Skocz do zawartości

Słuchawki dla syna, co wybrać?


Recommended Posts

Cześć,

Co do oczekiwań to nie dla mnie, zakup idzie na prezent dla mojego syna. Jeśli chodzi o gust muzyczny latorośli - to słucha wszystkiego (oprócz disco polo i kiepskiego popu). Dziś odwiedziliśmy sklep mp3... i posłuchaliśmy różnych słuchawek w towarzystwie SMSL sp200/m200. Fakt było nieco mało czasu, bo czekał umówiony klient. Słuchawki, które przesłuchaliśmy to Hifiman Sundara, Audeze lcd-2 clodsed back, AudioTechnia ATH A2000z - Fostex th610 niestety nie udało się (gdzieś zaginęły, może takie dobre :)). Młodemu najbardziej się spodobały Hifiman z pośród 3 wymienionych, natomiast sprzedawca namawia na Hifiman Ananda (młody chce otwarte), które według sprzedawcy spodobają się jeszcze bardziej - do przesłuchania jak wrócą z wypożyczenia. 

Zastanawiam się czy warto naciągnąć budżet np. na SMSL sp4000 (posiada pilota). Ewentualnie jakie zestawienia jeszcze warto posłuchać/sprawdzić, niestety w budżecie do 4k za nauszniki dużego wyboru nie ma (chyba, że Bayery t1 v3). Planuję to wszystko podłączyć do maliny pi4, granie z Tidal hifi oraz własnego repozytorium.

 

PS. Przyznam, że ja nie założyłem na głowę żadnych ze wspomnianych słuchawek. Jak dwadzieścia kilka lat temu założyłem na uszy SH hd650 (grają z OTL w wykonaniu Marka Brożka) to tak ze mną zostały - nie mam czasu na słuchanie sprzętu, albo powiedzmy inaczej boję się. Po tych  słuchawkach przestałem słuchać muzyki z posiadanych nauszników czekając kolejne lata, aż mnie będzie na nie stać ;) 

 

 

Link to post
Share on other sites

Fajnie, że posłuchaliście tych modeli. Sprzedawca zawsze będzie namawiał na droższe, bo to jego rola. Jeśli masz możliwość rozszerzyć budżet, na pewno warto ustawić jeszcze jedną sesję odsłuchową. W budżecie do 4k jest bardzo duży wybór. Masz Denony z serii AH-D (te są akurat zamknięte), Focale Elear, MrSpekers Aeon, Beyery DT1990, oraz modele takich firm jak Grado, Final Audio, Sennheiser. Czy warto dopłacać - kwestia subiektywna. Warto pójść na kolejne odsłuchy i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

 

Nie chcę straszyć, czy zniechęcać, ale warto być świadomym jednego smutnego faktu. Planary od HiFiMAN i Audeze są słuchawkami awaryjnymi. Moje LCD-2 po półtora roku zakończyły żywot i była wymiana z rękojmi. Arye od HiFiMANa mam trzecie, również w czasie kilkunastu miesięcy. Fora są pełne takich przypadków. Nie licz, że to będą słuchawki na lata. Dłużej pożyją słuchawki dynamiczne.

 

Nie szalałbym na początku z elektroniką. Ona ma znacznie mniejszy wpływ na dźwięk od samych słuchawek. SMSL, Topping czy Aune w okolicach 1000-1500 to bardzo dobre DAC/AMP.

 

Nie wiem czy to ogólnopolska reguła, ale we wrocławskim MP3Store bez problemu dostaniesz -20%/-30% od ceny katalogowej.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

A gdzie SENNHEISER :) ? Sam jakiś czas temu szukałem słuchawek otwartych do MAX 2.000 tys.zł.I ostatecznie padło na HD660s które moim zdaniem są świetne.W sklepach przesłuchałem 6 modeli z tego 3 miałem w domu i dokonałem 14 dniowego zwrotu ...I tak jak wspomniałem wcześniej,zostałem przy HD660S.

