Skocz do zawartości

Wymian staruszka Q6600 + Płyta + Ram


Recommended Posts

Witam Panowie i Panie, aktualny zestaw wiekowy to, Intel Q6600, 4 GB Ramu, Gtx 750 Ti 2 GB, zasilacz Silentium 550w

potrzebuje porady co do kupna płyty z ramem i procesorem powiedzmy do 500, znajdę coś co by lepiej chodziło od aktualnej konfiguracji ?

Trochę zamula mój staruszek przy otwartej przeglądarce z 5 kartami, kopiowaniem w tle i otwartym explorerze, w jakieś gry też fajnie by było pograć :)

Kartę graficzna i zasilacz chce zostawić.

Szukać takiego zestawu czy coś innego ?

https://allegrolokalnie.pl/oferta/intel-core-i56600-gigabyte-gab150md3h-ram-8gb

Pozdrawiam

 

Edit: Używane oczywiście :)

Edytowane przez Tgold
Link to post
Share on other sites

Płyta + proc + ram za 500 PLN i żeby było lepiej niż jest... Używki only, Xeon 4R/8W na 1155, płyta H61 i 2x4GB DDR3 powinno się zmieścić w budżecie. 

 

Przy czym tj wymiana z serii "antyk na zabytek" :D

Link to post
Share on other sites

Ja bym kupił zestaw AMD . Płytę b450 za 100-150 zł powinieneś dostać . Ryzen 5 1400 do 300zł i 8gb ramu za 100 na początek . 

Tego Intela z ogłoszenia za bardzo nie rozbudujesz w przyszłości , AMD montujesz ile rdzeni chcesz . 

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/amd-ryzen-5-1400-cf3

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Wg mnie zestaw mało rozwojowy, oczywiście względem q6600 będzie przepaść ja szukałbym czegoś na am4 a z czasem łatwo będzie to zmodernizować do czegoś mocniejszego. 

Płytę A320, b350, b450 (te polecam najbardziej, wspierają najwięcej generacji cpu na am4) kupisz za 100-150pln jak poszukasz

np.: tak na szybko

Płyta Główna AMD AM4 ASRock A320M-HDV - Kup teraz za: 119,00 zł - Grodzisko Górne - Allegro Lokalnie

Płyta główna Gigabyte B450M GAMING Micro ATX - Części komputerowe, Płyty główne - Allegro.pl

Płyta główna Gigabyte ab350m ds3h v2 stan bdb - Kup teraz za: 143,00 zł - Kraków - Allegro Lokalnie

Do tego na początek ryzen 3 1200/af (4/4) około 250-300 i ram 8gb lub 2x4gb ze 150 i potem ma otwartą drogę do 1600af(6/12) 2600/3600 itp.

O 1400 nie pomyślałem ale tu masz za 220 

AMD Ryzen 5 1400 - Kup teraz za: 220,00 zł - Białystok - Allegro Lokalnie

cpu 4/8

do tego płyta b450 za 140 i na ram zostaje ci 140 co ogarniesz spokojnie 

A jak dorzucisz do tego ssd za 100 to w porównaniu do q6600 będzie kosmos

Link to post
Share on other sites

Autor raczej z tych, co komputer zmieniają raz na 10 lat więc ja nie widzę tego, żeby cokolwiek innego wrzucił kiedykolwiek jeszcze na AM4... W związku z tym brałbym coś ciut bardziej przyszłościowego*:

 

* min 6R/12W, da się znaleźć R5 1600 za 370-400 pln. 

* płyta za 100 pln to będzie trup; przyzwoite (spośród wszystkich entry level) B350 zaczynają się od 150 pln, B450 zaś od 170*

* 2*4 GB RAM styknie skoro dotąd jechał na 2x2GB DDR2... 

 

Wychodzi na to, że trzeba będzie podnieść lekko budżet (650-700).

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Autor raczej z tych, co komputer zmieniają raz na 10 lat

Tego nie wiemy na pewno

4 minuty temu, Rebelmind napisał:

płyta za 100 pln to będzie trup

Skąd takie info??? 

Zarówno b350 jak i b450 które zaproponowałem biorą udział w programie ochrony kupujących. Korzystałem z tego programu 2 razy już i allegro podchodzi do niego poważnie ja miałem zwrot w ciągu tygodnia z czego ze 3 dni to była wymiana maili. Sprzedający ma jeden dzień na odpowiedź jak allegro podejmie interwencję i jak się z tobą nie dogada to allegro zwraca kasę i resztę samo załatwia ze sprzedawcą.

Poza tym okazje się trafiają.

