Skocz do zawartości

Nie działają aplikacje systemowe "Defender", "Windows Update". Problemy w menu start.


Recommended Posts

 

Cześć wszystkim.


Znajoma kupiła synowi komputer SHIRU 7200V , i po włączeniu go wszystko niby było ok. Do czasu kiedy młody nie podłączył słuchawek, okazało się, że nie jest zainstalowany sterownik audio, ikona głośnika była przekreślona. Sprawdziłem resztę sterowników i niby były, ale wszystkie stare instalowane pewnie z płyty. Ściągnąłem najnowsze sterowniki ze stron producentów, sprawdziłem BIOS, czy jest jakaś aktualizacja i jest najnowszy. Odinstalowałem w trybie awaryjnym sterownik do dźwięku, który zainstalował się automatycznie po podłączenia do sieci i próbowałem zainstalować sterownik ze strony MSI. Ale o ile się instalował, to ikonka głośnika wciąż była przekreślona, a dźwięk nie wracał. Po kilku próbach uznałem jednak, że czysty system postawiony od początku, będzie jednak najlepszą opcją. Pobrałem Win10 na pendrive programem MediaCreationTool, i zainstalowałem go bez żadnego problemu. Sterowniki także zainstalowały się bez oporu, i komputer chodził, młody zainstalował dwie gry i grał sobie w najlepsze.


Pojawił się niestety kolejny problem, będąc u nich wczoraj usłyszałem, że komputer wolno się włącza i czy da rade coś z tym zrobić. Znając możliwości dzieci postanowiłem sprawdzić co tam młody narobił, ale ku mojemu zdziwieniu oprócz ww. dwóch gier (Fortnite i Roblobox) i autoklikera, nie było tam kompletnie nic. Okazało się natomiast, że nie działa edge, tzn działa ale tylko jak wpisze się adres strony np w dokumentach word, lub na pasku jakiegokolwiek folderu.Młody mówił, że pojawiają się też BSODy. Sprawdziłem resztę aplikacji systemowych i większości nie dało się uruchomić. Skanowanie malwarebyte też nic nie znalazło dodam, że defendera też nic nie odnalazł. Z braku czasu i posiadania pendrive z systemem przy sobie postawiłem na nowo system i wgrałem sterowniki, także najnowsze ze stron producentów. Przetestowałem GPU (furmark) i CPU (occt), nie było żadnych dziwnych zawahań, temperatury stabilne GPU 71 stopni, CPU 69 stopni. Do mojego wyjścia komputer chodził bardzo dobrze. Nie testowałem pamięci z braku czasu.


Dziś do nich poszedłem sprawdzić, czy wszystko gra, i znów kupsko. BSODy wróciły młody mówił, że wciągu dnia miał ich "tylko 6". Dodatkowo niektóre systemowe ikony w start ponownie nie działają. Dokładnie to Defender i Windows Update. I o ile da się uruchomić oba programy, to w Defenderze włączając jakikolwiek skan, pojawia sie Informacja " Trwa zbieranie informacji o sprzęcie" i nic się nie dzieje. A w Update, klikanie w poszukiwanie nowych aktualizacji, nic nie daje, przycisk się włącza ale system nie szuka żadnych aktualizacji jakby program był martwy, choć działający. Dodatkowo, w start klikając PPM żadnego programu nie idzie otworzyć jako administrator, brak takiej opcji.
Nie wiele myśląc, przez cmd, sprawdziłem pliki systemowe czy czegoś nie brakuje i czy jakieś nie są uszkodzone ( załączam raport plik: cbs). Zrobiłem skan FRST (także załączam). I sprawdziłem co to za BSODy, i jest to Kernel Power 41 63. BSODY mogą powodować pamięci, bo ich jescze nie testowałem jak i zasilacz, którego też nie mierzyłem.

 

Lecz czy macie może jakiś pomysł dlaczego przestaje działać defender jaki i windows update ? Dzięki za wszelkie pomysły.


Win 10 HP
Płyta :MSI B365M PRO-VDH
RAM: 8GB 2400mhz
Procesor: i3-9100f
Zasilacz: SilentiumPC 500W
Karta graficzna: RX 580 8GB
Dysk 1: Plextor 256GB M.2 PCIe
Dysk 2: HDD Segate 1TB

 

 

 
 
CBS
 
 
 
 
 

 

Addition.txt FRST.txt

Link to post
Share on other sites

Mi syn wczoraj zmienił nazwę użytkownika na Gigabyte i stało się tak jak opowiadasz, w dodatku konto straciło uprawnienia administratora i nawet gry nie mógł zainstalować.
Coś jest nie tak z tą windą.
Po zalogowaniu do microszrotu to już w ogóle dramat, został mi tylko reinstal.

Link to post
Share on other sites

No to nie jest za ciekawie. Boje się, że reinstalacja naprawi komputer, ale znów na chwilę. Może warto spróbować wgrać jakiś starszą "stabilną" wersje Win10 ? I nie aktualizować jej, oczywiście poza defenderem?

Zauważyłem, że link do raportu CBS nie działał, dodaje prawidłowy link CBS .

Link to post
Share on other sites

Do sterowników Intela lepiej użyć tego: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/detect.html

Realtek w zależności od wersji W10: nowe kompilacje (RS3 w górę) https://download.msi.com/dvr_exe/mb/realtek_audio_R.zip ,
starsze (RS2 w dół): https://download.msi.com/dvr_exe/mb/realtek_hd_audio.zip

Możesz jeszcze raz wywalić wszystkie sterowniki używając DDU w trybie awaryjnym, a instalując na nowo z wyłączonym internetem.

 

Sprawdź czy jest zainstalowany MSI Dragon Center lub inne ustawiacze/wspomagacze - czasem w ferworze walki może klepnie jakiś skrót i coś "odpali" przez przypadek.

To samo w Adrenalinach AMD- dużo tam fajerwerków w ustawieniach, które spokojnie można wyłączyć.

 

Skoro sprzęt przeszedł FurMarka i OCCT bez błędów/zawieszeń itp., to strona softu wielce prawdopodobna.

 

Nowy system zazwyczaj ma włączony syf wszelaki dotyczący telemetrii, wymiany danych/kopii zapasowych, aktualizacji, aplikacji z M$tore, sterowników (zwłaszcza ich automatyczna aktualizacja)

Proponuję zapoznać się z: https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/autoruns

https://www.oo-software.com/en/shutup10

 

Czasem może się coś z czym pogryźć przy aktualizacjach i ten asystent może pomóc https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

Jeśli będziesz stawiał system od nowa czy przywrócisz do ustawień fabrycznych, to odłącz internet, zainstaluj co trzeba i zrób na drugim dysku kopię zapasową do szybkiego przywracania - zaoszczędzisz sobie czasu i pracy w przyszłości :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...