Skocz do zawartości

podkręcanie QX9650 na chipsecie P35


Recommended Posts

Bracia, taki temat dla starych wyjadaczy. Mam taki mały projekt, wyciskam ze starego kompa siódme poty. Przejrzałem sporo forów internetowych ale chciałbym uzyskać odpowiedź konkretnie do mojego przykładu.

 

pacjent: Gigabyte GA-P35-DS3 rev. 1.0

proc qx9650

zasilacz 750 W thermaltake

RAM mushkin (nie pamiętam jaki ale kręci się jak głupi)

 

chodzi o maksymalne bezpieczne napięcia i temperatury, jak zawsze.

 

Jak tylko proc dojedzie, wrzucę parę zdjęć co się udało i będę prosił o konstruktywną krytykę. Z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Ja bym przede wszystkim zadbał o chłodzenie sekcji, jakieś radiatorki + nawiew/przewiew. Procek na ciekłym azocie kręci się ponad 6ghz, czyli ponad +100%.

https://hwbot.org/submission/787117_phacog33k__cpu_frequency_core_2_extreme_qx9650_6367.52_mhz/

Co do napięcia to zależy od chłodzenia/temperatur ale nie przekraczałbym 1,45V 1,3625V jest max napięciem wg intela (dopiero po schłodzeniu sekcji bo trochę prądu będzie to ciągnąć). Daj znać ile ci się uda wykręcić ;) 

 

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

@zbiku90 dzięki. oczywiście że dam znać. "na" obudowie mam łącznie 6 wentylatorów 120mm arctic nie licząc procka. Dodatkowo oddzielne dwa małe na chłodzenie pamięci RAM. Jeśli się coś jeszcze zmieści to dołożę ale chyba nie ma sensu bo w środku wieje dobrze.

@zbiku90 pobawiłem się chwilę i oto co uzyskałem:

 

4,2 GHz (9,5 x 440) przy napięciu wyjściowym 1,488 V oraz pod obciążeniem 1,424 V

temperatura w stresie ~72°C (1,424 V), w idle (1,488 V) ~40°C - przy maksymalnej prędkości wentylatorów.

 

test zrobiony wstępnie na OCCT V 9.1.0, large data set, normal mode, load type variable, 4 wątki (fixed)

 

przy 1,3625 V nie byłbym w stanie osiągnąć nawet 3,8 GHz

i teraz pytanie: obniżać napięcie do 1,3625 V i zobaczyć dokąd dobije, czy zostawiać jak jest na dalsze testy? szkoda by było aby procek uległ degradacji...

 

tak czy owak mam problemy ze stabilnością więc będę obniżał. no ale poszedł wysoko, co mnie bardzo cieszy. bluescreena nie było ani razu

Link to post
Share on other sites

Płyta jest taka se ale ujdzie.

Pamięci zawsze dostosujesz dzielnikiem więc nie grają większej roli o ile nie chcesz pracować na kompie normalnie, bo jak dasz za wysokie opóźnienia albo zbyt niską prędkość to wydajność spadnie dosyć sporo.

Co do proca to też zależy czy dla zabawy/benchy czy do 24/24. Jak to pierwsze to napięcie nie ma jakiegoś większego znaczenia byle temperatury były dobre (i płyta miała dobrze chłodzoną sekcję proca). Ale wiadomo na powietrzu nie będziesz wyciskał z tego ile wlezie, ja bym się ograniczył do 1.5V.

Ogólnie na powietrzu te 4.4-4.5 powinieneś zrobić. Potestuj czy zmiana napięć mostka nie ustabilizuje proca.

 

I podstawa do OC to zmiana:

C1E = disabled
TM2 = diasbled
EIST = disabled
Link to post
Share on other sites

@buszi C1E, TM2, EIST - disabled, wiem, poprzednio kręciłem na tym Q9550 i doszedłem do 3,8 GHz.

 

Jak wspomniałem, w środku hula 9 wentylatorów, radiator na procu ma 5 grubych heatpipe'ów rozchodzących się na obie strony. Wiem że płyta jest taka se, tym bardziej mam chęć na niej to wyciskać. Wszystkie możliwe napięcia podniosłem tyle ile się dało XD - płyta chodzi na takich ustawieniach już 9 LAT!!! Ze 3 lata temu tylko bateryjkę wymieniłem. Napięcie na pamięci mam 2,15 V, ~1100 MHz na timingach 5-5-5-18. Obecnie testuję na 4,0 GHz przy napięciu pod obciążeniem około 1,392 V. Przy minimalnej prędkości wentylatorów najgorętszy rdzeń nie przekracza 70°C pod obciążeniem. Mówisz 1,5 V? A nie zarżnę proca na tym? Generalnie do zabawy jest ale szkoda mi, polowałem nań około 5 lat (a to brak kasy, a to za dużo ktoś chciał, a to nie było). Taka okazja rzadko się zdarza.

 

Przy okazji mam pytanie: czy lepiej kręcić jednocześnie magistralą i mnożnikiem, czy samym mnożnikiem? Co będzie wydajniejsze lub co umożliwi mi lepsze OC? Wiesz może?

 

W tej chwili mam tak: 12 x 333 = 4,0 GHz, pamięć 1066 MHz (fabryka).

