Skocz do zawartości

Myszka na port serial w nowym komputerze?


Recommended Posts

Chciałem mieć jakąś alternatywę na wypadek, gdyby moja myszka na usb kiedyś nagle się zepsuła. Kupiłem więc taki adapter:

https://allegro.pl/oferta/savio-cl-22-adapter-usb-2-0-rs-9-pin-kabel-usb-11134823175

Niestety, moje dwie myszki na port serial nie działają - adapter jest wykrywany i według Windowsa 10 "gotowy do użycia", ale kursor myszki ani drgnie. Macie jakiś pomysł co mogę zrobić? Internet nie jest zbyt pomocny w tym zakresie.

Obie myszki są na pewno sprawne, działają w dosowym retro komputerze.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • kamiledi15 zmienił tytuł na Myszka na port serial w nowym komputerze?

Nie działa bo to przejściówka do przesyłania danych a mysz Rs232 ma inny pinout z tego co widzę na schematach.

 

Edit: znaczy pinout data jest taki sam ale brakuje zasilania, które prawdopodobnie nie jest podłączone w tym adapterze. 

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

Inny pinout - jeśli masz na myśli dopasowanie styków to pasują idealnie.

Jedyny artykuł jaki znalazłem na ten temat to ten:

https://itstillworks.com/make-serial-mouse-usb-mouse-8176481.html

W skrócie - "podłącz i będzie działać".

Rozumiem, że nie ma szansy, żeby zmusić to połączenie do pracy?

A może ta przejściówka byłaby lepsza?

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-mysz-rs232-ps2-ps-2-szczecin-9060093034

Tylko w opisie jest: "Mysz musi umieć obsługiwać ten adapter". Skąd będę wiedział, czy umie?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co sprzedający ma na myśli, że mysz musi umieć coś obsługiwać. 

 

Jak masz multimetr to sprawdź czy masz połączenie na pinie nr 1 w usb z pinem nr 7 w rs232. Jak nie będzie to nie zadziała bo coś musi zasilać tą mysz. 

Link to post
Share on other sites

5 pin w RS232 to masa. Chyba, że źle patrzysz na wtyczkę usb i mierzysz nie z tej strony. 

6 godzin temu, Krzysko napisał:

No to jakoś dziwnie ten adapter zrobiony bo na pinie 1 w USB jest +5V a na pinie nr 7 w RS232 jest masa. 

 

Wkradł się błąd w moim wcześniejszym poście... w porcie RS232 na pinie 5 jest masa, nie wiem czemu napisałem, że na 7...

 

Wg mnie patrząc na pinout myszy i USB tak powinna wyglądać przejściówka:

 

 

adapter USB-COM.jpg

Link to post
Share on other sites

No cóż, jakby nie patrzeć - pin 1 w usb piszczy z pinem 5 w RS232, według mojego schematu.

Ale schemat, który pokazałeś, jest w ogóle inny - na moim schemacie piny w usb są odwrotnie, poza tym na tym co pokazałeś połączenie z pinu 7 w serialu idzie do 1 w usb, a 4 w usb idzie do 5 w serialu. Według twojego schematu pin 5 w serialu piszczy z pinem 4 w usb. Ale pin 7 w serialu nie piszczy z niczym.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Ten tego.

 

 

================================================

Mysz szeregowa RS232 przesyła sygnały zgodne ze standardem RS232 (poziomy napięć logiki/piny/wtyczki) według interfejsu UART (specyficzna implementacja linii Rx/Tx). Do rozmowy z innymi UARTami (konkretnie przez TTL - logika 5V) taki RS232 potrzebuje konwertera stanów logicznych. Typowa mysz w tym standardzie operuje z prędkością 1200 baud ('ramek' uart na sekundę) w kodowaniu 7N1 (ramka z 7 bitami danych i 1 stop). Akcja ze strony myszy wiąże się z transmisją (Tx) kilku takich ramek danych informujących o przemieszczeniu kursora i stanie przycisków. Aby zrobić użytek z tych informacji urządzenie odbierające ten sygnał na swoim Rx powinno czekać  na interrupt aka przerwanie od spodziewanej ramki danych. W antycznym komputerze informacja ta przekazana byłaby do systemu poprzez sterownik interpretujący bity danych jako ruchy myszą.

 

================================================

Druga strona medalu - USB.

Aby rozmawiać z komputerem przez usb potrzebny jest kontroler zdolny do transmisji z zegarem przynajmniej 48MHz. USB w standardzie wymaga podziału na host i urządzenie (master/slave) gdzie według ustalonego polling rate (częstotliwość) host wysyła zapytanie, a urządzenie zwraca odpowiedź. Aby system domyślnie wykrył to urządzenie jako mysz (i pozwolił na ruch kursorem) wymagane jest przesłanie nagłówka USB-HID prezentującego mysz (może być to jeden z wielu typów zgłaszanych przez urządzenie composite).  Informacje o przesunięciu kursora i przyciskach są tutaj przesyłane w kolejnych bajtach odpowiedzi a ich interpretacja jest wbudowana w host USB-HID. 

