Skocz do zawartości

Modernizacja komputera 1500-5000 zł


Recommended Posts

Hej, zastanawiam się nad zmianą obecnego komputera, a właściwie nad pewną "modernizacją". Otóż posiadam Alienware Aurora R7 z i7 8700k, GTX 1080 Ti i 32 GB RAM 2666 MHz. Uprzedzając pytania - sprzęt nie został przeze mnie zakupiony. Generalnie komputer drażni mnie, jest po prostu głośny - wykorzystuje go przede wszystkim do pracy z obróbką wideo. Obudowa mieści tylko jeden 3,5 cala HDD. Ostatnio zakupiłem Corsair H60, który powinien choć trochę poprawić komfort pracy, ale jeszcze go nie zamontowałem. W każdym razie przeszło mi przez myśl, żeby jednak złożyć coś nowego na bazie obecnego kompa oraz podzespołów które posiadam.

 

Co mam:

Cytat
  • be quiet! 800W Straight Power 10
  • obudowa Fractal Define R5
  • pamięć RAM Patriot Viper 2x 8GB 3600 MHz CL 18
  • kilka dysków HDD

 

Wstępnie rozważam dwie opcje:

1) Sprzedaż Aurora R7 bez karty graficznej, którą sobie zostawię, a następnie chciałbym zakupić:

  • procesor Ryzen 7 5800X lub Ryzen 9 5900X
  • płyta główna
  • drugi komplet pamięci RAM Patriot Viper
  • SSD M.2
  • być może inną obudowę, R5 jest super, ale z drugiej strony ogromna, a raczej chciałbym postawić komputer na biurku

2) przeniesienie procesora 8700k do "nowej" obudowy i zakup:

  • płyty głównej
  • drugi komplet pamięci RAM Patriot Viper
  • SSD M.2
  • być może inną obudowę


Pierwsza opcja wiąże się większym wydatkiem, niestety ceny trochę zniechęcają i wcale nie upieram się przy Ryzen. Druga opcja jest tańsza, a jedynie zwiększy się mój komfort psychiczny :P Dodam, że korzystam z monitora 32-cale z rozdzielczością 3440x1440. Zakup nowego procesora to zdecydowanie inwestycja na lata. Połączenie z GTX 1080 Ti chyba wciąż ma sens. Jak finanse pozwolą to za rok lub dwa wymieniłbym kartę na coś mocniejszego. A Wy jakie macie zdanie? Jakieś sugestie? :)

Edytowane przez andzi18
Link to post
Share on other sites
  • andzi18 zmienił tytuł na Modernizacja komputera 1500-5000 zł

moze poczekaj na ddr5 

ryzen 5 to juz koncowka na ddr4 

 

ja zmienilem system z 4790 na 5600x,to troche widze roznice czy warto to nie wiem,dla ciebie wiecej rdzeni napewno sie przyda

 

ddr5 maja miec do 80% lepsza przepustowosc w stosunku do dd4 ,i maja sie pojawic na koniec roku

 

moze zmien paste na cpu ,jakie masz temperatury na cpu/gpu pod obciazeniem

te wodne chlodzenie tez ciche nie bedzie pod pelnym obciazeniem .fan w obudowie sa regulwoane czy kreca sie na full speed ?jesli sa pwm to mozesz obnizyc rpm i halas sie zmniejszy

 

ogladalem video jak ta case jest zbudowana,no nie za ciekawie dla procka,wszystko zamkniete ,i zasilacz na zawiasach blokuje fan 

 

zalecaja wodne chlodzenie na 8700k,air nie wydala .kup dobrej jakosci fan i zamien z tym co masz teraz,na noctue czy cos cichego

 

 

Edytowane przez kulkiet
Link to post
Share on other sites

@kulkiet ja na tę chwilę głośno myślę. Chciałem się zapytać o opinie innych ludzi. Jeśli chodzi o DDR 5 to nie ma co się nastawiać, że wyjdą jeszcze w tym roku. Zaraz pewnie będą jakieś opóźnienia, itp. A nawet jeśli to wątpię, żeby ceny były atrakcyjne. W czasie renderowania filmu procesor osiąga 90 stopni, aczkolwiek nie wiem czy to nie jest wina oprogramowania. Ostatnio potrzebowałem otworzyć projekt w najnowszej wersji Premiera i komputer działał zauważalnie ciszej. Jeszcze to sprawdzę.