Link to post
Share on other sites

@Karister

Jeśli chodzi o odsłuchy to jak najbardziej, będą dalej prowadzone. Tylko tym razem zarezerwuję sobie w sklepie kozetkę na wyłączność (głównie dla syna :)). Słyszałem, że z jakością Hifiman jest ostatnio różnie. Sprzedawca mówił, że podobno to problem sprzed 2 lat. Mimo wszystko, raz stracone zaufanie do marki trudno później odbudować. Bayery DT1990/T1v3 są na liście do odsłuchu. Jeśli chodzi o wzmacniacz, to ten sp200 głośność ma na potencjometrze, a już ktoś gdzieś na forum zgłaszał problemy z jego pracą. Dlatego potencjalnie regulacja głośności w sp400 jest lepsza. Ehhh, czuję, że naciągnę chyba budżet - boję się pomyśleć ile bym wydał na sprzęt dla siebie :D Miałem nadzieję, że ktoś coś więcej powie na temat doświadczeń z sp200/m200.

@Szy3ki

Mogę przesłuchać i HD660, ale HD650 już mam - konstrukcyjnie to podobne słuchawki, choć nie wątpię, że mogą grać inaczej. Tylko dlatego poszuka się coś innego, choć ich nie wykluczam.

 

Dołączę jeszcze słuchawki zamknięte do odsłuchu, jakieś polecane modele? 

Ewentualnie czy warto zgrzeszyć z Fostex th909, generalnie marka ma dobre opinie, a te akurat są otwarte. Najwyżej żonie nic nie powiem, a junior się dorzuci :jupi: ale to już przesada. 

Liczy się również wygoda, Hifiman Arya nie czuło się na głowie (Ananda pewnie ma to samo).

Edytowane przez Art__
Link to post
Share on other sites

TH909 pamiętam jako kompletne rozczarowanie. Absolutnie nic mi się w nich nie podobało, a cena znacznie przekracza Twój początkowy budżet. Jeśli chcesz go przekraczać, popatrz na Focal Clear. IMO znacznie lepsze, a także bardzo wygodne. Były u mnie głównym konkurentem dla HiFiMAN Arya. Focale są bardziej rozrywkowe, z mocniejszym naciskiem na umpa-umpa, a Arye bardziej stonowane z niższym, choć mniej zaakcentowanym basem.

 

Z zamkniętych - ponownie stawiam na Denony z serii AH-D.

 

Jakość w HFM zaczyna się od HE1000SE. ;) Te są solidnie spasowane i wykonane z lepszych materiałów. Niestety mają bardzo jasny, V-czący styl grania i kosztują bardzo, bardzo dużo. Poniżej tego modelu jest to plastic-fantastic z odpryskującym lakierem. Nic się tu nie zmienia. Loteria w kwestii sztuki. Miałem trzy pary Aryi. W jednych tak luźny pałąk, że pod własnym ciężarem opadały na stojaku, w drugich uszkodzony mechanizm regulacji pałąka, w trzecich dłuższa o pół cm opaska. W przypadku tak ogromnych słuchawek te pół cm jest znaczące. Plus to ich wsparcie klienta. Nie robią problemów z wymianą gwarancyjną. Tzn mi dwa razy nie robili. Gorzej, że ta niebawem się kończy. Może wyjątkiem będę nowe HE-400i. Podobno są lepiej spasowane - nie miałem w rękach. 

 

Mam też odczucie, że nie zwracasz uwagi na to, że SMSL SP200 i M200 to dwa różne urządzenia o innym zastosowaniu i za bardzo się odpalasz, że droższe będzie lepsze. Często nie będzie. Jeśli chcesz słuchać z PC, polecam łączyć go ze sprzętem grającym po optyku i wtedy potrzebujesz obu tych urządzeń, co sporo kosztuje i konkuruje z Toppingiem DX7Pro. DX3 Pro jest za połowę tego. Aune X1S również. Toppingi mają też pilota. Jeśli patrzysz na Arye, one są trudne do napędzenia i potrzebują prądu - DX7Pro może wtedy mieć sens. W przeciwnym razie przepłacisz. Jedyny wyjątek, jak widzę dla drogiej elektroniki, to RME ADI-2 DAC za jego bardzo bogato rozbudowane funkcje, które potrafią zdziałać cuda z dźwiękiem. Inna sprawa, że to samo można mieć za darmo z PC, więc ma to sens tylko wtedy, gdy nie chcesz używać PC do muzyki.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Karister

