Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem profilu xmp


Recommended Posts

W tweekear czy jakoś tak jest opcja zmiany cpu i dram oraz pare napieć. 

 

Większość jednak jest w settings i tam sie dubluje u mnie amd cbs  a pod nim amd overclocking. 

 

Nie wiem jak te z cbs bo tam był długi alert przy zmianach ale w overclocking po wyjeciu baterii ustawienia wracaja na domyślne :)

 

Natomiast jak w tym zwykłym ustawiałem a w amd overclocking było auto płyta czesto nie wstawała. Dopiero jak wszedzie poustawiałem to samo nijako dublując ustawienia płyta zawsze wstaje a ewentualne problemy są dopiero przy testach. 

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna opcja do ustawienia. 

 

Soc/uncore oc mode w opcjach disabled / enabled. Wiesz do czego to służy? Zapobiega spadkom napięcia przy oc? Jak to ustawić? 

 

 

 

Edit. @zbiku90 sorry, że Cię tak męczę, ale próbują zrozumieć oc na platformie amd i jest to dla mnie dziwnie pomieszane/dublowane. 

 

Zrobiłem kilka scrennów by jedną rzecz ogarnąć.

 

Jak widać w BIOS w tej podstawowej zakładce tweaker w pozycji VCORE SOC (niby to odpowiada u gigabyte za napięcie między innymi IF) jest 1.202V

Po odpaleniu systemu w hwinfo w pozycjach SoC Voltage (SVI2 TFN) (od CPU) jest 1,888 czyli OK, w pozycji CPU VCORE SOC (od płyty głównej) jest 1,20V czyli też ok.

Ciekawostką jest jednak wskazanie przez Ryzen master. VDDCR SOC podaje wartość przy memory clock 1067mhz 1,025V a od 1400mhz zwyż pokazuje 1,1V. 

By tam pojawiło się np 1,15 czy 1,2v muszę właśnie wejść do AMD Overclocking  - SoC Voltage i tam ustawić np 1175 co odpowiada wtedy w ryznen master 1,175v i takie +/- pojawia się też w hwinfo. To mnie zastanawia dlaczego właśnie jak ustawie w w/w zakładce takie napięcie to jest to wszędzie a jak tam nie ustawie tylko w tym tweaker to już tylko hwinfo je podaje a ryzen master inne skoro to jest to samo napięcie. 

 

Druga kwestia o ile napięcie ram, cpu, soc oraz VDDP da się ustawić z zakładki tweaker o tyle VDDG jest tylko do ustawienia w AMD Overclocking. 

 

Trzecia kwestia w tweeaker mnożnik pamięci jest tak kijowy że mam albo 16x100 czyli 3200 albo 18,66x100 czyli 3732. Więc nie da się płynnie ustawiać ramu przykładowo 1700 czyli 3400. Taka opcja dopiero też jest w AMD Overclocking - DDR and Infinity Fabric i tam można płynnie ustawiać ram np 1600 1636 1667 1700 1736 1767 1800 itd. Tak samo infinity fabric tam można ustawić albo na AUTO i dobiera je do ustawienia ramu albo ustawić sobie inną wartość np w celu asynchronicznego ustawiania ram / if. 

 

Jednym słowem AMD makabrycznie to namieszał i kręcenie ramu na AMD moim zdaniem jest makabrycznie czasochłonne i nie intuicyjne. 

 

PS przy okazji możesz zobaczyć czy wszystko mam ok ustawione z napięć. Mnożnik auto bo mam ustawione 1700 mhz w amd overcloacking i if na auto. 

hwinfo.JPG

ryzen master.JPG

tweaker.jpg

Edytowane przez dragonalbatros89
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...