Skocz do zawartości

Weryfikacja zestawu dla grafika /gracza [15000zł]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

 

Witam, potrzebuję porady i pomoc w złożeniu nowego komputera do pracy i gier

 

  • Zastosowanie komputera : grafika 3d/2d, programy 3ds max, PS, After Effects, Unity, UE4/UE5. Gry (Arma 3, Asseto Corsa, Insurgency Sandstorm, gry pod oraz z wsparciem VR, mam Oculus Quest 2)
  • Maksymalna kwota : 15000 zł(?) chyba wystarczy
  • Których części potrzebuję: cała buda
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : raczej nie. Wciąż siedzę na komputerze złożonym na tym forum z 2014 roku i tam chciałem i7 4770K żeby móc zrobić OC. Do tej pory ani razu go nie podkręciłem (:
    • Link do tematu:
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: Mam 2 monitory 27" Dell U2720Q (3840x2160px) + do tego chciałbym móc korzystać z VR (Oculus Quest 2) przez kabel
  • Specjalne wymagania : Dużo ramu, obecnie mam 32 GB DDR3 i odczuwam braki zwłaszcza jak działam jednocześnie przy 3ds maxie, UE4 i Photoshopie.
    • Sporo przestrzeni dyskowej HDD na projekty i pliki, obecnie mam 5 TB łącznie i zaczyna brakować miejsca.
    • Na system SSD większy niż 256 GB :) SSD jako scratch disk dla plików tymczasowych, większy niż 128 GB. SSD dla plików projektowych (repozytoria) - jedno repo potrafi 200 GB na dysku zająć.
    • Chciałbym móc projekty na Unity czy na Unrealu odpalać na SSD a nie dalej na HDD. Jest niebo a ziemia w porównaniu jak szybko uruchamia się projekt i pracuję jeśli jest na SSD
    • Chciałbym również obudowę firmy Fractal Design Define, obecnie mam model R4 Black Pearl ale z tego co widzę są już kolejne wersje. Jestem bardzo zadowolony z tej obudowy.
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Nic, obecny / "stary" komputer zostanie jako backup.

 

Cytat

Dla porównania co mam obecnie:
1x     Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl (window)
1x    GTX 1070 Ti
2x     Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix     
1x     Intel Core i7-4770K /3.5GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/
2x     Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600
1x    WD 3 TB     
1x     Thermalright HR-02 Macho Black-White     
1x     Corsair RM 650W 80+ Gold 135mm modular     
1x     Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)     
1x     AsRock AsRock Z87 Extreme3 /intel Z87, LGA

 

 

Cytat

 

Własna propozycja zestawu:

 

MOBO: Nie mam pojęcia. Potrzebuje tutaj pomocy. Co mogę powiedzieć to że obecna płyta AsRock Z87 Extreme3 działa wciąż bez zarzutu :P
Obudowa: Fractal Design Define 7 Black TG Dark Tint albo coś w ten deseń, żeby pomieściła wszystkie dyski i GPU
GPU: Myślałem o Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 10GB GDDR6X
CPU: Intel Core i9-11900K albo Ryzen 9?
Chłodzenie do CPU: Może też coś z Thermalright?
RAM: DDR4 z 64GB albo więcej
HDD: WD GOLD 6TB 7200obr. 256MB
SSD1: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 na repozytoria?
SSD2: Jakiś SSD może ten Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
SSD3: Jako scratch disk, 256GB chyba będzie wystrarczający z dużym zapasem. Teraz mam 128GB i daję radę
PSU: Corsair możę jakiś + modularne okablowanie
 

 

 

Tworzę grafikę 3d/2d. Często też montuje i renderuje filmy w AE. Zdarza mi się również okazjonalnie streamować. Potrzebuje sprzętu na lata. Mój obecny z 2014 roku wciąż działa ale potrzebuję czegoś mocniejszego. Komputer, który znów posłuży na lata i jedynie co będę musiał zrobić to odkurzyć raz na jakiś czas, dorzucić wiecej kości ramu do pieca jak zbraknie, wymienić kartę GPU jeśli trzaśnie albo dokupić dyski bo miejsca zabraknie :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez WinteR5
Link to post
Share on other sites