 

Jak autor może dołożyć 200pln do 1600/af to oczywiście warto ale jak nie to 1400 za 220 to dobra opcja szczególnie że gpu to 750ti a w codziennych zastosowaniach więcej pomoże ssd (o ile autor go nie ma) i wg mnie lepiej dopłacić do czegoś pod pci/m.2 niż hdd z r5 1600

 

Dopóki autor się nie okresli nie ma co dyskutować...

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, Rebelmind napisał:

B450 zaś od 170*

 Nowa w tym momencie w morele b450s2h kosztuje 189 z kodem rabatowym . Więc dobra używka powinna być odpowiednio tańsza . Sam kupiłem a320 jakiś czas temu za 90 zł . Działa świetnie . 

Link to post
Share on other sites

Panowie, ja wiem że dobre okazje się trafiają (pozdrawiam serdecznie @zbiku90!) ale podchodząc do tematu na chłodno dochodzę do wniosku, że jeśli ma to być sprzęt na długie lata to musi być nowy lub z jak najdłuższą gw.

 

Nowa płyta A320, 1600AF i 16 GB DDR4 to byłby ideał, pytanie czy autor jest skłonny sakiewką potrząsnąć? 

@olo163 płyty z serii 300 potrafią bez problemu działać do dzisiaj, aczkolwiek nadal bywają kapryśne (problemy z ramem, bardzo ubogi Bios) czy wręcz są totalnie zlewne przez producenta.

 

Asus A320 Prime był montowany pod komputer biurowy u krewnego w firmie w zeszłym roku; kupiony na promocji w zestawie z R7 1700 (przesiadką z C2D zapowiadała astronomiczny skok wydajności) i... przy stawianiu OS instalator się wysypywał. Najpierw wymiana GW na nowy zestaw płyta + Cpu (Sferis przy B2B potrafi stanąć na wysokości zadania) - brak efektów, następnie support Asusa -> feedback: płyty Asusa z chipsetem A320 nie gwarantują obsługi procesorów Ryzen 7. Skończyło się na wymianie Mobo na Asrock B350 po cenie promocyjnej Asusa. 

 

Z drugiej strony mam w szafie rezerwowa Gigabyte B350m DS3H i były na niej testowane wszystkie moje Ryśki z 3700x włącznie - zero problemów...

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Rebelmind napisał:

płyty z serii 300 potrafią bez problemu działać do dzisiaj, aczkolwiek nadal bywają kapryśne

 

57 minut temu, olo163 napisał:

b450 (te polecam najbardziej, wspierają najwięcej generacji cpu na am4)

Dlatego napisałem jak wyżej że najbardziej polecam coś na b450 - nie ma nimi tyle kłopotów, po upgradzie biosu obsługują ryzeny 3000 (oczywiście myślałem max o r5 3600) ale to płyta za 130 naprawdę byłaby spoko i pod kątem możliwości/delikatnego oc 1400/1200/1600 pracy z ramem na 3200 lub 3600 itp.

Jak napisał @zbiku90 z kodem WAKACJE21 masz b450 za 189pln nową z gwarancją i nie ma co tu kombinować za wiele. Używka za 130 wybór należy do autora.

Gigabyte B450M S2H V2 - Płyta główna - Morele.net

Wiadomo nie są to highendowe płyty ale do 1200/1400/1600/2600 itp spokojnie wystarczą i lekkie oc też zniosą i ram jak bedzie szybki to na 3600 powinien pójść.

Obecnie nie ma chyba tańszej i sensowniejszej pod kątem możliwości platformy. Nawet używane h61 chodzą po 150pln więc tu nie ma o czym myśleć nawet.

Zacznij wakacje od rabatów do 69% (morele.net)

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Panowie mogę wydać i 1000 zł ale wiecie jak jest :) ma być jak najszybciej i jak najtaniej :)

sprzęt za 1000 zł będę składał 4 miesiące a taki za 500 zł dwa miesiące :) 

Jeśli chodzi o wymianę sprzętu to tak jak kolega napisał raz na 10 lat :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli jest budżet to R5 3600 lub nawet R7 3700x (ja bym dał te 2R/4W więcej jak to ma być na lata faktycznie). 

 

* 3700x 1050 pln 

https://allegro.pl/oferta/amd-procesor-ryzen-7-3700x-3-6-ghz-am4-box-10777410851

 

* B450 morele za 189 pln 

 

* 2x8GB DDR4 trzeba ustrzelić promocje, Ballistix 3200/16 320 pln 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-ram-ddr4-crucial-ballistix-3200-2x8gb-cl16

 

Z 500 zrobiło się 1500 :D A jeszcze ssd obowiązkowo! 