Dziękuję za odpowiedź. Te Fostex'y to raczej były z przymrużeniem oka - 7k to ponad budżet.  Focal Clear to chyba max co chciałbym dopłacić - oczywiście mowa tu o wersji Profesional - czymś się różnią od ewidentnie bardziej wpadającej w oko - wersji szarej? 

 

Denony D5200/7200 - dodane do listy.

 

Jeśli chodzi o Hifiman'y to bałem się, że to są awarie "napędów" słuchawek, mogę zaryzykować Anandy - sprzedawca powtarzał, że już niby jest ok. Syn jest całkiem rozsądny, jak stwierdzi, że nie warto dopłacać do Ananda to będą Sundara :)

 

Wiem, że SMSL SP200 i M200 to różne urządzenia, razem są potrzebne do "zestawu". Potrzebuję DAC do wzmacniacza, zamierzam wykorzystać malinkę jako napęd via USB/LVDS. Co do mocy SP200 ma zdaje się większą moc wyjściową ( 2x3W przy 32om balanced) niż Topping DX7pro (1,7W). RME, choć podobno świetny, będzie przekraczać budżet, wolę tu dołożyć chyba do słuchawek. Potencjalną korekcję może zapewnić Roon (soft), o którego zakupie myślę od jakiegoś czasu aby ucywilizować zarządzanie biblioteką oraz odtwarzanie, wtedy malinka skończy jako endpoint (ma być natywnie w Volumio). Zresztą do zakupu Roon coraz bardziej przekonuje mnie post z tego forum, mam wrażenie, że przechodzę podobną drogę - tylko ja chyba mam więcej cierpliwości - i dlatego jeszcze się na to nie zdecydowałem. 

 

Nie nakręcam się na droższy sprzęt, wynika to z pragmatycznego powodu, jeżeli zalety przekraczają koszt - to warto czasami dopłacić. 

  

Link to post
Share on other sites

Nie znam Clearów Pro. Słuchałem tylko zwykłej wersji.

 

Nie wiem, co masz na myśli, pisząc "napędów", ale w moich HiFiMANach padały przetworniki, czyli game over. Problemy z pałąkiem były w bonusie. Niemniej, jak już kiedyś zdechną po gwarancji, znów pewnie kupię HiFiMAN, bo bardzo do mnie przemawia ich granie.

 

Dla większości słuchawek (w tym Aryi) 1.7W to dość. W takich Denonach nie wykorzystasz nawet 100mW. 3W to overkill. Kierowałbym się wygodą użytkowania i ceną w tym przypadku. Topping DX7Pro ma też zaletę w formie wyjścia 4.4mm. Jest to obecnie standard w wielu odtwarzaczach mobilnych (np iBasso i FiiO). Nie potrzebowałbyś dodatkowego kabla, gdybyś się na taki kiedyś skusił.

 

Post o Roonie jest mój. ;) Niestety obrazki zdechły. Roon ma świetne DSP, więc nie potrzebujesz wtedy RME. Niestety update Roona do 1.8 z zeszłego tygodnia mi nie urwał... :( Obsługa z telefonu to teraz kicha. Rozważam tablet, jeśli czegoś nie poprawią.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Odsłuchy zaliczone, Syn wybrał Hifiman  Ananda (zaryzykowaliśmy, jednak z tych co słuchał były najlepsze ;)) wraz z SMSL sp200/m200. Temat można zamknąć, dziękuję za odpowiedzi. 

 

PS. Żeby nie było, też się skusiłem, dla siebie wziąłem Takstar'y HF 580 - w tej cenie to naprawdę okazja. W sumie też opuściłem sklep zadowolony :D 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...