Skocz do zawartości

Nowy komputer - do ok 5.000


Recommended Posts

Dzień dobry,

chcę złożyć nowy komputer, ale nie jestem pewna czy dobrze dobieram podzespoły. Najważniejsze, ma to być komputer przyszłościowy "na lata". Nie chcę za rok-dwa szukać czegoś nowego.  Komputer ma być głównie do pracy, ważne żeby spokojnie uciągnął kilka programów naraz i płynnie mi między nimi przechodził. Do tego standardowe wykorzystanie - internet (używam kilku programów na raz i najczęściej na każdym po kilkanaście stron), jakieś filmy, spotkania online, z gier właściwie tylko simsy i settlersy. 

Czytam, szukam i na razie wymyśliłam coś takiego:

1.procesor: Ryzen 5700g

2.płyta główna: Asus Tuf gaming X570 (WIFI) wersja Pro lub Plus (nie bardzo wiem czy warto dopłacać do wersji pro, bo nie mogę znaleźć różnic poza wersją wifi )

3.pamięci: myślę o 32GB, czy można połączyć 2 zestawy po 2*8gb, czy lepiej poszukać 2*16 ?  Jakiego taktowania i CL szukać?

4.obudowa: podoba mi się be quiet! Pure base 500 biała ale ładna jest też Modecom oberon pro - też biała. Czy warto dopłacać?

5.zasilacz: nie wiem jakiej mocy szukać, tak żeby nie przewymiarować za bardzo, a jednocześnie żeby można było w razie czego dołożyć kartę grafiki

6.dysk  Samsung PM9A1 512 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

7.chłodzenie- czy wystarczy boxowe, czy jednak szukać czegoś lepszego. Jeśli tak to jakie

8.czy o czymś jeszcze zapomniałam?

Link to post
Share on other sites

Gdzieś w domu mam TP-Linka RE200 LAN, jednak zupełnie nie chciał współpracować  ze starym routerem Orange, ciągle tracił połączenie, a jego zasięg nie był najlepszy. Z nowym(funbox 6) nie próbowałam, bo daje na tyle mocny sygnał że już go nie potrzebuję. Nie mam już zaufania do takich urządzeń i za nic czegoś takiego nie wezmę. Wolę dopłacić do czegoś porządnego.

Czy coś takiego https://proline.pl/tp-link-archer-tx3000e-karta-sieciowa-pci-e-ax3000-p6714980 lub https://allegro.pl/oferta/karta-sieciowa-gigabyte-gc-wbax200-wifi6-bluetooth-10175775526 dało by radę na tej płycie? I czy mimo wszystko nie lepiej dołożyć do płyty która już to w sobie ma.

 

Rozumiem że za płyty gaming jest dopłata, ale na tyle rzadko zmieniam kompa że dopłata paru złotych nie robi wielkiej różnicy, a później za te 2-4 lata może się okazać że trzeba było dołożyć te parę złotych do czegoś tam czego nie ma a stało się standardem. Wiem że wszystko szybko się zmienia ale mam wrażenie że teraz jakby wolniej. U mnie jako domowy ciągle działa stary i7-860, wtedy dopiero wchodził USB 3.0, nie polecali mi go na płycie bo twierdzili że szybciej wymienię komputer niż ten standard będzie jakoś bardzo powszechny. A jednak opłacało się zapłacić trochę więcej. Jak to mawiała moja mama za biedni jesteśmy żeby kupować g... Na początku komp był codziennie katowany grami (moimi i męża), potem powoli z tego wyrastaliśmy, ale do dzisiaj działa jako multimedialny i do przeglądania neta. W gry też da się pograć aczkolwiek nie we wszystkie komfortowo, pewnie zmiana karty graficznej i podkręcenie nieco by pomogło, ale na domowe potrzeby wystarcza.  Na razie nie planujemy go zmieniać.

Jednak do pracy potrzebuję zdecydowanie mocniejszej maszyny i tylko dla mnie. Stary lapek już nie wyrabia (lenovo y70 touch), więc chcę zmienić na stacjonarkę - jednak komfort pracy na takim jest nieporównywalny.

Link to post
Share on other sites

Nie mówię o wzmacniaczach sygnału wifi, nawet odradzam ich stosowanie. 

https://www.tp-link.com/us/home-networking/powerline/

Tutaj jest para nadajnik wpinany do gniazda sieciowego przy routerze i odbiornik przy komputerze. 

 

Co do złącz na płycie to sprawdź MSI B550 mortar, ma USB-c i 2x M.2.

 

Co do dysku to chyba w neonet widziałem Samsunga 970 evo 500gb za 249zł na promocji

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Grażyna napisał:

5.zasilacz: nie wiem jakiej mocy szukać, tak żeby nie przewymiarować za bardzo, a jednocześnie żeby można było w razie czego dołożyć kartę grafiki

 

Wszystko zależy jaka karta by to m,ała być. jak jakaś ze średniej półki (np. RTX 3060) wystarczy zasilacz 550-600W.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Karta na pewno będzie ze średniej półki. Na moje potrzeby zdecydowanie wystarczy.

Te power line adaptery zupełnie do mnie nie przemawiają. Tym bardziej że mam doskonały zasięg wifi. Wolę albo kartę z już wbudowanym, ewentualnie kartę dodatkową na PCI-E, w ostateczności widzę że są jeszcze zewnętrzne w formie sticka (mam tylko wątpliwości co do ich jakości).

Poleci mi ktoś jeszcze jakąś fajną płytę z wbudowanym wifi lub płytę + kartę wifi? Może coś poza Acerem i tym MSI. Dla mnie ważne żeby była jak najbardziej przyszłościowa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...