Skocz do zawartości

Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 1TB + adapter PCI-E - słabe osiągi


Recommended Posts

Witajcie,

 

Moja konfiguracja wygląda następująco:

Ryzen 5 3600

MSI B450-A PRO MAX

GF 1660 Super

Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 500GB w slocie M.2

2 x SSD SATA 500GB

Windows 10

 

Dokupiłem takiego samego Samsunga tylko że 1TB.

Umieściłem go w adapterze UGREEN https://www.ugreen.com/products/m-2-nvme-to-pcle-3-0-adapter

Adapter poszedł do drugiego dużego złącza PCI-E.

 

W benchmarkach dysk osiąga jedynie połowę swojej maksymalnej prędkości transferu (crystal pokazuje około 1600).

Czy powinienem coś zmienić w BIOS? Zainstalować jakieś specjalne drivery do dysków? Obecnie dyski pracują na driverach MS. Ten zamontowany na płycie głównej pracuje z prędkościami zbliżonymi do nominalnych "z pudełka".

 

Odłączałem dyski SATA - nic to nie pomogło.

W czym jest problem?

Zgodnie z opisem na stronie producenta adaptera nie powinno być problemu z osiągnięciem prędkości zapisu i odczytu zbliżonych do nominalnych dysku Samsung. 

Data Transmission 32Gbps (NVME), 6Gbps (NGFF)

 

pozdrawiam,

gozdek

 

*** EDIT ***

 

Zamieniłem kartę graficzną i dysk miejscami - transfery skoczyły do tych obiecywanych przez Samsunga (3600/3400). Czy ten drugi duży port PCI-E jest jakiś wybrakowany? Wiem, że to v2.0 ale 16x (tak podaje strona MSI), powinien oferować dużo większe transfery niż deklarowane przez Samsunga.

Co jest nie tak?

 

Edytowane przez gozdek
Link to post
Share on other sites

dzięki za info. BTW gdzie znalazłeś tę informację? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowej płyty głównej aby nie było takiej niespodzianki?

Czy ta moja zamiana miejscami GPU i adaptera ma jakiś niekorzystny wpływ na cokolwiek? Nie zauważyłem spadku wydajności GPU, za to dysk w adapterze zaczął pracować z pełną prędkością.
Może to tak zostać już na stałe?

 

pozdr!

Link to post
Share on other sites

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-A-PRO-MAX/Specification

 

SLOTS

  • 1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1)
    • 1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™ support x16 mode
    • Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics support x8 mode
    • Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics support x4 mode
  • 1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 mode)1
  • 4 x PCIe 2.0 x1 slots1
  1. PCI_E4 will run x1 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3/ PCI_E5 slot.

Na serio nie chcesz mieć karty graficznej co idzie przez chipset, a nie bezpośrednio do CPU. 

 

Dla SSD raczej obojętne, sam mam cztery SSD na slocie PCI-e 2.0 x4 (za switchem PCI-e) i nie narzekam. 

To ci obcina tylko maksymalne transfery, reszta wydajności SSD jest niezmienna (różnice są pomijalne). 

Co najwyżej możesz pomyśleć, czy nie chcesz zamienić tego SSD M.2 NVMe 500GB z 1TB miejscami. 

Grafikę zostawiłbym w slocie podpiętym pod CPU bezpośrednio. 

 

Ogólnie przy zakupie patrz na specyfikację płyty i na specyfikacje złącz, ale obecnie te lepsze płyty mają po 2 - 3 sloty M.2 zwykle wszystkie mają PCI-e 3.0 x4 (czasem niektóre mają jeden slot x2, w takim masz PCI-e 3.0 x2, kodowanie 128b/130b, czyli max około 2000MB/s)

 

Link to post
Share on other sites

1TB jest w slocie na płycie, mam tam partycję 130GB na OS a resztę na aplikacje i gry.

500GB jest podpięty przez adapter - dysk na pierdoły.

Nie zauważyłem spadku wydajności GPU na tym drugim slocie, ale skoro mówisz że lepiej aby grafika była w głównym slocie to tak też zrobiłem, dysk oczywiście teraz max rozpędza się do 1600. 

 

pozdr!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...