Skocz do zawartości

Prośba o weryfikację zestawu


Recommended Posts

Witam,

od dłuższego czasu odwlekałem decyzję o modernizacji/ zamianie komputera ale niestety wygląda na to, że dłużej czekać na ustabilizowanie się sytuacji nie mogę. W związku z tym prośba o ocenę czy wszystko jest kompatybilne:

  • Procesor Intel Core i5-10600KF, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600KF)
  • Płyta główna ASRock B460 Phantom Gaming 4
  • Pamięć HyperX Fury RGB, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (HX432C16FB3AK2/16)
  • Zasilacz SilentiumPC Vero M3 600W (SPC268)
  • Obudowa Sharkoon VG5-V (4044951017478)
  • Dysk SSD ADATA XPG Gammix S11 Pro 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-1TT-C)
  • Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

w/w na morelach to koszt ~2850.

Do zestawu dokładam niestety starą kartę graficzną amd r390 - stąd zasilacz 600W i obudowa która w której się mój czerwony olbrzym zmieści (plus przedni panel faktycznie z przodu a nie z góry)

Komputer wyłącznie do gier w 1920x1080. Docelowo wymieniłbym również kartę graficzną na coś typu 3060ti albo odpowiednik z amd- nie celuję w high-end

Wybrałem procesor 10600kf właśnie pod gry: niestety tytuły starsze typu GW2 mocno obciążają pojedynczy rdzeń więc 10400 czy 3600 wolałbym zastąpić czymś chociaż trochę mocniejszym.

Będę wdzięczny za uwagi - zwłaszcza w zakresie płyty głównej bo ten temat to dla mnie ziemia nieznana

Link to post
Share on other sites

Tu aż prosi sie o najtańszą płytę z490 (600pln) aby podkręcić ram, procesor może działać na standardowych ustawieniach i ram dać jakiś 3600. B460 zbije taktowanie do 2666. Rozważ też zależnie od budżetu bo nic o nim nie wspominasz zostanie na b460 ale przeskok na i7 10700f z turbo all core do 4.6GHz i ram zostanie na 2933.

Zasilacz to chiński produkt na oem SAMA - zdecydowanie lepiej coś od seasonica czy xpg core. Podaj ile masz kasy na całość, czy interesuje cię oc? Fortis to 10600kf to też średni pomysł.

Link to post
Share on other sites

jeżeli chodzi o budżet to liczyłem na to, że zmieszczę się (+/-) 3k. Wymiana płyty głównej na np ASRock Z490 PHANTOM GAMING 4 dobija go właśnie do 3k. Co do podkręcania to zupełnie szczerze to nie wiem - nigdy tego nie robiłem, bo raczej nie nastawiam się na uberwodotryski.

Link to post
Share on other sites

No jeżeli miescisz się w budżecie to mając cpu z K warto dołożyć do z490 dla samego ustawienia ramu tylko kup kości 3600MHz żeby po prosty włączyć profil xmp lub ustawić ręcznie ram na 3600. Różnica w cenie ramu to pewnie 30pln może 40 a ram 3600 zrobi robotę. Turbo all cores 4.5ghz to już dość wysoko więc bedzie ok. 10400f ma równe 4 ghz a więc tu ma 0,5 więcej. Dobrze przemyśl zasilacz czy nie kupić czegoś lepszego z gwarancją 10 lat.

Link to post
Share on other sites

Sam mam posadzonego 10600K na Z490 z Ramem na 3600 i nie wyobrażam sobie mieć niższe taktowanie. 3600 zrobił się standardem, tak jak kiedyś 3200. Jeżeli nie chcesz czekać nie wiadomo ile, nawet nie patrz na B560, bo o tych płytach wiadomo tyle, co nic.

Jeżeli chciałbyś wykorzystać tego 10600K, tak jak należy, musiałbyś zainwestować w lepszą płytę ( np Z490 A Pro), przydałoby się jakieś dobre chłodzenie (freezer/noctua), a to już kolejny wydatek w okolicach 5 stówek.

Dlatego, na twoim miejscu brałbym 10400f+gaming 4 i jakieś ramy 3600/3733 - zależy co się trafi w lepszej cenie. Pod 3060Ti, będzie to przyzwoity zestaw.

Link to post
Share on other sites

Janusz, obawiam się, że nie wykorzystam w pełni potencjału 10600 m.in. z braku doświadczenia w OC ale także z racji na budżet. Co do 10400 - być może błędnie pominąłem go, ale wydawało mi się, że już na ustawieniach fabrycznych i bez OC  10600 z racji na maksymalne taktowanie wygeneruje lepsze wyniki, które zwłaszcza w MMO będą zauważalne. Pytanie w takim razie - czy przyjmując, że nie będę się w OC bawił  (przynajmniej na razie) to czy faktycznie potrzebuję drogiego chłodzenia, a nie wystarczy jakieś za 150 - 200 zł?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...