowe wentylatory, można podłączyć tylko 1 od cpu i 1 obudowy). 

- RAM - 3200 cl 22, SK Hynix DDie, szału nie robią (downgrade względem poprzednich), ale tutaj udało się je odrobinę podkręcić, przy 1.35V stabilnie działają z taktowaniem 3600 i cl 18. Generalnie nie bawię się w OC, ale tu zrobiłem wyjątek.

- Zasilacz, tu pozytywne zaskoczenie - 700W 80 Bronze - Marka Great Wall, konstrukcja pół modularna. Z info znalezionych w sieci wynika, że te zasilacze są średniej jakości ogólnie i wielu producentów produkuje u nich brandowane psu (np EVGA). 

- Obudowa - pomijając oszczędności typu brak malowania w środku, to generalnie jest to konstrukcja przyzwoitej jakości, blachy odpowiednio grube, plastiki ok w dotyku (tylko uchwyt na słuchawki bez sensu). Elementy przyczepione do ramy da się odkręcać, np można odkręcić ramkę PCIE i wstawić pionowy montaż GPU. Otworów w obudowie pod dostatkiem, brak jakichkolwiek filtrów.  Obudowa jest typu slim, czyli cooler do CPU musi być odpowiednio mały.

Koszt budy: 1959 zł

 

Pierwsza modyfikacja: 

Wentylator z tyłu obudowy jest potwornie głośny, tzn bzyczy jak pracuje na niskich obrotach. Cooler też nie budzi mojego zaufania. Jako wentylator na wylot trafił Be Quiet 80 mm, a cooler to Be Quiet Shadow Rock LP. 

Koszt modyfikacji: 220 zł

 

GPU:

Generalnie kupiłem KFA2 RTX 3060 za 3099:

https://www.x-kom.pl/p/638564-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-rtx-3060-1-click-oc-lhr-12-gb-gddr6.html

, ale w skutek pewnych perturbacji, zaćmienia słońca i innych takich wylądowałem z MSI RTX 3060ti Gaming Z Trio, bez dodatkowych opłat. Karta potwornie wielka, ledwie mieści się w obudowie. Na szczęście w budzie były 2x 8pin (bo oryginalnie tamten komputer miał 3070), więc z podłączeniem nie było problemu.

 

Efekt:

Wydane: 5258 zł

Teraz gierki chodzą wyśmienicie, w benchmarku Shadow of the Tomb Raider, uzyskuję rezultaty takie jak inni na na stronach (różnica 2-3 fps). Temperatury, stress CPU+GPU -> 72, 68 (hot spot: 80),  na razie testowałem tylko bez panelu bocznego, bo mam zamiar go zmodyfikować i dodać jeszcze 2 może 3 wentylatory do całości. Podejrzewam, że jakbym założył panel boczny, to mogło by być tragicznie.

 

Mam niedaleko firmę, która niedrogo tnie waterjetem, więc być może wytnę w górnej części obudowy miejsce na okno, a w dolnej zrobię solidne otwory do zaciągania powietrza dla gpu. Planuję także dodać na górze obudowy tak 2x 120 wentylatorki, tak aby skuteczniej wyciągać gorące powietrze. Nie widzę problemu, by raz na 2 miesiące odkurzyć PC, więc konfiguracja z ujemnym ciśnieniem, bez filtracji jest wystarczająca.

 

Proszę teraz o komentarze :)

 

 

 

z1.jpg

z2.jpg

Link to post
Share on other sites

Oceniając zasilacz sugerowałem się trochę tym artykułem z Gamers Nexus:

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3413-walmart-great-wall-power-supply-benchmark-review

 

"Not so bad" wydaje się być wystarczające dla zasilacza 700W przy realnym zapotrzebowaniu rzędu 350W (240 GPU, 110 CPU)

 

Obudowa wiem, nie jest doskonała, ale jakoś musiałem ciąć koszty. Tak naprawdę największy zarzut do tej obudowy, to jest ona wąska, więc tak ogromny GPU kończy się dosyć blisko ścianki bocznej. Panel przedni ma z dołu spory przelot, a góra jest na tyle oddalona, że praktycznie da się zaciągać powietrze praktycznie całym przodem. Przy poprzednim GPU (KFA2 RTX 3060) nie było problemu z zamocowaniem 2x 120 wentylatorów z przodu, przy MSI wejdzie tylko na górną część, z dołu blokuje GPU.

 

@wrobel_krk

Widziałem ostatni odcinek LTT, gdzie był podobny prebuild. Ten jest trochę inny, nie ma szklanego panelu bocznego, tylko blaszany i ram ma w standardzie 2 kości.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...