Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

od jakiegos czasu borykam sie z problemem w grach, mianowicie stutteringiem. Nie przeszkadzalo mi to specjalnie do tej pory ale dzis postanowilem sie temu blizej przyjrzec i zauwazylem ze w momencie dropu klatek jeden z rdzeni procesora wskazuje 100% ( niecala sekunde ). Generalnie problemu z fps i sprzetem nie mam. Na przykladzie Apex Legends gdzie fps'ow mam 190+ przez wiekszosc rozgrywki procesor ( ogolnie ) jest uzywany w 25-40%. Jak sie okazalo na pulpicie tez ten problem wystepuje (nizej screenshot). Niestety przez to ze problem wystepuje okolo 1s w losowych momentach nie jestem w stanie sprawdzic czy i jaki program/aplikacja to wywoluje. A moze wina lezy kompletnie gdzie indziej. Prosze o pomoc

 

PC:

i5 10400f

GTX 1080Ti Aorus

HyperX Fury RGB 16GB (2x8) 3200MHz

ASRock Z490 Phantom Gaming 4

ADATA 512GB M.2. NVMe - dysk systemowy

Crucial 1TB 2,5" BX500

SilentiumPC Vero M3 600W

Bez tytułu.png

Link to post
Share on other sites

@jarkko tak wszystko zainstalowane ze strony producenta. Oczywiscie potem windows update jeszcze robil jakies swoje aktualizacje. Gdzies na zagranicznym forum przeczytalem zeby ustawic defaultowe ustawienia BIOSu, glownie chodzilo o ustawienie taktowania ramu. Tak zrobilem, czyli zmienilem z profilu xmp 3200 na podstawowe 2999. Ale problem nadal występuje 

Edytowane przez D4rkKiller
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, jarkko napisał:

Stuttering zaczął się po jakiejś zmianie w systemie typu aktualizacja Windowsa czy może instalacja jakiegoś softwaru?

jedyne co mi przychodzi do glowy to dołozenie do pc dysku 2.5" . jakos pare tygodni po tym zaczalem zauwazac stuttering. Pomimo tego ze gry mam na dysku M.2.

Co do biosu to nic tam nie ruszalem, mowiac o sterownikach do plyty mialem na mysli te : https://www.asrock.com/MB/Intel/Z490 Phantom Gaming 4/index.pl.asp#Download

Z zakladki bios nic nie pobieralem. 

12 godzin temu, jarkko napisał:

W managerze urządzeń nie ma wykrzykników?

 

Bez tytułu.png

Link to post
Share on other sites

Ja bym proponował wywalić MSI Afterburner......na 1 zrzucie masz wszystko default, na drugim już podciągnąłeś rdzeń o 25Mhz.....dobrze widzę? Co się dzieje dalej w menadżerze urządzeń po instalacji sterowników? Wszystkie urządzenia są rozpoznane? Bios zaktualizowany? 

Link to post
Share on other sites

@jarkko niestety nie mam za bardzo jak tego zrobic. W tym tygodniu bede mial chwile czasu to sprobuje postawic nowy czysty system. Moze da to jakis rezultat.

 

@marko22 nic nie ruszalem w afterburnerze (chyba ze jakims cudem przypadkiem) ale rzeczywiscie jest zmienona wartosc o 25Mhz. Narazie wywalilem ten program razem z Rivatuner. Menadzer urzadzen wyglada tak jak ponizej. Biosu nie ruszalem, bo nie do konca wiem jak za to sie zabrac zeby przypadkiem nic bardziej nie uszkodzic, i wiem ze jest to teraz duzo prostsze niz np 10lat temu. Ale bez poradnika albo podpowiedzi sie nie obedzie. Znalazlem tez dzisiaj chwile zeby dluzej pograc i sprawdzilem inne gry. Battlefield 4 i Battlefield V dzialaja bez zarzutu, pomimo ze nadal jeden rdzen procesora peak'uje do 100%. Red Dead Online czasem ma lekka zwieche ale jest to sporo rzadsze niz w apex legends gdzie wystepuje to doslownie co 2/3 min.