Czy nie lepiej dać mu 9 x 445 = 4,0? Albo 9,5 x 422 = 4,0?

Pomożesz? Dziękuję

 

Link to post
Share on other sites

Im wyższe fsb tym wyższa wydajność.

Jak chcesz pobawić się o max takty (na hwbota) to trzeba próbować znaleźć odpowiednie wartości na spokojnie.

Ja bym się na razie ograniczył do najniższego mnożnika i sprawdzania max fsb. Potem można podbijać mnożnik i ogaranić fsb by uzyskać najwyższe taktowanie.

 

Wszystko zależy od temperatur. Oczywiście jak dowalisz papu i chcesz to trzymać cały czas to nie będzie to bezpieczne ale dla testów bez problemu. Sam waliłem 2V i więcej na DDR3, a podobno nie można :-> i to na powietrzu.

 

Na pamięciach też można spokojnie dawać wyższe, do 2.4-2.5V to też w zasadzie ograniczają tylko temperatury. Do kręcenie zawsze najlepiej zostawić max 2 moduły. Dobrze też byś miał jakieś dobre kości, Micron D9GMH/D9GKX, to i można dowalić papu jak usyskać dobre takty. Powyżej 2.2 to dopiero dostają skrzydeł.

https://warp9-systems.proboards.com/thread/1329/ddr2-micron-d9gmh-d9gkx

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

dziękuję @buszi

3 godziny temu, buszi napisał:

Im wyższe fsb tym wyższa wydajność.

Ja bym się na razie ograniczył do najniższego mnożnika i sprawdzania max fsb. Potem można podbijać mnożnik i ogaranić fsb by uzyskać najwyższe taktowanie.

Dotychczas max FSB jakie udało mi się uzyskać to było 450 MHz co przy mnożniku 8,5x450 dało mi 3825 MHz z procesora q9550 - ale on miał mniejszy pobór prądu. Zorientowałem się że mam zasilacz 550 W, który maksymalnie przy napięciu 12 V osiąga około 380 W, gdzie sam procesor fabrycznie potrafi zjeść 130 W. Może to być moje wąskie gardło. Choć na razie działa i się nie grzeje.

3 godziny temu, buszi napisał:

 

Wszystko zależy od temperatur. Oczywiście jak dowalisz papu i chcesz to trzymać cały czas to nie będzie to bezpieczne ale dla testów bez problemu. Sam waliłem 2V i więcej na DDR3, a podobno nie można :-> i to na powietrzu.

Zależy od pamięci. Niestety przy DDR2 temperatura już "fabrycznie" jest tak wysoka, że prawie parzy w palce, na ram mam oddzielne chłodzenie.

3 godziny temu, buszi napisał:

 

Na pamięciach też można spokojnie dawać wyższe, do 2.4-2.5V to też w zasadzie ograniczają tylko temperatury. Do kręcenie zawsze najlepiej zostawić max 2 moduły. Dobrze też byś miał jakieś dobre kości, Micron D9GMH/D9GKX, to i można dowalić papu jak usyskać dobre takty. Powyżej 2.2 to dopiero dostają skrzydeł.

Mam 4 moduły po 2 GB - razem 8 GB, więcej ta płyta nie obsługuje. Mogę dać więcej prądu na pamięć ale się boję, teraz jest około 2,2 V i chodzi na 5-5-5-18 / ~1100 MHz. Boję się że zjaram.

Link to post
Share on other sites

Jak 4x2 to na pewno to też ma wpływ na podkręcanie proca. Im więcej obsadzonych slotów ma płyta tym więcej tym gorzej dla pokręcania nie tylko samych pamięci ale też proca. Ogólnie modułów po 2GB nie ma dobrych do OC ale jak będziesz trzymał okolice 1066 CL5 to będzie spoko.

Zasilacz nie będzie problemem jeśli kręcisz tylko proca.

Ustaw na tym najniższy dzielnik i sprawdzaj fsb, potem będziesz mnożnik podnosił. To, że miałeś 450 na Q9550 to nic nie znaczy, inny proc, one też przecież różnią się potencjałem OC.

Link to post
Share on other sites

@buszi dziękuję. Sprawdziłem. Niestety brak stabilności na podkręconym FSB. Musiałem zwiększyć napięcie proca już za daleko. Ale w CineBench pokazuje mi więcej punktów na zwiększonym mnożniku niż na zwiększonym FSB. I tak nie mam wyboru. Po prostu stabilniej działa na 333 x 12. Ale jestem zadowolony. Jeszcze raz dzięki.

ps. może kiedyś w moje łapska wpadnie jakaś dobra płyta w okazyjnej cenie to "zanabędę" i się pobawię wtedy :wariat: muuuaaaahahahahahahahahaha 

na razie uważam, że jak na płytę z 2007 roku praktycznie bez potencjału na podkręcanie wycisnąłem co mogłem. sukces.

żeby było śmieszne, miałem pamięci kingston o taktowaniu teoretycznym 1066 MHz. jak się później okazało to ta pamięć była wąskim gardłem OC (nie chodziła wyżej niż 900). Po zmianie na Mushkin wszystko śmiga.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...