https://proline.pl/koszyk/83cf8f15 przy czym HDD na magazyn dokładasz z czasem. Ewentualnie można lekko przyciąć na zestawie na rzecz tego dysku na start patrząc na płytę, chłodzenie, obudowę + kwestia za ile dorwiesz GPU. Mimo wszystko widziałbym ten konfig dodatkowo jeszcze z 5950X ale to znów dopłata. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, kajtek. napisał:

https://proline.pl/koszyk/83cf8f15 przy czym HDD na magazyn dokładasz z czasem. Ewentualnie można lekko przyciąć na zestawie na rzecz tego dysku na start patrząc na płytę, chłodzenie, obudowę + kwestia za ile dorwiesz GPU. Mimo wszystko widziałbym ten konfig dodatkowo jeszcze z 5950X ale to znów dopłata. 

 

Dziękuje dobry człowieku :) Co do tego procesora 5950X jak ma być lepszy to nie widzę problemu żeby go dorzucić i dopłacić.

 

Edit:

Czy jest coś jeszcze do brałeś pod uwagę, co było lepsze ale było droższe i przekraczało budżet?

Edytowane przez WinteR5
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, kajtek. napisał:

Patrząc na zastosowanie, oraz na to że chcesz coś na długie lata, to brałbym 5950X.

Oczywiście w vray, afterze sporo poleci na GPU ale jak ma być kozak, to niech będzie kozak. 

 

Jasne, wezmę ten procesor

 

Co do płyty głównej i pamięci M.2, co sądzisz o tym Gigabyte B550 AORUS MASTER AM4 . Ma 3 sloty na M.2 wtedy zamiast HDD dorzuciłbym pamięć na M.2. Do tego ta płyta ma więcej wejść na USB i NVMe Gen4. Pytanie czy ta płyta obsłuży mi pamięci te co są koszyku - NVMe Gen 3?

 

 

Edytowane przez WinteR5
Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewny jak to będzie śmigać przy trzech dyskach pod M.2. Czy gdzieś coś nie zostanie ciachane z prędkości, a zapewne będzie. NVMe 4.0 oczywiście obsłuży dyski PCI-e 3.0. Przy trzech dyskach pod M.2 będziesz miał też strasznie okrojone porty SATA. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, kajtek. napisał:

Nie jestem pewny jak to będzie śmigać przy trzech dyskach pod M.2. Czy gdzieś coś nie zostanie ciachane z prędkości, a zapewne będzie.

 

Masz rację, z tego co przeczytałem i obejrzałem przy tej płycie B550 jak się wepnie dysk M.2 w obojętnie który slot na dole to prędkość slotu w PCIe tam gdzie GPU zostanie ograniczona z x16 na x8. Rozumiem że karcie z koszyka RTX 3080, która jest na złączu PCI-Express 4.0x16 spadnie wydajność również na x8?

 

Rozumiem że przy płycie TUF X570-PLUS z dwoma dyskami M.2 wpiętymi tego "problemu" nie ma? Dodatkowo przy tej płycie widzę, że nie ma opcji podłączenia gniazda USB-C który jest na przednim panelu na obudowie, pierdoła ale jest :P

 

Nie mogę się zdecydować na którą płytę główną, w tym TUF brakuję mi nieco "bajerów". Więcej wejść USB z tyłu, dodatkowego slot M.2.

 

Sprawdziłem jeszcze płytę inną płytę też na tym chipsecie Gigabyte X570 AORUS MASTER AM4. Co o niej myślisz? Sekcja zasialnia 12+2 fazy, do tego duży backplate. NVMe Gen4. Ma 6 portów SATA tak jak ta B550. 3 sloty PCI-e są kolejno 4.0 x16, x8 i x4. Przy trzech pamięciach M.2 włożonych również dwa ostatnie porty SATA "odpadną" i zostaną 4, z czego 1 na ten dysk SSD 2.5". Chyba mi to wystarczy, cena minusem ale do przełknięcia temat.

 

Pytanie tylko czy tu też wydajność spadnie na złączu PCI-e dla karty graficznej przy trzech dyskach M.2?

 

Przepraszam że tak drążę ten temat, chcę się upewnić co do wyboru.

 

6 godzin temu, kajtek. napisał:

NVMe 4.0 oczywiście obsłuży dyski PCI-e 3.0.

