Skocz do zawartości

Problem z monitorem czy kartą?


Recommended Posts

Witam,

 

Mam taki problem, a mianowicie:

Zmieniłem monitor na 4K 144Hz konkretnie model - LG 27GN950-B, ( stary to Acer Predator XB281HK  również 4K ale 60 Hz) na obu korzystam z technologii G-Sync.

Na monitorze LG 144Hz czasami losowo zawiesza się komputer, monitor się wyłącza ( brak sygnału ) no i muszę restartować komputer. Często wyłącza się przy przeglądaniu stron niezależnie od przeglądarki. Nie ma żadnego komunikatu o błędzie, w podglądzie zdarzeń są tylko błędy o niepoprawnym zamknięciu systemu.

Bios, sterowniki wszystko aktualne, postawiłem system na innym dysku i też zdarza się zawieszenie systemu i wyłączenie monitora. Testowałem pamięć, obciążałem procesor, kartę graficzną różnymi testami i nic nie wykazało, temperatury w normie. Dla ścisłości podłączony jest zawsze tylko jeden monitor przez DisplayPort i tylko na monitorze LG mam taki problem.

Czy może mieć na to wpływ sam monitor, bo nie wiem czego szukać?

Konfiguracja sprzętu:

Procesor - Intel I9 9900K

Grafika - Zotac RTX 3080 AMP Holo

Pamięć - 2x16 GB RAM Kingston KHX3600C17D4/16GX
Płyta - Asus Maximus Hero XI WIFI

Dysk - Samsung 1TB M.2 970 Pro ( SYS Windos 10 Pro 64Bit )

Dysk - 2 x Samsung SSD 850 EVO 500GB Raid 0

Zasilacz - Lepa B1000M 1000W 80 Plus Bronze

 

Link to post
Share on other sites

Ten kabel był w zestawie z LG czy dokupywany osobno? Jeśli to drugie to pewnie nie zapewnia odpowiedniej przepustowości. Potrzebujesz kabla obsługującego standard DP 2.0 / UHBR10.

EDIT:

https://www.zotac.com/us/product/graphics_card/zotac-gaming-geforce-rtx-3080-amp-holo#spec

Z tego co widzę to karta ma wyjścia DP 1.4a i HDMI 2.1. Jeśli masz osiągnąć stabilne 4k @ 144hz to prędzej na hdmi, ale potrzebujesz też do tego nowego, specjalnego kabla.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Kabel oryginalny LG z oznaczeniem 5K. Na razie na tym samym kablu  podłączyłem Acera ale na 60Hz bo wyższej częstotliwości nie ma. 

Jestem ciekaw czy wadliwy monitor może mieć wpływ na zawieszanie się komputera, o ile monitor jest wadliwy. Może coś nie tak z G-Sync w tym monitorze.

Nie mam pojęcia.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, zbiku90 napisał:

Ta karta wg specyfikacji na display port obsługuje "tylko" 4k 120hz. Ustaw tak i sprawdź czy będzie wszystko w porządku.

W specyfikacji jest napisane HDMI 4K @ 120Hz nie ma nic o DP. No ale OK sprawdzę. Tylko powiedz mi czy to możliwe żeby monitor zawieszał kompa. Czy może karta jest uszkodzona?

No i można jeszcze ten monitor ustawić na 160Hz i karta po DP też pójdzie tyle że aż tak nie chcę monitora obciążać.

Edytowane przez Kurczakk
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Kurczakk napisał:

karta po DP też pójdzie tyle

Nie pójdzie, czytaj ze zrozumieniem.

10 minut temu, Kurczakk napisał:

Tylko powiedz mi czy to możliwe żeby monitor zawieszał kompa.

To w końcu się zawiesza czy monitor gaśnie? Bo to 2 różne rzeczy

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, zbiku90 napisał:

Nie pójdzie, czytaj ze zrozumieniem.

