Skocz do zawartości

Moduł sterowania RF 433Mhz dopuszczalne obciążenie i zabezpiecznie.


Recommended Posts

Czołem.
Chcę zastosować moduł RF (ten z linka poniżej) do sterowania oświetleniem LED (zarówno taśmy jak i żarówki LED) w pojeździe. Napięcie zasilania to 12V, maksymalne obciążenie (nie wiem czy dobrze to nazwałem) na większość obwodów to około 40W (na każdy z nich) natomiast jeden z obwodów będzie miał około 100W i tu pytania:
1. Czy ten moduł z poniższego linka da radę to obsługiwać?
2. W którym miejscu dać bezpieczniki, czy mogę dać między modułem a odbiornikiem czy tylko przed modułem?

Moduł/moduły zasilana 12V - myślę konkretnie o tym:
https://pl.aliexpress.com/item/32709967422.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.68e96b1fDuGhTa&algo_pvid=99ce64cb-c97b-420d-b2e6-deb01da33edb&algo_exp_id=99ce64cb-c97b-420d-b2e6-deb01da33edb-49&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"60861019044"}



 

Link to post
Share on other sites

Sądząc po zdjęciach to przekaźnik mają po 10A, z racji tego że z aliexpress nie puszczałbym więcej niż 5A.

 

Teraz się zastanów czy napewno chcesz pakować chiński badziew do samochodu czy też nie lepiej wydać więcej kasy na 2 uniwersalne odbiorniki dwukanałowe np. Proxima i jako przekaźnik dać normalne samochodówki? 

Link to post
Share on other sites
W dniu 29.10.2021 o 21:12, browarpll napisał:

Sądząc po zdjęciach to przekaźnik mają po 10A, z racji tego że z aliexpress nie puszczałbym więcej niż 5A.

 

Teraz się zastanów czy napewno chcesz pakować chiński badziew do samochodu czy też nie lepiej wydać więcej kasy na 2 uniwersalne odbiorniki dwukanałowe np. Proxima i jako przekaźnik dać normalne samochodówki? 

Mówisz - chiński badziew a przecież niemalże wszędzie się z nim spotykamy. awaryjność to jedno ale w tej cenie można kupić drugi zestaw na zapas lub kupić pojedyńcze moduły. Bardziej daje mi do myślenia dobrze dobrane zabezpieczenie instalacji w razie zwarcia i na tym chciałbym się mocno skupić.

Powiadasz, ze dwa uniwersalne odbiorniki dwukanałowe - tzn. iloma obwodami niezależnie będę mógł nimi sterować?
Normalne przekaźniki też biorę pod uwagę bo na początku pomysłu o takim rozwiązaniu myślałem. Kupiłbym wtedy listwę montażową do przekaźników od razu z bezpiecznikami.

PS. Docelowo wszystkie moduły działałyby wyłącznie po przekręceniu stacyjki a przyciski pilota zostałyby umocowane w różnych miejscach w pojeździe.

W dniu 29.10.2021 o 23:37, wodego napisał:

I co to dla mnie oznacza, to dobrze czy źle?
Interesować się nimi?

Link to post
Share on other sites

To że na obudowie jest coś napisane nie znaczy że to samo jest w środku. 

 

Co do ilości obwodów to w sumie ogranicza Cie ilość przycisków pilota. Są piloty programowalne z 99 kanałami i z tyloma jedno kanałowymi odbiornikami możesz sparować. Możesz też do jednego przycisku sparować kilka odbiorników. Jak poszukasz to znajdziesz też coś tańszego niż proxima. Możesz też użyć odbiorników Sonoff z wifi i używać telefonu jako pilota

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, browarpll napisał:

To że na obudowie jest coś napisane nie znaczy że to samo jest w środku. 

To są popularne przekaźniki często stosowane. Produkowane przez Ningbo Songle Relay Co.

 

Możesz też użyć odbiorników Sonoff z wifi i używać telefonu jako pilota - WiFi w samochodzie ma instalować? To dla komplikacji rozwiązania?

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, wodego napisał:

Możesz też użyć odbiorników Sonoff z wifi i używać telefonu jako pilota - WiFi w samochodzie ma instalować? To dla komplikacji rozwiązania?

Przypadkiem SONOFF nie działają w trybie AP?