 

Ok

 

6 godzin temu, kajtek. napisał:

Przy trzech dyskach pod M.2 będziesz miał też strasznie okrojone porty SATA. 

 

Racja, przy tej konfiguracji z trzema dyskami z 6 slotów zostaną 4 z czego jeden weźmie dysk SSD ten 2.5". 3 sloty mi zostaną na 3 dodatkowe dyski - w sensie chyba mi to wystarczy. Napędu optycznego nie ma, HDD też nie ma i raczej nie będzie. Coś jeszcze potrzebuję pod port SATA? W obecnym kompie mam 6 slotów i wszystkie używam. (1 napęd optyczny, 2x SSD i 3x HDD). 
 

8 portów SATA w tym TUF X570-PLUS wydaje się za dużo dla mnie. Z kolei 6 portów wyglada na w sam raz ilość.
 

 

 

 

 

Edytowane przez WinteR5
Link to post
Share on other sites

Ta wydajność pcie 4.0 x16 vs 4.0x8 == 3.0x16  to różnica jest znikoma, przy RTX 3090 maks 4% i to w niektórych tylko zastosowaniach:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/PCI-Express-4-0-vs-3-0-Video-Card-Performance-1982/

 

W tym Gigabyte X570 AORUS MASTER AM4 przy podłączeniu 3 dysku wyłącza się tylko SATA 5 i 6, wiec tam GPU działa na pcie 4.0x16 z linii od procka:

index.php?ct=articles&action=file&id=51385

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
48 minut temu, kajtek. napisał:

Nie wiem, raczej nie ale trzeba to wykopać i sprawdzić. Coś tak się uparł na 3 dyski pod M.2? 

 

 

Ok, poszukam jeszcze o tym. Co do tych dysków M.2. Szczerze to dwa dni temu nie wiedziałem że takowe w ogóle istnieją i im więcej zgłębiam temat wydaje mi się to bardziej przyszłościowe? Skoro będę miał ten komputer na lata to slot ekstra wydaje się dobrym pomysłem żeby właśnie wrzucić tam te trzy dyski M.2 i w razie czego dorzucić tylko te SSD 2.5".

 

18 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ta wydajność pcie 4.0 x16 vs 4.0x8 == 3.0x16  to różnica jest znikoma, przy RTX 3090 maks 4% i to w niektórych tylko zastosowaniach:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/PCI-Express-4-0-vs-3-0-Video-Card-Performance-1982/

 

W tym Gigabyte X570 AORUS MASTER AM4 przy podłączeniu 3 dysku wyłącza się tylko SATA 5 i 6, wiec tam GPU działa na pcie 4.0x16 z linii od procka:

index.php?ct=articles&action=file&id=51385

 

Ok, dziękuje również za wyjaśnienie 

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.09.2021 o 13:50, kajtek. napisał:

Za grubo lecisz chyba z tymi dyskami. KC2500 dałbym wszędzie i raczej bym na teraz kończył na dwóch

 

 


Być może, ale mam teraz dobra okazję żeby dowalić w sprzęt na długie lata.

 

 

W dniu 28.09.2021 o 13:50, kajtek. napisał:

system + reszta i coś zew może na backup danych?

 

 

Dwa mi nie wystarczą. Na system chce mieć sporo miejsca, do tego pliki od programów będę trzymał już na tej partycji. Teraz musiałem kombinować i przenosić na inne dyski np. biblioteki z materiałami. 1 TB myślę mi starczy i zostanie zapasu. Same repozytoria obecnie zajmują u mnie 1 TB, a dojdą kolejne. Plików od "starych" projektów nie usuwam, mam w zwyczaju chomikować więc zostaną. Wolę mieć zapas miejsca. Co do backupu, tak, mam dysk zewnętrzny.

 

Zamówiłem te koszyk co w wiadomości poprzedniej https://proline.pl/koszyk/f5590789. Reasumując, zmieniona płyta na tą z trzema slotami na m.2 oraz więcej dysków.

 

Dziękuje jeszcze raz Tobie @kajtek. za czas i pomoc. Dziękuje również @wrobel_krk

 

Do usłyszenia za kilka lat ;)

 

 

 

 

Edytowane przez WinteR5
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...