Bez tytułu.png

 

 

Nizej wersja mojego biosu ktora niby sie zgadza jesli chodzi o wersje ( 1.50 ) pomimo roznej daty.

 

Bez tytułu1.png

Edytowane przez D4rkKiller
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, D4rkKiller napisał:

sprobuje postawic nowy czysty system

Nie zaszkodzi sprobowac.

 

Zobacz tez w dzienniku zdarzen systemu czy nie wyskakuje jakis czerwony error kiedy wystepuje ten stuttering.

 

Co do Apex Legends jak testowalem włączone ustawienie "NVidia Reflex + Turbo" to tez zauwzylem stuttering i obciazenie 8 watkowego Xeona prawie na 100% na wszystkich rdzeniach. Wylaczylem ta opcje (tzn. bez Turbo) i wszystko wrocilo do normy czyli plynnej rozgrywki. Moze to ten przypadek?

 

Nie wiem czy dobrze zrozumialem Twoj pierwszy post, ale stuttering wystepuje na Pulpicie kiedy nie wykonujesz niczego?

Link to post
Share on other sites

@jarkko pobawię się tymi ustawieniami w grze.

 

7 godzin temu, jarkko napisał:

Nie wiem czy dobrze zrozumialem Twoj pierwszy post, ale stuttering wystepuje na Pulpicie kiedy nie wykonujesz niczego?

Podczas zwykłej pracy, przeglądania internetu albo renderingu z komputerem wszystko w porzadku, zauwazylem tylko w MSI afterburnerze ze tez czasem jeden rdzeń peak’uje do 100%. Ale nie ma przez to przycięć. Jak się blizej przyjrzeć to problem występuje albo w bardziej wymagających grach jak Red Dead Online (duzo rzadziej) albo procesorowych jak Apex Legends. A w niektorych wcale (Battlefield 4/5, Forza Horizon 4). Pomyslalem ze może 600W to za malo wiec sprawdziłem specyfikacje na zasilaczu i jak dobrze pamietam na linii 12V mam 588W. Po teście na watomierzu bylo ~300W (Apex) i ~350W(Red Dead).

Link to post
Share on other sites

Zrób format. Może pomóc. W Apex Legends często występują problemy - od pewnego czasu co któreś włączenie gry wywala system i mam niebieski ekran. Polecam również zablokować ilość FPS w klatek. Czytałem gdzieś kiedyś o takiej sytuacji, że zbyt duża ilość FPS w Apex powoduje problemy. Polecam blokadę na 180. Komenda:
 

Cytat

+fps_max 180

 

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, D4rkKiller napisał:

Podczas zwykłej pracy, przeglądania internetu albo renderingu z komputerem wszystko w porzadku, zauwazylem tylko w MSI afterburnerze ze tez czasem jeden rdzeń peak’uje do 100%.

To dobra wiadomosc bo gdyby jeden rdzen byl uszkodzony to stutter wystepowalby rowniez na pulpicie podczas np. odtwarzania filmu 4K a przynajmniej ja mam takie doswiadczenie.

Wiekszosc funkcji i programow kozysta tylko z 1-go rdzenia dlatego bedzie widzial 100% na pojedynczym rdzeniu.

 

Zanim postawisz nowy system to sprobuj odinstalowac Apex Legends i zainstaluj na drugim dysku (nie systemowym). W ustawieniach graficznych w Apexie sprawdz czy masz wlaczone Nvidia Reflex czy Nvidia Reflex + Turbo -- dla testu wylacz to w ogóle i zrestartuj grę.

 

7 godzin temu, Krzyzak napisał:

wywala system i mam niebieski ekran.

Tez mi się tak kiedys dzialo, ale za kazdym razem zaraz po wyladowaniu na mapie, przyczyna bylo OC procesora (i mozliwe, ze crapowy zasilacz).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...