Skocz do zawartości

Optymalizacja Ryzen 5 5600X - PBO + OC RAM


Recommended Posts

Cześć, wczoraj odebrałem ryzen'a 5 5600X i wymieniłem go za mojego starego ryża 1600AF. Stary procek chodził na 1.2v boostując do 3.70ghz z własnej woli, a ramy latały na 3400mhz cl 16-18-18-36 z powodu nienajlepszego kontrolera pamięci lub samego problemu z współpracą z moimi ramami. Na razie siedzę na RX'ie 580, gdyż ceny kart nie zachęcają do zmiany a 5600X wziąłem przede wszystkim do cs'a i innych gierek esportowych, gdzie faktycznie poczułem niewyobrażalny wzrost fps (nawet w takim BF5 jest spora poprawa, mimo że karta i tak była przy starym procku katowana na 100%).

Chciałbym ogarnąć PBO i ram, polecieć jeśli da radę to na 3733mhz cl16/17 lub zacieśnić timingi na 3600mhz. Nie są to żadne kości b-die, dlatego nie przewiduję super potencjału OC bo te kości już w stocku są prawie wyżyłowane. Chciałbym przede wszystkim zoptymalizować to pod wydajność w grach korzystających z mocy pojedyńczego rdzenia, ale przy zdrowym rozsądku mieć na uwadzę ustawienie odpowiednio niższego napięcia bo procek na kompletnym stocku w BF'ie 5 dobija mi do 69-71 stopni na Gelid Phantomie (Obecnie w obudowie mam tylko jednego arctica f12 na przodzie i jeden starszy wentylator SilentiumPC na tyle - docelowo planuję wszystkie wentylatory wymienić na białe arctici p12/f12, zwykłe lub bionixy. 3 wentylatory na przód, 1 na tył, 2 do chłodzenia i być może na top dam ze 2 arctici p14/f14.

Na kompletnym stocku w sztucznym benchmarku obciążającym 100% procesora, 5600X boostuje do 4,5-4,55ghz, w grach jest to wartość 4.65ghz.

Generalnie to zainteresował mnie sprawą przede wszystkim ten filmik: 

 

 

gdzie jak widać, na ostatnim profilu PBO z napięciem 1.1v jego procesor boostuje do 4.75ghz mając przy tym o wiele niższe temperatury niż na pozostałych profilach, nie odstając również wydajnościowo.

 

A co do ramu to słyszałem, że do ryzenów polecany jest dram calculator. Chętnie bym przyjął linki do filmików, gdzie jest prosto wytłumaczona obsługa tego programu lub każdą radę na jego temat. Specyfikacja w sygnaturce, z góry dzięki. :)

 

edit: dorzucam jeszcze ss z benchmarka cpu-z, jeśli to coś pomoże :PP

 

5600x full stock.png

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...