Co do zmiany pasty, na pewno zrobię to przy okazji wymiany chłodzenia na Corsair H60. Widziałem kilka filmów i postów na ten temat i wynika z tego, że mogę liczyć na obniżenie temperatury procesora o około 10 stopni. Zawsze to coś ;). A komputer na pewno nie będzie głośniejszy. Myślę ewentualnie nad wymianą wentylatora na froncie, ale też widziałem filmy, z których wynika, że nie wszystkie współpracują z tą płytą główną. Jest taka teoria, że wentylatory z RPM mniejszym niż 1800 powoduje, że komputer nie uruchamia się :banan: Same problemy :co:

@8gwiazdeko tym nie pomyślałem, aczkolwiek to już chyba musiałbym się do kogoś zgłosić w tej sprawie :)

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, andzi18 napisał:

@kulkiet ja na tę chwilę głośno myślę. Chciałem się zapytać o opinie innych ludzi. Jeśli chodzi o DDR 5 to nie ma co się nastawiać, że wyjdą jeszcze w tym roku. Zaraz pewnie będą jakieś opóźnienia, itp. A nawet jeśli to wątpię, żeby ceny były atrakcyjne. W czasie renderowania filmu procesor osiąga 90 stopni, aczkolwiek nie wiem czy to nie jest wina oprogramowania. Ostatnio potrzebowałem otworzyć projekt w najnowszej wersji Premiera i komputer działał zauważalnie ciszej. Jeszcze to sprawdzę.

Co do zmiany pasty, na pewno zrobię to przy okazji wymiany chłodzenia na Corsair H60. Widziałem kilka filmów i postów na ten temat i wynika z tego, że mogę liczyć na obniżenie temperatury procesora o około 10 stopni. Zawsze to coś ;). A komputer na pewno nie będzie głośniejszy. Myślę ewentualnie nad wymianą wentylatora na froncie, ale też widziałem filmy, z których wynika, że nie wszystkie współpracują z tą płytą główną. Jest taka teoria, że wentylatory z RPM mniejszym niż 1800 powoduje, że komputer nie uruchamia się :banan: Same problemy :co:

@8gwiazdeko tym nie pomyślałem, aczkolwiek to już chyba musiałbym się do kogoś zgłosić w tej sprawie :)

ogladalem film na YT i pierwsza rzecz ktora wspomina to glosny halas ze stock fan ,masz tam miejsce zeby wogole wsadzic wodny radiator ?

zobacz te low profile noctua cooler,napewno bedzie lepszy niz ten stock z 8700k ale wodne sie pewnie zmiesci.ten h60 ma pojedynczafan czy dwie ?

 

(1) Alienware Aurora R7 Review | Better than custom build? - YouTube

 

czy to ten sam komp ?co za debil w dellu umiescil zasilacz zaraz nad coolerem z procka,tam nie ma wogole inlet fan 

 

zmien chlodzenie i pociagniesz do ddr5,,, dzis czytalem o pierwszych konsumenckich ddr5.micron i sk hynix tluka masowo ddr5 od kilku miesiecy

ale czekaja z rynkiem na cpu z obsluga ich (adler lake)

ja zmienialem z 4790 na ryzena 5600 i roznica zauwazalna ale to przeskok 8 letni

 

 

co do front fan zobacz czy mzoesz zamontowac 2x140 ,bo sa lepsze niz 3x120 i cichsze

 

ja sie  sam smailem z siebie dzisiaj  ze wydalem wiecje $ na fans niz na cala obudowe 4x140 i 3x 120 wszystko pwm noctua ,roznica w wydajosci i chalasie 

 

Edytowane przez kulkiet
Link to post
Share on other sites

@kulkiettak to ten sam model. Ten facet z filmu zamontował u siebie Cooler Master Masterliquid Lite 120. H60 ma pojedynczy wentylator i na pewno będzie pasować. Sporo osób na forum Alienware dokonało podobnej wymiany. Niektórzy poszli o krok (a nawet dwa) dalej. Zakładając na grafice AiO. Niekiedy wręcz przerabiają obudowę w środku, wymieniają zasilacz, itp.

Postaram się na dniach wymienić chłodzenie, przy okazji sprawdzę czy wersja Premiera ma wpływa na hałas (wykorzystania procesora?), bo na razie tak to wygląda.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...