 

Typowy 'adapter rs232 na usb' jest co najwyżej konwerterem rozpoznawanym przez USB jako port szeregowy COM (i tak widziany w systemie). Można podpatrzeć transmitowane dane poprzez odpowiednio ustawiony program-terminal (np. putty). Jeśli taki konwerter wyposażony jest w adapter stanów logicznych kompatybilnych elektrycznie z myszą to można będzie odebrać z niej dane. Jeśli posiadamy program komputerowy, tj. sterownik dla myszy w formie portu COM, to może on interpretować pochodzące stamtąd dane jako polecenia myszy. 

 

================================================

Ogółem pomysł z myszą szeregową "na wypadek, gdyby myszka na usb się zepsuła" traktowałbym jako żart. Mysz na usb będzie tańsza niż adapter który kupiłeś. Nie wiem skąd zdobyć prawidłowy sterownik myszy dla portu COM - potencjalnie trafne przykłady są nazywane "Microsoft Serial Mouse Drivers". Internet wypluwa przykłady gdzie kiedyś gdzieś komuś to zadziałało, ale konkretów brak.

 

================================================

Rozwiązaniem DIY byłoby połączenie adaptera RS232-TTL z którymś z mikrokontrolerów z gotowym kodem/biblioteką obsługującą mysz hid. Konwersja myszy rs232 na mysz usb hid:

1. adapter poziomów napięć rs232 (+-6/12/15V) na wspólne z kolejnym urządzeniem uart

2. odbiornik sygnałów uart działający na przerwaniach pochodzących z myszki sygnalizujących nowe dane

3. interpretacja, obróbka i zapis danych z pkt 2.

4. kontroler działający w trybie urządzenia usb-hid o nagłówku typu mysz odbierający zapytania z komputera i...

5. wysyłający odpowiedzi o ruchu myszy według danych z pkt 3. 

 

Punkty od 2 do 5 jest w stanie zrealizować odpowiednio zaprogramowany mikrokontroler będący natywnym urządzeniem usb, np. Arduino Pro micro, Raspberry Pi pico, Teensy, większość stm32 - ogółem będą to raczej 32bitowce. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Czyli w grę wchodzą tylko adaptery typu "zrób to sam", ale do tego trzeba już wiedzy technicznej, więc odpada. Co ciekawe przekopując Internet znacznie więcej jest artykułów na temat podłączenia nowoczesnej myszy na usb do retro komputera, niż retro myszy do nowego komputera.

Ogólnie mój pomysł był taki - skoro i tak trzymam drugą myszkę kulkową w szafce na wypadek, gdyby ta z retro komputera kiedyś nawaliła, to czemu by nie zrobić z niej również zapasowej do nowego komputera? Pełniłaby wtedy podwójną rolę. Ale co do "zapasu" poradziłem sobie inaczej - wgrałem aplikację na telefon, która steruje kursorem myszy. Średnio to wygodne, ale na wypadek awarii myszy, pracując zdalnie jestem w stanie przez parę dni tak pracować, dopóki nie kupiłbym nowej myszy. 

Jednocześnie byłem po prostu ciekaw, jak sprawiłaby się myszka kulkowa na nowym komputerze, np. w dynamicznych grach fps. Więc kierowała mną też ciekawość. 

W każdym razie rozumiem, że ten adapter jest raczej do wyrzucenia - potraktowałem to jako eksperyment, straciłem tylko 15 zł, więc nie za wiele. 

Dzięki za wyjaśnienia.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Pomysł z wykorzystaniem adaptera nie jest jakoś szczególnie nietrafiony, jednak do zadziałania wymaga wystąpienia kilku dodatkowych czynników. Komputer musiałby mieć zainstalowany program interpretujący bity nadsyłane z portu COM jako polecenia dla kursora. Ponadto z informacji o myszach rs232 które znalazłem wynika, że wymagały one zasilania rzędu 6, 12 lub 15V i nie wiem czy taki adapter nawet w optymistycznym przypadku będzie w stanie coś z niej wyciągnąć. Przykłady gdzie komuś coś podobnego zadziałało spotkałem tylko na filmikach i forach sprzed kilkunastu lat.

 

Osobiście potraktowałbym to jako projekt do majsterkowania w wolnym czasie. Wpierw zbadać którymś z terminali czy na port com trafiają w ogóle jakieś sygnały. Jeśli tak to szukać sterownika, a jeśli nie to najpewniej dodać zasilanie zewnętrzne rs232 dla myszy. Rozwiązanie z mikrokontrolerem stanowiącym tłumacz między myszą a dowolnym hostem usb jest moim zdaniem wykonalne, ale wymaga sporego nakładu czasu i wielu testów.

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 31.10.2021 o 22:28, kamiledi15 napisał:

Z tego samego powodu, dla którego wiele starych podzespołów/programów/gier nie działa na nowych komputerach i Windowsach? Brak sterowników, kompatybilności itd?

W każdym razie raczej sobie daruję, ale dzięki za podpowiedź.

 

na szybko z alledrogo kompatybilny z win 10 Kontroler PCI expres 2x RS232 serial szeregowy COM - Sklep Komputerowy - Allegro.pl

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...