Skocz do zawartości

MSI RTX 3080 Gaming X Trio problem z mocą


Recommended Posts

Witam, chciałbym zasięgnąć porady co do karty, którą zakupiłem czyli MSI RTX 3080 Gaming X Trio.
 

Mój zestaw:

MSI z370 SLI PLUS,
i7 8700k 4.8 OC,
G.SKILL 16 GB (2*8) 3000 + 32 GB (2*16) 3000
beQuiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold
MSI RTX 3080 Gaming X Trio BIOS 9A.02.26.08.9A
 

Po zainstalowaniu karty i reinstalacji aktualnych sterowników zauważyłem znaczące spadki w ogólnej wydajności jeśli chodzi o niektóre tytuły w stosunku do poprzedniczki czyli MSI RTX 2080 Super Ventus.
Spadki są znaczące np. CSGO z 400-500 fps na 2080s do 150-250 fps na 3080.
COD Warzone z około 140 na 2080s do 110-130 na 3080.
Cyberpunk z 80-120 fps na 2080s w zależności od lokacji do ledwo 60 na 3080 w prawie każdym presecie oprócz RT.

Korzystam z rodzielczości 1440p.
 

Ciekawym aspektem jest fakt, że gdy procesor wykorzystywany jest np. w grze Warzone w 60-70% to karta trzyma takie 50-60% użycia co generalnie wzbudziło moje podejrzenia bo wygląda na to, że nie jest wykorzystywana w pełni. MSI Afterburner pod obiążeniem pokazuje 1965 MHz zegara GPU oraz 9500 MHz pamięci co wydaje się sensownym wynikiem dla tej karty w trybie boost.
Ciekawie robi się w GPU-Z w szczególności w sekcji zasilania. Karta ma 3 gniazda zasilające 8 pin każde.
I teraz po odpaleniu Furmarka: #1 Power: +- 140 W, #2 Power: +- 75 W, #3 Power: +- 80W, TDP 100%. Podczas gry wartości są niższe z reguły na poziomie 100/50/50 i TDP około 60-70%.

Wygląda to troszkę tak jakby 1 gniazdo dostawało prawie 2 razy więcej mocy niż pozostałe. Czy jest to oczekiwany efekt? 
Dodatkowo w polu PerfCap Reason dostaję "PWR" podczas FurMarka a podczas grania "VRel"

Karta jest zasilana dwoma przewodami 6+2 oraz jednym 6+2 który pochodzi z "rozdzielacza" w formie litery Y tzn. jedno wyjście z niego jest podpięte do ostatniego gniazda a drugie leży bezczynnie. Wyłącznie tak mogłem to rozwiązać posiadając przewody dostarczone do zasilacza. Początkowo była zasilona przewodem 6+2 oraz 6+2 * 2 z tego rozdzielacza i efekt był podobny.

Czy ktoś może stwierdzić czy takie zachowanie jest naturalne i skąd mogą wynikać tak drastyczne np. w CSGO problemy z wydajnością?
image.png.90976c25dccdd5829871943912e60fb5.png
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Edytowane przez kuubs0n
Link to post
Share on other sites

Nie jest wszystko w normie - w najgorszym przypadku w Csgo wynik powinien być taki sam jak na 2080S (jesteś ograniczony przez Cpu w Kanterze, bo ja z 3060 Ti miałem ~570 fps @1080p).

 

Wypadałoby sprawdzić jak karta chodzi z 3 osobnymi wiązkami z zasilacza. 

 

Jedno tylko pytanie: na pewno masz ją w 1 od góry slocie pcie x16? 

 

No i przydałby się wynik z 3D mark Time Spy np... 

 

Link to post
Share on other sites

Kolejna sprawa sterowniki jeszcze mogą być niedopracowane pod RTX 3xxx

Jeszcze jedna rzecz pokaz informacje z gpu-z na temat grafiki jesteś pewien ze ona działa na szynie 16x ?. I także nie wyciągniesz 100% mocy z tego GPU ponieważ masz mobo z PCIE 3.0

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, mordzik napisał:

CPU może być wąskim gardłem z tego co widać w 3d marku taktowanie 4,4GHZ żeby GPU dawało rade polecał bym próbować robić OC na 5.0+


Tutaj jestem w stanie dojść do poziomu 4,8 raczej bez problemu wzorując się na wynikach innych. Samemu 5.0 jest chyba nieosiągalne ze względu na brak doświadczenia z OC.

 

 

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Nie jest wszystko w normie - w najgorszym przypadku w Csgo wynik powinien być taki sam jak na 2080S (jesteś ograniczony przez Cpu w Kanterze, bo ja z 3060 Ti miałem ~570 fps @1080p).

 

Wypadałoby sprawdzić jak karta chodzi z 3 osobnymi wiązkami z zasilacza. 

 

Jedno tylko pytanie: na pewno masz ją w 1 od góry slocie pcie x16? 

 

No i przydałby się wynik z 3D mark Time Spy np... 

 


W Counter Strike widać to jak na dłoni natomiast pozostałe gry również dają wiele do rzyczenia. Cyberpunk, Warzone, Watch Dogs. Tutaj widać również duży spadek wydajności w stosunku do RTX 2080s. Spróbuję rozwiązania z 3 osobnymi wiązkami zasilania jeśli tylko uda mi się w miarę dorwać takie przewody.

 

6 godzin temu, mordzik napisał:

Kolejna sprawa sterowniki jeszcze mogą być niedopracowane pod RTX 3xxx

Jeszcze jedna rzecz pokaz informacje z gpu-z na temat grafiki jesteś pewien ze ona działa na szynie 16x ?. I także nie wyciągniesz 100% mocy z tego GPU ponieważ masz mobo z PCIE 3.0


Tak działa na szynie 16x 3.0 Różnice pomiędzy PCIE 3.0 a PCIE 4.0 przeglądane w internecie są niewielkie rzędu kilku klatek w wydajności.

 

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Ok, widzę test z TimeSpy, 17836 graphics score czyli mniej więcej tyle, ile powinno być...


I to też jest kwestia bardzo intrygująca, że benchmark nie odbiega od norm a jednak coś dzieje się dziwnego w grach.

Edytowane przez kuubs0n
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, janek20 napisał:

Masz dwa kanały ram i nie wiem jak to traktuje pc np asynchroniczny duall chanell.Daj w jednym 2x 8


Sprawdziłem. Bez zmian.
 

 

2 godziny temu, Rebelmind napisał:

@kuubs0na miałbyś od kogo pożyczyć (kolega itp) inny psu na podmianę? 


Posiadam SilentiumPC 650W Golda z którego przesiadłem się właśnie kilka dni temu na nówkę be quiet'a 750. Spróbuję jeszcze sprawdzić pomysł podsunięty przez Ciebie chyba, że może myślałeś, że obecny zasilacz jest już po przejściach to absolutnie nie. Nówka sztuka od kilku dni.

Podbiłem proca z 4.4 na stałe 4.9. Różnicy praktycznie żadnej. Co śmieszne (albo i nie ;p) jak ustawiam w grze ustawienia niskie to mam 120-130 fps a jak włączę wysokie + RT! to uwaga też 120-130 fps. Czy to może sugerować, że jednak CPU nie jest problemem?

Edytowane przez kuubs0n
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, janek20 napisał:

jakiej?


Powyższe FPS dotyczą Warzone natomiast podobną sytuację obserwuję w Cyberpunku tylko, że na poziomie około 60 klatek. Nie ma znaczenia preset. Przypominam, że wcześniej nie było takiego zjawiska a 2080s wyciągała lepsze wyniki.

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...