Skocz do zawartości

Problem z różnicówką. Czy płyta może powodować taki problem ?


Recommended Posts

Witam,

Od jakiegoś czasu zaczęło mi wywalać różnicówkę. 

Jako, że nie wiedziałem co robi zwarcie grzecznie ją podnosiłem, licząc że problem zniknie.

Niestety problem sam się nie rozwiązał, co kosztowało spalenie Corsairza HX1200. :pomocy:

Czy płyta główna może doprowadzać do wywalenia różnicówki w mieszkaniu, lub jakikolwiek inny komponent w kompie ?

Zmieniłem zasilacz, problem nadal występuje.

 

Z góry dziękuję za chęć pomocy.

 

Mooon 

Link to post
Share on other sites
Teraz, BlackCoffe napisał:

Próbowałeś podłączyć kompa pod inne gniazdko. Nie zwróciłeś uwagi czy wywalenie różnicówki nie zbiega się z np włączeniem lodówki?

Gniazdko nie ma większego znaczenia gdyż wszystko jest na jednej fazie. Jednak dla pewności próbowałem innych gniazdek.

Niestety z uwagi na chromosomy XY, nie przyglądam się urządzeniom AGD :D 

Link to post
Share on other sites

Bo może to nie wina kompa, a np lodówka zaczyna się psuć i gdy załącza agregat to wywala różnicówkę. Możesz też zrobić test, wyjąć z gniazdek wtyczki od wszystkich urządzeń z tej fazy poza kompem patrzeć czy wywali, jak nie to podłączać po jednym urządzeniu i sprawdzać efekty.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wywala różnicowa czy normalna Ska? Czyli bezpiecznik.
Jak różnicowa to np gdzieś ci prąd ucieka bo jak sama nazwa mówi "liczy różnice" i jeśli jest !=0 a właściwie tego co na niej jest napisane to wtedy wywala.

Link to post
Share on other sites

No to zakładając że żadnych zmian w instalacji nie było robionych i nic nowego nie podłączane to albo różnicowka jest uszkodzona jak tu było wyżej pisane, albo jakiś zasilacz w którymś z urzadzen. Dalej czyli np płyta główna jak y była uszkodzona nie ma nic wspólnego z napięciem wejściowym czyli ona nie wywali ani Ski ani różnicowki.
Ale zastanawiam się czy nie wywali różnicowka jak masz np obudowę komputera podłączona z np kaloryferem. Wydaje mi się że będzie wywalac ale cały czas a nie tylko jak włączysz kompa (chociaż może być za mały prąd więc może i nie musi)

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, gavron napisał:


Ale zastanawiam się czy nie wywali różnicowka jak masz np obudowę komputera podłączona z np kaloryferem. Wydaje mi się że będzie wywalac ale cały czas a nie tylko jak włączysz kompa (chociaż może być za mały prąd więc może i nie musi)

Komputer stoi na rigu, tak więc kwestia obudowy odpada. Zawołam elektryka niech sprawdzi różnicówkę.

Bardzo Ci dziękuję za chęć pomocy. 

Link to post
Share on other sites
47 minut temu, DarkSideOfTheMoon napisał:

niech sprawdzi różnicówkę.

Elektryk dobry pomysł. Choć różnicówki bym raczej od razu nie podejrzewał. Zaczął bym od wyeliminowania reszty. To że ją co jakiś czas wyrzuca najprawdopodobniej świadczy ze gdzieś jest problem.

Jak masz uzasadnione podejrzenie że to ona to i tak chyba najłatwiej będzie ją wymienić, będzie pewnie najszybciej i najtaniej. 

 

Pierwsze pytanie czy od momentu w którym pojawił się problem coś się zmieniło? Nowe urządzenie, modyfikacja, zarówka, nowy obrazek na ścianie? 

Czy moment w którym działa różnicówka nie zbiega się z jakimś innym wydarzeniem? może jakiś domownik coś robi?

Masz może jakieś obwody na zewnątrz? lampki, gniazdka?

Jak podejrzewasz  że to komputer, najprosciej go odłaczyć i zobaczyć czy problem zniknie. Jak ktos pisał wyżej, kabel też może mieć znaczenie. Jeśli nie to to eliminowac po kolei inne obwody, urządzenia.

 

Nie pisałeś z jaką czestotliwością pojawia sie problem, jak raz na jakiś czas, to nawet elektryk niekoniecznie od razu znajdzie. 

Link to post
Share on other sites

Każda zabezpieczenie, czy bezpiecznik czy różnicówka jak się kończy robi się coraz bardziej czuła. Może być sytuacja taka, że moment ładowania kondensatorów w kompie jest na tyle udarowy, że różnicówka wykrywa to jako porażenie i działa. Koszt różnicówki to jakieś 50-100zł. Zawsze można podmienić (o ile znasz się na tyle żeby grzebać w szafce)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...