Skocz do zawartości

Rozbudowanie RAM'u w Laptopie


Recommended Posts

Witajcie,

Chciałbym zrobić renowację domowego laptopa i przede wszystkim zależy mi na wymianie RAM'u, obecnie mamy 3GB (1GB + 2GB) w takiej konfiguracji myślę o wymianie kostki 1GB na 4GB (aby uzyskać 2+4), problem polegał na tym, że mówimy tutaj o procesorze i5-460m (na HM55 Express), który wg. strony producenta obsługują RAM o maksymalnej częstotliwości 1066Mhz (https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/50179/intel-core-i5-460m-processor-3m-cache-2-53-ghz.html), aby zminimalizować ryzyko konfliktu, itd. myślałem, o znalezieniu kości 4GB 1066 Mhz co niestety jest ultra nieopłacalne (na Allegro cena kości zaczyna się od 150zł). Postanowiłem rozkręcić laptopa aby zobaczyć dokładnie jakie kostki znajdują się w środku:

Brak opisu.

 

Okazało się, że mamy do czynienia z 2 kostkami o częstotliwości 1333Mhz (bodajże CL9) (dokładne modele to: adata ad73i1b1672eg / hmt112s6tfr8c-h9 n0 aa-c), 

wydaje mi się, że poniekąd ułatwia to sprawę bo widzę, że laptop jest w stanie funkcjonować z 2 różnymi kośćmi o większych częstotliwościach niż deklarowany max. na procesorze (teoretycznie mógłbym kupić 4gb 1333Mhz, którego cena jest 2x niższa niż 1066) więc tak:

 

Czy mogę kupić dowolną kość 4gb z częstotliwością 1333Mhz i będzie działać, czy muszę zwrócić na coś uwagę?

Timingi mają duże znaczenie w kompatybilności czy nie ma to większego znaczenia (np. dobrać kość z CL10/11)

 

Dzięki i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
W dniu 17.12.2020 o 16:50, outlet52 napisał:

Czy mogę kupić dowolną kość 4gb z częstotliwością 1333Mhz i będzie działać, czy muszę zwrócić na coś uwagę?

Taka pamięć powinna działać, nie kupuj 1600MHz, bo bardzo często nie są wykrywane poprawnie przez starsze chipsety (pod procesory i3/i5 do 4 generacji włącznie).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...