Skocz do zawartości

Uszkodzenie procesora przy czyszczeniu


Recommended Posts

Ten temat tak trochę bardziej z ostrożności. Otóż czyściłem kilka dni temu komputer powietrzem ze sprężarki. A że czucie w palcach po kilku złamaniach już nie to, często zdarzyło mi się dmuchnąć za mocno, o wiele za mocno. Wyczytałem w necie, że uszkodzenie procesora może się objawiać sporadycznymi zniekształceniami dźwięku, a kilka razy tego doświadczyłem. Mam też lagi w Mass Effekcie 2, wcześniej grało się płynnie, zero ścin, ale to było rok temu, od tamtego czasu zrobił mi się niezły syf na dysku, może to dlatego. A tak ogólnie to na razie jest ok, komputer chodzi kilka godzin dzienne bez przerwy i żadnych restartów czy zawieszeń nie było. I teraz pytanie, czy mogłem uszkodzić procesor albo coś innego przez czyszczenie?

Link to post
Share on other sites

Gdybyś coś uszkodził to byś nie włączył pca, albo miałbyś bsdosy na dzień dobry. Dla pewności oczyść system, zdefrgamentuj dysk i srawdź jak chodzi, albo sprawdź wynik w jakimś benchmarku, ale to już tak jak nie możesz spać spokojnie co może podchodzić paranoje. Według mnie go nie uszkodziłeś.

Link to post
Share on other sites

I teraz pytanie, czy mogłem uszkodzić procesor albo coś innego przez czyszczenie?

 

Procesor ? A niby w jaki sposób ? Czy wyrwałeś wentylator z procesora tym dmuchaniem ? :menda:

 

Jasne, że w dmuchaniu trzeba mieć umiar - nawet jak to tylko dmuchanie powietrzem. :wariat:

Link to post
Share on other sites

Ja czyszczac laptopa kompresorem dmuchnalem za mocno w radiator i wyrwalem lopatki z wentylatora na tym radiatorze, wlecialy do srodka laptopa i nadal mam 1-2 sztuki latajace luzno w srodku :)

Link to post
Share on other sites

Procesor ? A niby w jaki sposób ? Czy wyrwałeś wentylator z procesora tym dmuchaniem ? :menda:

 

Wyrwać, nie wyrwałem, ale jak palcem próbowałem go zakręcić to ni huhu (oczywiście tylko delikatnie próbowałem przekręcić, nic na siłę), a jak dmuchnąłem wirował aż miło (zakurzony był bardzo, swoją drogą).

, ale to już tak jak nie możesz spać spokojnie co może podchodzić paranoje. Według mnie go nie uszkodziłeś.

 

Nie no, aż tak źle to nie jest ;) . Spać mogę (chociaż nie, nie mogę, dzisiaj zasnąłem dopiero koło 5 rano, ale to nie z tego z powodu :P ), ale trochę się boje, że coś jednak mogło się uszkodzić.

Ale tak ogólnie, mogłem coś popsuć? Na te gwałtowne podmuchy bardzo narażona była płyta główna, mogło się jej coś stać?

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

Dobra, w obieg poszedł CCleaner, usunąłem rejestr, wywaliłem pliki tymczasowe itp., zwolniło się ponad 5 GB na dysku C i zero lagów w ME 2 (choć wczytuje się długo, ale tak było zawsze). Chciałem zrobić jeszcze defragmentację, ale CheckDisk wywala Error przy sprawdzeniu dysku C i wolę nie ryzykować defragmentacji. Z jakiś czas zrobię formata. Wygląda na to, że nic się nie na szczęście nie uszkodziło :) . A tak na przyszłość, to czym radzicie czyścić kompa? Kupić sprężone powietrze?

Link to post
Share on other sites

Dobra, w obieg poszedł CCleaner, usunąłem rejestr, wywaliłem pliki tymczasowe itp., zwolniło się ponad 5 GB na dysku C i zero lagów w ME 2 (choć wczytuje się długo, ale tak było zawsze). Chciałem zrobić jeszcze defragmentację, ale CheckDisk wywala Error przy sprawdzeniu dysku C i wolę nie ryzykować defragmentacji. Z jakiś czas zrobię formata. Wygląda na to, że nic się nie na szczęście nie uszkodziło :) . A tak na przyszłość, to czym radzicie czyścić kompa? Kupić sprężone powietrze?

 

Sprężonym powietrzem, aż tak dokładnie możesz nie wyczyścić, w szczególności jak będziesz rzadko czyścić.

 

A do czyszczenia i optymalizacji komputera polecam Auslogics BoostSpeed.

 

Tym także zdefragmentujesz dyski.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...