Skocz do zawartości

ernorator chłodzenie wodne ADHD Thermaltake X71


Recommended Posts

Niby miałem już nigdy nie robić chłodzenia wodą ale ten rok, ta dostępność kart i cpu, nawet nie mogę wydać wszystkich pieniędzy bo nie ma na co. Wodę będę zakładał na pewno ale jeszcze nie wiem jak. Właściwie wszystkie potrzebne części są już u mnie. 

 

Pacjent 

Ryzen 5600x, obecnie GTX 1080 ti, chłodnica 560 4x140, pompa D5, czarne węże 16/10, SilverStone FT02

Podzespoły mogą się zmienić, może zawita 5800x może 5700 jak się pojawi, może 6800xt a może rtx3080.

 

nKYRIMH.jpg

 

Plan

Wszystkie wentylatory Arctic P12/14 PWM. Usunięcie kosztka na dyski 3.5', zbudowanie układu chłodzenia wodą. 

 

Wariant 1

Chłodnica wraz z rezem i pompką na zewnątrz, 3x szybkozłączki, między pompką a cpu, między cpu a gpu i między gpu z chłodnicą.

 


- Szybkozłączki Alphacool Eiszapfen quick coupling, Kollance QD3 są podobno lepsze ale 30% droższe i właściwie niedostępne, anglea odpisała, że mogą być w lutym a może marcu. 

 

alphacool-eiszapfen-quick-cou_52092.jpgalphacool-eiszapfen-quick-cou_52085.jpg

 

 

- Chłodnica Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 560mm

i-alphacool-nexxxos-st30-full-copper-560
 

 

PVhBQUZ.jpg

 

Wariant drugi, chłodnica w środku obudowy. Już przymierzone, chłodnica wchodzi spokojnie na dole, miejsca mam nawet na zrobienie push/pull na niej. Do tego mogę zamontować 3x140 na górze obudowy, 120 już jest zamontowane. Teraz się zastanawiam, czy robić przepływ powietrza dół-góra czy spróbować zrobić góra-dół. Przy góra-dół będzie problem z PSU ale coś wymyślę. 

 

DOgRKku.jpg

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blok CPU leży i czeka na odbiór paczki więc na razie nie ma zdjęcia

 

GTX 1080 Ti z blokiem wodnym, musiałem umyć po czerwonym płynie a sama karta też była zapuszczona

3qlfo2o.jpg

UKzGfi2.jpg?1

dydJlWa.jpg

 


7Bk2qJh.jpg
 

I blok cpu odebrany, będę musiał coś z tym czerwonym zrobić.

 

rH8SI87.jpg

pwZ2TXp.jpg

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Też bardziej się skłaniam w stronę chłodnic w środku ale niespodziewanie pojawiła się na horyzoncie nowa perspektywa. Postaram się tę perspektywę obejrzeć w najbliższych dniach :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Chyba czas na zmianę tytułu :ups:

 

1. Nie będzie żadnych szybkozłączek, koolance nie można kupić a alphacool okazały się kupą (nowe) 

 

 

2. Umieszczenie chłodnicy w obudowie wymaga jej poważnych modyfikacji obejmujących cięcie, dużo cięcia. Nie mam serca ciąć fortressa :(

3. Właściwie na moim osiedlu pojawiła się ciekawa obudowa za 30% ceny, obniżka spowodowana wgnieceniem. Wgniecenie normalnie kwalifikowało by ją jako złom ale szczęśliwie jest w idealnym miejscu dla mnie. 

rZASsAC.jpg

 

4. :D

x3kQKAQ.jpg

 

No i zaczynamy

 

Podręczny zestaw narzędzi

1nPYZL2.jpg

 

Odkręcenie wszystkiego co można odkręcić i przymiarka chłodnicy, pasującej idealnie chłodnicy muszę dodać :D

0ARNRDj.jpg

 

Reszta w spoilerze

 



Przyczyna obniżki ceny :D, żeby nie było tak różowo to boczny panel dołu jest raczej nieładny za to mi nie potrzebny

oNzqrGt.jpg

4x140 na przodzie też ładnie siedzi

f5bZC9I.jpg

Vnhg5Ci.jpg

 

Standardowe problemy, dłuższa śrubka jest za długa, krótsza śrubka jest za krótka

8OoE722.jpg

 

Ale na każdy problem znajdzie się rozwiązanie

8hqb8cZ.jpg

 

A skoro oryginalnie miał być FT02 a ja potrzebuje obudowy z oknem na prawej to rasowy plot twist

3Lracp2.jpg

 

wq0MPNP.jpg

 

na półpiętrze będzie 2x140 i na górze będzie 2x140

HZ9l3f6.jpg

 

37cm chyba wystarczy na każde GPU

IaDsPzg.jpg

 

Z tyłu też to będzie dobrze działać

88kYXia.jpg

 

Niedziałający kolega pomocnik do pary z płytą, będą potrzebni do wymiarowania

TJ62XZX.jpg

 

Zamówienia na potrzebne kawałki blachy i aluminium już złożono. 

 

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
  • jacekgothic zmienił tytuł na ernorator chłodzenie wodne ADHD Thermaltake X71
  • 3 tygodnie później...

Jest chwila wolnego, jest postęp

 

Tacka od mobo skręcona z tym czymś do maskownicy mobo i śledzi do kart rozszerzeń. Samo trzyma założone gpu. 

MXGK4ea.jpg

 

Tacka przykręcona do ramy i na górze założona maskownica z aluminium (jeszcze nie na stałe bo muszę dokładnie wymierzyć)

LiySgo0.jpg

 


wvjmG7P.jpg

HLF5eg1.jpg

vw7OtnF.jpg
 

 

Zastanawiam się właśnie czy wycinać tył obudowy na te kształtki aluminiowe czy może przykręcić je do tyłu bez wycinania. Stracę może 3mm na długości obudowy w środku a wizualnie nie ma różnicy. 

AJzk7XY.jpg

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tt to taka firma 0% albo 100%, raz zerżną czyjaś obudowę (ekh caselabs) a raz zrobią swoją własną rewelacyjna (np. P5) żeby zaraz potem zrobić ah t600. W100 i W200 kocham, X71 jest fajna, X9 jest rewelacyjna, Tower 900 bardzo ciekawa. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

I finalizacja składania

 

RjOtBsA.jpg

 


Fdy4enI.jpg

BodMV1p.jpg

 

Na koniec zalewajka, weszło prawie równo 1l płynu. 

Clyhga7.jpg

 

Wskazania na tym urządzeniu dotyczące przepływu nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, temperatura wskazywana jest prawidłowo.  

gIM0AuI.jpg

 

 

Blok CPU do zmiany, za duży jest i blokuje pierwszy port m.2, dysk da się włożyć ale nie ma mowy o radiatorze a to 970 evo +, więc radiator właściwie jest konieczny. 

 

Złączka 90 stopni  od EK (kolanko?) na gpu od strony cpu, przy pierwszym zalaniu ciekło. Wymieniłem na 2x45 stopni. 

 

Chłodzenie chodziło przez 12h, żadnych innych wycieków. Wczoraj odpaliłem kompa ale jeszcze nie robiłem zdjęć bo nie wstawał i pokazywał błąd d6, błąd GPU. Po 2h waliki zauważyłem, że ze złączki pcie wysunął się jeden pin, poprawiłem i wszystko się włączyło :D

 

edit - 04.03.2021

Poskładany i odpalony, 

EMT8jMb.jpg

 

Rd4mKVd.jpgNeONZsu.jpgMjtLxDf.jpgYln1OCP.jpg

aZzH0uJ.jpg

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...