Skocz do zawartości

Komputer zawiesza się, wymagany hard reset


Recommended Posts

Cześć, komputer z niewiadomych mi przyczyn zawiesza się przy normalnych czynnościach jak spotkanie na zoomie, przeglądanie internetu. Temperatury wszystkie są w porządku, zasilacz jest nowy, testy procesora w occt przechodzą bez błędu, dysk w stanie dobrym, test pamięci RAM też nie wykazał żadnych błędów, power w occt też bez błędów. Grafika trochę się nagrzewa przy teście, ale wtedy nie powoduje żadnego wywalenia komputera. Format był robiony niedawno więc to też raczej nie kwestia systemu. Co może jeszcze powodować taki stan ?
Podzespoły:
- cpu intel xeon e3 1230 v2 stock wentylator
- płyta Asus B75M-PLUS
- ram Kingston 2x8GB 1600MHz 99U5471-036.A00LF
- grafika VTX R9 280X 3GB
- dysk ST1000DM003-1CH162
- seasonic core gc 500w

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, lonialomax napisał:

Czy przed formatem systemu również były problemy i czy te zawieszenia mają odzwierciedlenie w Podglądzie zdarzeń?  W czym robiłeś ten test grafiki i test RAM?

Tak przed formatem, też był taki problem. Grafika OCCT, ramy MemTest. Podgląd zdarzeń nie pokazuje nic oprócz momentu resetu. Z tego co pamiętam taki problem najczęściej był od grafiki, może ona wysiada ?

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, callometa napisał:

Grafika OCCT

Wykonałeś test 3D i VRAM? Uruchom jeszcze test w FurMark i pokusiłbym się o uruchomienie weryfikacji sterowników. Z jakiej przeglądarki korzystasz? Sterownik grafiki instalowałeś ręcznie czy z WU? W Windows 10 często występuje problem z Adrenalin.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
55 minut temu, lonialomax napisał:

Wykonałeś test 3D i VRAM? Uruchom jeszcze test w FurMark i pokusiłbym się o uruchomienie weryfikacji sterowników. Z jakiej przeglądarki korzystasz? Sterownik grafiki instalowałeś ręcznie czy z WU? W Windows 10 często występuje problem z Adrenalin.

VRAM, i 3D, jedyne co zauważyłem podczas 3D to wysoka temperatura, ale było słychać że wiatraki za słabo chodzą, potem się unormowała jak je odpaliłem na wyższe obroty. Co do sterownika nie mam pewności, aktualna wersja to 20.2.2. Test w furmarku Stress czy jakieś konkretne ustawienia? Jak tylko będę mieć wolny komputer to odpale.

Link to post
Share on other sites

W FurMark ustawiasz tylko rozdzielczość do swojego monitora, reszta może być na domyślnych. W trakcie testu sprawdź jaki jest procent Power TDP i procent wykorzystania pamięci VRAM. Co do sterownika są nowsze Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 Recommended (WHQL). Ważny jest dopisek WHQL

Edytowane przez lonialomax
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 21.01.2021 o 20:39, lonialomax napisał:

W FurMark ustawiasz tylko rozdzielczość do swojego monitora, reszta może być na domyślnych. W trakcie testu sprawdź jaki jest procent Power TDP i procent wykorzystania pamięci VRAM. Co do sterownika są nowsze Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 Recommended (WHQL). Ważny jest dopisek WHQL

Sterownik zainstalowany, patrzyłem w wyniki w OCCT i GPU-Z nigdzie nie mogę znaleźć Power TDP, wrzucam tylko zrzut z tego drugiego. Jedynie co mnie niepokoi to ta temperatura, leci strasznie szybko w górę. Zastanawiam się nad aktualizacją biosu, ale nie chce nic zepsuć przez to :/

Brak opisu.

Link to post
Share on other sites

Ten odczyt w GPU-z jest z testu w FurMark? Jak możesz to wykonaj jeszcze taki zabieg. Uruchom HWiNFO wybierając w aplecie uruchamiania Sensors. Tu w prawym, dolnym rogu klik na ikonę notatnika. Pojawi się okno wyboru lokalizacji zapisu loga. Wskaż miejsce i spuści okno do paska. Uruchom FurMark i włącz test, wystarczy na 1 min.  Zakończ test następnie zamknij okno Sensors. W tym momencie log zostanie zapisany. Wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj link  do niego. W powyższym screenie masz użycie energii maksymalnie około 160 W.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, lonialomax napisał:

Ten odczyt w GPU-z jest z testu w FurMark? Jak możesz to wykonaj jeszcze taki zabieg. Uruchom HWiNFO wybierając w aplecie uruchamiania Sensors. Tu w prawym, dolnym rogu klik na ikonę notatnika. Pojawi się okno wyboru lokalizacji zapisu loga. Wskaż miejsce i spuści okno do paska. Uruchom FurMark i włącz test, wystarczy na 1 min.  Zakończ test następnie zamknij okno Sensors. W tym momencie log zostanie zapisany. Wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj link  do niego. W powyższym screenie masz użycie energii maksymalnie około 160 W.

FurMark tak, tutaj link https://megawrzuta.pl/download/ad85d668f5f68f4ac907cdd9e9914584.html
Czy wersja BIOS'u, mogła by takie problemy powodować ? Ktoś mi powiedział, że były takie problemy z tymi kartami, że mimo niskiego wykorzystania GPU, potrafiły zawieszać się właśnie w przeglądarkach.

Link to post
Share on other sites

W logu co do karty odczyty  poprawne. Masz na myśli bios karty graficznej czy płyty? Takie objawy jak u Ciebie może powodować (a często się spotyka) Chrome lub konflikt sterowników. Czasami system ma problem ze sterownikiem grafiki. U mnie na Windows 7 sterowniki wydane po listopadzie 2019 powodują bluescreen w użyciu Firefox-a i np. na stronie imgur. Czy aktualizacja sterownika coś wniosła do problemu?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...