Link to post
Share on other sites
Teraz, Rebelmind napisał:

Jeśli jest budżet to R5 3600 lub nawet R7 3700x

Tylko cały czas nie wiemy do czego ten pc jest używany bo z 750ti to i 5950x niewiele tu zmieni, jak gry to w co on pogra na 750ti a jak zmienić gpu to minimum 1000 na jakiś sensowny lowend obecnie.

A jak do gier to lepiej hajs w gpu puścić i zostać przy 1600af

8 minut temu, Tgold napisał:

Battlefield 1, strzelanki ogólnie

To trzeba zmienić tego 750ti tak więc wg mnie 1600af i trzeba szukać gpu....

 

@autor

To napisz czy idziesz w am4, czy chcesz budżetowo (i będziesz modernizował dalej - gpu) będziemy wiedzieli czego szukać. I jak z tym budżetem? Może na raty kup?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, olo163 napisał:

Tylko cały czas nie wiemy do czego ten pc jest używany

Używany będzie głównie do netu, gry to tak sporadycznie żeby się odstresować.

Wkurza mnie to ze np. teraz głupia przeglądarka potrafi zamulić, pliki pdf otwierają się wolno itd.

1500 zł to za dużo jak dla mnie, ramu bym dorzucił ale moja płyta obsługuje tylko 4 GB. (Gigabyte GA-P31-S3G)

Zainstalowałem np. NFS Payback i masakra uruchamia się 25 minut a o grze nie wspomnę :) ( instalowałem z ciekawości żeby na low detalach chociaż pograć. :(

Ogólnie na AM4 to wychodzi spora sumka może coś level niżej ?

Link to post
Share on other sites

@autor

Oczywiście na początek jak nie masz kasy a ceny gpu wysokie to od czegoś trzeba zacząć i zmiana platformy to dobry pomysł. Kup to mobo za 189 na b450 używanego 1600af (6/12) za 450 i ram albo 1x8gb 3200 i dokupisz kolejne 8gb za kilka miesięcy albo 2x8gb od razu i szukaj gpu (ceny zaczynają spadać - ciężko mi teraz konkretnie doradzać czego szukać)

1 minutę temu, Tgold napisał:

Ogólnie na AM4 to wychodzi spora sumka może coś level niżej ?

To zostają ci używki a level niżej nie ma sensu na prawdę.

Używana b450 to 130

Używany Ryzen 5 1400 - poniżej 300 a masz cpu 4/8 i możliwość zmiany za 1,2,3,5 na 1600/2600/3600 itp.

Ram kup 2x4 (aby był dual channel) 150-200

Wyrobisz się w 500-600pln

Aby system działał responsywnie koniecznie ssd - gry moga być na hdd - 256gb m.2 to 130pln

Jak nie to nawet ssd na sata3 zrobi robotę.

A gpu zmienisz kiedyś jak się zdecydujesz i potanieją.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Macie tu jeszcze płytę w dobrej cenie https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-b450-a-pro-max-atx-10882837204?utm_source=tdb&utm_medium=afiliacja&utm_content=digidip+PL&tduid=a8a48dd8f4d558d3b5be629450de7b7b

 

Ogólnie na b450 od miesiąca widzę dużo promocji jest w różnych sklepach .

 

Widzę r5 1400 już poszedł , sam się zastanawiałem , ale mi taka moc nie jest potrzebna r3 1200 wystarczy :D

Link to post
Share on other sites

Kupuję jednak Gigabyte B450M S2H V2 i mam pytanko, jak już będę miał cały zestaw płyta, procesor, pamięć

to czy po przełożeniu starego dysku sata z systemem będę musiał od nowa instalować system czy pójdzie na nowej płycie bez problemu ?

Po drugie mam nagrywarkę LG która jest na taśmie wiec nie podepnę jej już do tej płyty tak samo z karta wifi na pci ?

 może jakieś przejściówki ? (czasem coś nagrywam na płyty w XXI wieku, proszę się nie śmiać :)

Link to post
Share on other sites

Nikt się śmiać nie zamierzał, problemy z brakiem wstecznej kompatybilności dla starszych sprzętów są tu często spotykane. 

 

Upewnij się przy zakupie płyty (jeśli nowa ze sklepu) z jakim Biosem (wersja) ona przyjdzie, bo w zależności od tego będziesz wiedział, czy pali z kopyta czy czary potrzebne. 

 

Pamiętam, że byly płyty serii 300 (B350/X370) z pojedynczym slotem PCI, ale nie widziałem ani jednej z portem IDE. Widziałem natomiast przejściówki z PCIe x1 na IDE. 

 

W zależności od systemu na dysku jest szansa, że wstanie i pobierze sobie brakujące sterowniki, ale większość aplikacji może mieć problemy z działaniem - ergo najlepiej postawić system od nowa. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...