Skocz do zawartości

Tryb wiatraka w biosie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Specyfikacja

I5 4440

Gtx1060 6gb

16gb ram 1600

H81M ASRock

Witam. Mój problem polega na tym że mam trochę zbyt wysoką temperaturę na procesorze osiąga nawet 75-78 stopni podczas gry. W spoczynku jest raczej w normie 35-45. Zauważyłem że w biosie jest kilka trybów podkręcenia wiatraka tryb silent, standard, performance i full speed. Zastanawia mnie czy mogę ustawić sobie tryb performance nawet jeśli mam tylko boxowe chłodzenie i to tak zostawić. Próbowałem tryb performance na przetestowanie i ten tryb zbił mi parę stopni i tylko raz na jakiś czas podczas gry temperatura wzrasta do 71 co jest jeszcze temp dopuszczalna. Nie wiem poprostu czy przy uzytkownaiu na dłuższą metę tego trybu nie pojawia się jakieś problemy lub czy w ogóle mogę tego używać przy boxowym chłodzeniu. Dodam jeszcze że są to temperatury już po wyczyszczeniu radiatora i wymienieniu pasty termoprzewodzacej. Kiedyś tak mój procesor sie tak mocno nie grzał ale jak widać 9 lat zrobiło swoje. Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Tryb "wiatraka" może spowodować ze po jakimś czasie z komputera zacznie wysypywać się mąka. Jak chcesz schłodzić procesor użyj trybu wentylatora. 

 

Tak bardziej poważnie to ten tryb zwiększa obroty wentylatora i hałas. Raczej zastanów się nad zmianą chłodzenia box na jakieś lepsze. Jaka masz obudowę, ma jakieś wentylatory? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, norzeczywiscie napisał:

Kiedyś tak mój procesor sie tak mocno nie grzał ale jak widać 9 lat zrobiło swoje

Pod czapką jest glut a nie lut, więc z czasem temperatury są coraz gorsze w miarę wysychania pasty. Jak na boxa z tym procesorem to i tak masz znośne temperatury, ale pewnie bardzo głośno w zamian.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, olo163 napisał:

Tryb "wiatraka" może spowodować ze po jakimś czasie z komputera zacznie wysypywać się mąka. Jak chcesz schłodzić procesor użyj trybu wentylatora. 

 

Tak bardziej poważnie to ten tryb zwiększa obroty wentylatora i hałas. Raczej zastanów się nad zmianą chłodzenia box na jakieś lepsze. Jaka masz obudowę, ma jakieś wentylatory? 

Na ciszy mi jakos mocno nie zalezy tymbardziej ze narazie pc nie chodzi jakos głosno. Obudowe mam SPC regnum z 3 wiatrakami. 

6 godzin temu, zbiku90 napisał:

Pod czapką jest glut a nie lut, więc z czasem temperatury są coraz gorsze w miarę wysychania pasty. Jak na boxa z tym procesorem to i tak masz znośne temperatury, ale pewnie bardzo głośno w zamian.

Nie słysze tego procka wcale, bardziej halasliwe sa juz te wiatraki w obudowie czy karta graficzna jak zacznie chodzic na wiekszych obrotach. 

Czyli raczej nie uzywac tego trybu WENTYLATORA? :D  Nawet jesli halas mi nie przeszkadza. Z tym glutem to bedzie ciezko, nie znam nikogo kto umiałby to zrobic. Chlodzenie jeszcze moglbym kupic jakies ewentualnie ale najlepiej takie ktore przyda sie jeszcze przy juz nowej platformie z jakas i7. Mam nadzieje jedynie ze takie chlodzenie nie zżera jakos zdecydowanie pradu. Chyba ze te chlodzenie wcale nie jest koniecznoscia w moim przypadku i te 78C moze zostac. Temperatura mnie zmartwila gdy wpisalem bezpieczna temperature mojego cpu na google i wyskoczyło mi to https://safetemp.blogspot.com/2015/12/intel-core-i5-4440-max-temp.html . 

Ogolnie i tak mysle ze jeszcze rok i zmienie mobo, cpu, ram boo juz niestety ale troche sie dusi w tych najnowszych gierkach nawet na niskich, ale dobrze by bylo zeby procesor do tego czasu jakos przetrwal :D 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
2 godziny temu, norzeczywiscie napisał:

Chlodzenie jeszcze moglbym kupic jakies ewentualnie ale najlepiej takie ktore przyda sie jeszcze przy juz nowej platformie z jakas i7. Mam nadzieje jedynie ze takie chlodzenie nie zżera jakos zdecydowanie pradu. Chyba ze te chlodzenie wcale nie jest koniecznoscia w moim przypadku i te 78C moze zostac. Temperatura mnie zmartwila gdy wpisalem bezpieczna temperature mojego cpu na google i wyskoczyło mi to https://safetemp.blogspot.com/2015/12/intel-core-i5-4440-max-temp.html . 

1. Chłodzenie jeśli kupisz nowe w sklepie to ma zestawy montażowe dla wszystkich popularnych podstawek, więc nie będzie później problemu z przełożeniem na np. socket 1200. Najlepiej sprawdzić w specyfikacji na jakie podstawki chłodzenie obsługuje. Zużycie prądu wentylatora komputerowego (bez ledów) to max. ok. 5 watów, zazwyczaj mniej.

2. Temperatura jest w porządku, starsze intele wszystkie miały zaniżoną maksymalną bo producent podawał Tcase. Wszystkie programy diagnostyczne odczytują Tjunction. Masz tu do porównania:

- i5 4440, Tcase max = 72,72st

- i5 8400, Tjunction max = 100st

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/75038/intel-core-i5-4440-processor-6m-cache-up-to-3-30-ghz.html

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/126687/intel-core-i5-8400-processor-9m-cache-up-to-4-00-ghz.html

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...