Skocz do zawartości

Ryzen i dysk ssd pod Radeon RX 6600XT bez bottlenecka vs alternatywnie intel 11 gen


Recommended Posts

Cześć,
Buduję nową stacjonarkę do gier, posiłkując się częściami z obecnej. Co już mam:
- Sapphire Radeon RX 6600 XT
- Crucial Ballistix 16Gb (2x8Gb) 3600Mhz CL16
- Zasilacz Corsair 750W
- chłodzenie Silentium PC Fortis 3
- MSI B550 Tomahawk (do zastanowienia, czy użyć)

1) Procesor i płyta
Wszędzie zachwalają Ryzeny, więc na jednodniowej okazji kupiłem mobo MSI B550 Tomahawk za ~550zł (czyli 200zł taniej). Zacząłem rozglądać się za Ryzen 5 3600, i okazuje się że 3 miesiące temu wszyscy piszą o i5-11400, który jest w zbliżonej cenie około 1000zl, za to lepiej sobie radzi w grach po odblokowaniu mocy.
No i teraz mam dylemat. Sprzedać okazyjnie świeżo kupioną płytę, żeby kupić i5-11400 i jakąś płytę z LGA1200? Co z obsługą PCI-e 4.0, która dla tego Radeona jest chyba kluczowa, bo ma wąską szynę danych? Co wybrać, żeby uniknąć bottlenecka na teraz i przyszłość?

2) Dysk SSD M.2 nvme
Jaki dysk SSD wybrać pod wybrany procesor i płytę? Myślę nad M.2 NVME, zastanwiam się czy warto dopłacać do takiego z interfejsem PCI-e Gen 4? Z tego co widzę to cena jest dwa razy większa, ale prędkość dwa razy wyższa. Czy Gen 3 nie będzie bottleneckiem?

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Obecnie Intel już za drogi jak masz b550 to kup Ryzen 5600x i będziesz miec pcie 4. SSD to wystarczy gen 3. Różnicę w prędkości między gen 3 a gen 4 nie odczujesz, dysk np kingston kc2500

 

Dlaczego za drogi? Jest za 1050zł, a Ryzen 5600X kosztuje 1300zł. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi :).
Ale czy warto kupować 5600X ponad 3600? Oglądam testy na CP2077, FHD Ultra bez RT i Ryzen 3600 jest obciążony na 50-60% (Ryzen 5600X na 30-40%), a RX 6600 XT / RTX 3060 na prawie 100%. Wygląda że nawet ze starszym Ryzenem to karta jest bottleneckiem. Czy w takiej sytuacji jest sens dopłacać do lepszego procesora?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...