Skocz do zawartości

Wentylator beQuiet Silent Wing 140 czy 135?


Recommended Posts

W związku z przesiadką z 8700k na 9900k zamieniłem chłodzenie z beQuiet Dark Rock 3 na Noctua nh-d15s (jeden wentylator). Wszystko OK, temperatury zauważalnie niższe, ale mimo tego 9900k to niełatwa sztuka do schłodzenia i pomyślałem sobie żeby sprawdzić czy zmieści mi się w obudowie drugi wentylator dołożony do Noctu'y, ten z Dark Rock'a 3 i okazało się że pasuje idealnie, zarówno kolorem jak i wielkością, ale jest totalnie na styk tzn. minimalnie większy wentylator już się nie zmieści w mojej obudowie. Temperatura spadła o 3C. Niby niewiele, ale ponieważ całość wygląda fajnie, pracuje cicho to chciałem go tam zostawić. 

 

I teraz zasadnicza część postu. Pomyślałem żeby dokupić taki sam (używany) wentylator do Dark Rock'a 3 i sprzedać komplet i się trochę zdziwiłem bo wg. recenzji rozmiar tego wentylatora to 135mm Dark Rock 3 i Dark Rock Pro 3 - test (benchmark.pl), natomiast w necie, na Allegro itd. praktycznie wszystkie wentylatory od beQuiet (Silent Wing) to 140mm. Poza tym Silent Wing w wersji 3 są drogie, przez co dokupienie takiego wentylatora do Dark Rocka 3 i sprzedanie go jest praktycznie nieopłacalne. 

 

Pytanie: Czy rzeczywiście wentylatory, które były dołączane do Dark Rock'ów 3 są mniejsze niż standardowe 140mm czyli mają 135mm? 

 

Ewentualnie mógłbym spróbować sprzedać Dark Rock'a 3 bez wentylatora, ale wątpię że będzie zainteresowanie czymś takim.  

 

P.S. Widzę że wentylator na Dark Rock'u 4 też jest oznaczony jako: 135 x 135 x 22 mm  

be quiet! Dark Rock 4 135mm - Chłodzenia procesorów - Sklep komputerowy - x-kom.pl

 

Ale nie widzę takiego rozmiaru na stronie beQuiet: Silent Wentylatory for your PC from be quiet!

Edytowane przez Tomek398
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, choleryk65 napisał:

Napisz do BeQuieta, jest zdaje się kontakt do serwisu w PL. Powinni pomóc w zakupie wentylatora 135mm. Koledzy z tego forum swego czasu kupowali od nich części.  https://www.bequiet.com/pl/contact/spareparts

OK, spróbuję tym kanałem. Trochę to dziwne że beQuiet nie ma w ofercie wentylatorów które są montowane w ich chłodzeniach. 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, bob napisał:

Sprzedaj Be Quiet z oryginalnym wentylatorem i dokup jakiś do Noctuy. Tak chyba będzie prościej. 

No właśnie nie wiem czy to zadziała bo wentylator Noctua ma 140mm a ten od Dark Rock'a ma wg. specyfikacji 135mm  i pasuje na styk więc 140mm pewnie nie zmieści się w mojej obudowie. 

Muszę to jeszcze sprawdzić wyciągając środkowy wentylator (Noctua) z chłodzenia i umieszczając go nad kośćmi pamięci. Trochę nie chce mi się tam już grzebać bo wszystko teraz jest złożone idealnie i ładnie sobie działa, a dostęp do podłączenia wentylatorów jest beznadziejny i wyjątkowo niewygodny :-) 

 

Jeżeli będzie pasował (w co wątpię) to rozwiązanie zaproponowane przez ciebie byłoby najsensowniejsze, może z wyjątkiem tego że jednak wentylator od beQuiet jest wyraźnie cichszy niż Nocuta przy większych prędkościach. Dlatego tak bardzo mi się podoba zostawienie sobie wentylatora beQuiet, tego 135mm.  

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie musisz mieć na Noctule jako pierwszy 140 oversize, możesz użyć wentylatora 120 mm. Nie powinieneś stracić na wydajności radiatora, bo 120-ki mają wyższe ciśnienie statyczne, czyli w teorii i praktyce łatwiej przepychają powietrze przez finy radiatora, mimo tego że są mniej wydajne od 140-tek jeżeli chodzi o CFM.

Edytowane przez choleryk65
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Czy taki wentylator 120 jestem wstanie zamontować przy pomocy tych standardowych zapinek dołączonych do Noctua? Widzę że odległość między otworami jest inna w porównaniu do 140mm. 

Jeżeli nie, to jaki jest inny, elegancki sposób montażu wentylatora 120mm na Noctule? 

Edytowane przez Tomek398
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...