No ok podłączę LG i przełączę  z 144Hz na 120Hz i zobaczę czy się zawiesi.

 

17 godzin temu, zbiku90 napisał:

To w końcu się zawiesza czy monitor gaśnie? Bo to 2 różne rzeczy

Najpierw się zawiesza, ( nie mogę nic zrobić ) a po chwili monitor robi się ciemny i pojawia się napis brak sygnału z DP.

144Hz uzyskuję jak przełączę monitor na DP z DSC wtedy natywna rozdzielczość to 144Hz lub 95Hz lub 60Hz.

Karty tej serii mogą pracować z DSC i dziwi mnie fakt że takie zawieszanie/po chwili brak sygnału zdarza się losowo przy pracy na 144Hz.

 

Przełączyłem na 120 Hz bez DSC zobaczę co będzie.

 

 

Edytowane przez Kurczakk
Link to post
Share on other sites

Witam,

 

No niestety po włączeniu dziś komputera ( na 120 Hz ) po około 10 min komputer się zawiesił, po chwili monitor zrobił się ciemny/brak sygnału z DP. Włączona była tylko przeglądarka. Zrestartowałem komputer nic nie zmieniałem w ustawieniach i podejrzewam że teraz przez cały dzień się nie zawiesi  ( mam nadzieję ).

 

Pomysły ?

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, BlackCoffe napisał:

Podaj specyfikację swojego kompa wraz z marką i mocą zasilacza.

Konfiguracja sprzętu:

Procesor - Intel I9 9900K

Grafika - Zotac RTX 3080 AMP Holo

Pamięć - 2x16 GB RAM Kingston KHX3600C17D4/16GX
Płyta - Asus Maximus Hero XI WIFI

Dysk - Samsung 1TB M.2 970 Pro ( SYS Windos 10 Pro 64Bit )

Dysk - 2 x Samsung SSD 850 EVO 500GB Raid 0

Zasilacz - Lepa B1000M 1000W 80 Plus Bronze

Monitor LG 27GN950-B

Link to post
Share on other sites

Takie akcje z zawieszeniem, następnie wyłączeniem monitora zazwyczaj zdarzają się rano gdy pierwszy raz włączę komputer ( zazwyczaj ).

No a integre to w ogóle mam wyłączoną w biosie.

W grudniu kupiłem grafikę i przez dwa tygodnie chodziła na starym monitorze Acer Predator na 4K z 60Hz. I nic się nie działo, po dwóch tygodniach kupiłem nowy monitor LG

i zaczęły się dziać takie akcje. Rano zawiesił się na 120 Hz. zrobiłem restart przełączyłem na 144Hz i teraz nic się nie dzieje zarówno w grach jak i w aplikacjach.

Zobaczę co będzie rano po pierwszym włączeniu.

 

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Komputer włączyłem o 8 rano i do tej pory chodzi na starym monitorze ( Acer... 60Hz) i nic na razie się nie dzieje.

Będę pracował na nim do poniedziałku, w poniedziałek ma przyjść nowa karta - Palit GeForce RTX 3090 GameRock 24GB

i nowy zasilacz - Phanteks Revolt X 1000W 80 Plus Platinium.  Zobaczę co się będzie działo, to trochę szukanie igły w stogu siana.

Ale mam pytanie czy istnieje możliwość żeby monitor zawieszał komputer i to tak losowo? Może synchronizacja G-Sync, jakieś sugestie?

W Acerze też mam włączoną jakby ktoś pytał.
 

Witam,

 

No i cały dzień komp chodził na Acerze i nic się nie działo, jak tylko podłączyłem i włączyłem LG ( oba pracowały na 60 Hz ) po około 15 min komp się zawiesił po chwil monitor pokazał brak sygnału.

No i oczywiście teraz LG pracuje bez zarzutu. Problem tylko jak włączę Lg po dłuższej przerwie. 

Co myślicie? 

 

 

Edytowane przez Kurczakk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...