 

Bardzo mnie cieszy że te przekaźniki są popularne, tak jak popularne są tanie dyski z Aliexpress a potem ludzie się dziwią ze im pliki znikają. Wolałbym iść do sklepu samochodowego, kupić 4 przekaźniki z podstawką i na tym zbudować sterowanie. Zwłaszcza że 10A na przekaźniku to nie jest tak dużo i zabezpieczając obwód 10A bezpiecznikiem to na bank pierwsze co się zjara to przekaźnik.

 

Do tego w samochodzie trzeba liczyć wszystko nie pod 12V a pod 14,4V bo taki jest maksymalny prąd ładowania.

No i jak już masz ciągnąć z aliexpress to: Sonoff 4CH DC 5-32V WiFi + RF433MHz beznapięciowy 9300125378 - Allegro.pl

 

Tyle tylko że do płytki kup od razu lakier PCB - kondensacja pary wodnej i ile będziesz dał rady to popraw luty stopem z ołowiem - ROHS dało tyle że jak w zimie będzie -20 i zaczniesz szybko grzać do przyjemnych +15stopni to spoiny bezołowiowe po prostu pękają. 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, browarpll napisał:

Przypadkiem SONOFF nie działają w trybie AP?

Oczywiście, że nie. Tryb AP można uruchomić tylko do konfiguracji/parowania - nie do sterowania.

 

Tanie dyski z Aliexpress są popularne? Może w Chinach tak. I wcale nie są tanie, bo ceny mają na tym samym poziomie jak znane firmy. Ponieważ każdy zna się na elektronice i umie projektować PCB, to pomysł z samodzielną konstrukcją takiego modułu, to pestka. Przestrzegasz przed chińskimi modułami, a polecasz chińskiego Sonoffa? Być może sonoff zbudowany jest z elektronicznych podzespołów produkowanych w Europie:)

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.11.2021 o 07:25, Milicja Obywatelska napisał:

Nie kłóćcie się, chłopaki!
Sterowanie z telefonu byłoby niezłym rozwiązaniem tylko nie mam pojęcia jak to można zrobić :/

browarpll co to znaczy - "beznapieciowy"?

Idąc za wujkiem google: wyjście przekaźnika oddzielone od zasilania

 

20 godzin temu, wodego napisał:

W czasie jazdy pilotem wygodniej, bezpieczniej.

Proxima robi fajne piloty do zabudowy, co prawda kosztują ok 100zł ale są sterowane np. napięciem albo z czujnikiem dotykowym. Można np. mignięciem świateł sobie bramę otwierać :)

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.11.2021 o 08:52, browarpll napisał:

Idąc za wujkiem google: wyjście przekaźnika oddzielone od zasilania

 

Proxima robi fajne piloty do zabudowy, co prawda kosztują ok 100zł ale są sterowane np. napięciem albo z czujnikiem dotykowym. Można np. mignięciem świateł sobie bramę otwierać :)

Myślałem o takim rozwiązaniu ale do tego zaadoptuję jednego z moich pilotów - na stałe wcisnę przycisk, wyjmę baterię a prąd będę podawał naciskając przycisk długich lub co bardziej do mnie przemawia przycisk rozmowy CB (również przy manetce.

Link to post
Share on other sites

Tylko ze piloty proximy wyłączają się po 20 sekundach, pytanie co się stanie jak w Twoim rozwiązaniu będziesz chciał jechać na długich światłach? 

Już chyba lepiej kupić przycisk na który jest miejsce na konsoli, np. Podgrzewanie foteli jeśli nie masz i tam się podłączyć 

Link to post
Share on other sites
W dniu 10.11.2021 o 08:13, browarpll napisał:

Tylko ze piloty proximy wyłączają się po 20 sekundach, pytanie co się stanie jak w Twoim rozwiązaniu będziesz chciał jechać na długich światłach? 

Już chyba lepiej kupić przycisk na który jest miejsce na konsoli, np. Podgrzewanie foteli jeśli nie masz i tam się podłączyć 

Zatem podłączę do przycisku który aktywuje mikrofon CB radio.
Btw to motocykl nie samochód :)

Ps. Podrzucisz linka do tego pilota o którym wspomniałeś?

 

 

Edytowane przez Milicja Obywatelska
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...