Skocz do zawartości

Problem z pamięcią ram na płycie B450


Recommended Posts

Witam! Posiadam płytę główną Aorus B450 Elite oraz dwa zestawy kości 16gb (2xPatriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4). Załóżmy że będziemy to nazywać zestaw A i B. Oba zestawy montowałem na płycie we wszelkich możliwych konfiguracjach jeżeli chodzi o sloty na płycie głównej (dodam że licząc od strony procesora czyli od lewej sloty na mojej karcie są opisane w kolejności: 4-2-3-1) Zarówno zestaw A jak i zestaw B w konfiguracjach 2,1 i 4,3 działają w dual chanelu i po teście który jest zawarty w system Windows nie wykrywa błędu.

Lecz po zamontowaniu obu zestawu na raz już jest inna histaria ponieważ błąd w teście "nie" wyskakuje tylko wtedy kiedy kości w slotach pomieszam w ten sposób aby działały jako single chanel. Jeżeli chodzi o bios to jedyne włączałem profil XMP i nic więcej bo się nie znam. Chciałbym się dowiedzieć na czym polega problem. Chyba że tego problemu nie ma ponieważ np. nie mogą pracować 2x dual chanele na płycie...

 

Mój PC:

-AMD Ryzen 5 3600

-Gigabyte B450 AORUS ELITE

-2x Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper

-MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO 8GB GDDR6

-SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold

-Plextor 512GB 2,5" SATA SSD M8VC

-SilentiumPC Navis RGB 240 2x120mm

 
 
 
Link to post
Share on other sites

Na stronie 9 instrukcji masz opisane channel a / channel b oraz które sloty im odpowiadaja. 

 

Jak chcesz dual channel to montujesz tylko 2 kości w channel a lub b. Inaczej dual channel nie zadziała. 

 

Montując 1 kość = single channel

Montując 2 kości w odpowoednie sloty = dual channel

Montując 4 kości = quad channel

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zamontuj najpierw 1 zestaw, potem 2. Sprawdź jak płyta ustawia timingi (wszystkie) dla profilu XMP obu zestawów. Porównaj czy są różnice. Zamontuj oba zestawy z ręcznie wpisanymi tych "słabszych".

Godzinę temu, dragonalbatros89 napisał:

Na stronie 9 instrukcji masz opisane channel a / channel b oraz które sloty im odpowiadaja. 

 

Jak chcesz dual channel to montujesz tylko 2 kości w channel a lub b. Inaczej dual channel nie zadziała. 

 

Montując 1 kość = single channel

Montując 2 kości w odpowoednie sloty = dual channel

Montując 4 kości = quad channel

 

 

 

Na B450 nie będą pracowały w quad channel

Przy montażu dwóch zestawów - spróbuj 1 zestaw  w slot 1i3, 2 w 2i4.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, mistela222 napisał:

Na B450 nie będą pracowały w quad channel

 

Quad channel tylko HEDT w am4 i 1151 natomiast "mainstream" na tych platformach nie jest tak, że 4 kości są wtedy traktowane jako każda osobna czyli single channel? Dopytuje bo nigdy tego nie analizowałem jak jest z 4 kostkami poza HEDT

Link to post
Share on other sites
Teraz, janek20 napisał:

4 kości chyba nie mogą pracować w single

 

Masz tam na każdy kanał te same kości?Bez xmp odpalone ?Bios najnowszy ?

Wszystkie kości są teoretycznie takie same. Profil XMP odpalony. Bios f51 nowszego nie wgrywałem ponieważ z tego co widziałem to nie wnoszą one nic istotnego.

W momencie kiedy kości były wymieszane czyli AABB narzędzie sprawdzające pamięći ram nie pokazało żadnego problemu lecz w hwinfo widniały one jako single chanel.

Link to post
Share on other sites

Aktualna ramy zamontowane są w ten sposób AABB. dodaję screena z hw

Diagnostyka systemu windows nie wykryła problemu.

Przypominam jeszcze że sloty na płycie mam opisane 4,2,3,1 tak więc pierwszy zestaw jest włożony w 4,2 a drugi w 3,1.

Do tego po tych wszystkich przekładaniach pamięci wyskoczył mi dziś 2 krotnie niebieski ekran podczas grania.

 

1. 0x0000004e

2. 0x00000050

hwinfo1.png

Link to post
Share on other sites

Czyli masz wszystko  OK. Jeśli wszystko będzie stabilnie działać to tylko się cieszyć. Możesz pobawić się w OC ramu. Ma to sens przy 2070S. Może to jednak być utrudnione przy dwóch różnych zestawach pamięci ale zawsze warto próbować.

 

 

Sorki Cię bardzo, ale chyba Cię źle zrozumiałem. Masz 4x8GB Viper-ów, tyle że 2 różne komplety? W tedy raczej będzie wszystko dobrze.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, mistela222 napisał:

Czyli masz wszystko  OK. Jeśli wszystko będzie stabilnie działać to tylko się cieszyć. Możesz pobawić się w OC ramu. Ma to sens przy 2070S. Może to jednak być utrudnione przy dwóch różnych zestawach pamięci ale zawsze warto próbować.

 

 

Sorki Cię bardzo, ale chyba Cię źle zrozumiałem. Masz 4x8GB Viper-ów, tyle że 2 różne komplety? W tedy raczej będzie wszystko dobrze.

tak 4 kości 2 komplety. Póki co jest to jedyna konfiguracja przy której jeszcze nie wywaliło systemu... ale ogólnie mam wrażenie że ten komputer działa na pół gwizdka ponieważ przy takim sprzęcie ledwie 100-110 fps w warzone to trochę żenada jak dla mnie. Szczególnie że w jednym momencie po przełożeniu ramu działało w stałych 135 klatkach lecz byłem zmuszony wtedy zrobić formata i już po nim wróciło do normy czyli +\- 110 klatek ... coś tu nie do końca działa tak jak powinno ;/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...