Skocz do zawartości

Ku przestrodze... Podlaczanie zasilania do karty graficznej.


Recommended Posts

Mialem ja ci podlaczone zasilanie 6 i 8pin do grafiki na jednym kabelku i wszystko pieknie smigalo dlugo, dlugo.. A potem przyszedl Cyberpunk 2077. 

Po 4 dniach gry, gdzie komp mi dawal sygnaly ze cos jest nie tak randomowymi resetami, ale ja najmadrzejszy zwalalem to na sterowniki, niedopracowanie gry i inne takie, wiec po 4 dniach nagle pojawily sie dziwne odczyty w monitorze karty... Zwalalo w dol taktowanie (z okolo 2000Mhz na 500Mhz np) przy obciazeniu 99% na rdzeniu i zasilaniu... Od testu do testu, od programu do programu odkrylem, ze na 8pinach karta nie dostaje w ogole zasilania (aaa, zapomnialem: dzien wczesniej rozdzielilem 6 i 8pin na oddzielne kable, jak sie niestety okazalo - za pozno.)

Jak odkrylem ten brak zasilania na 8pin, to oczywiscie szybka rozbiorka kompa i przeglad..  

I final - Wtyczka na tym kablu, ktory wczesniej byl podlaczony pod 6 i 8pin sie stopila, wyjaralo mi gniazdo... Jakos udalo sie ja wyjac, bo na szczescie inny material byl uzyty do wtyczki, a inny do gniazda i nie stopily sie w nienaruszalna jednosc. W sumie, to gniazdo pewnie jest nietkniete, tylko wtyczka sie stopila, nie przygladalem sie zbyt dokladnie gniazdu. Mysle, ze w maksymalnych momentach to gniazdo ciagnelo jakies 180-190W, po rozdzieleniu na 8pinach bralo tak do 110-120W na maksymalnym (syntetycznym) obciazeniu. Wczesniej lookalem na napiecia to na 8pin dawalo pod obciazeniem 11.2V i niestety nie dalo mi to zbyt do myslenia, ot tak musi byc stwierdzilem (debil)

Reasumujac podlaczylem 8pin pod inne gniazdo (na szczescie jest ich na zasilaczu 8 sztuk do PCIE) I wszystko wrocilo do normy, teraz pod obciazeniem idzie 12V, a nie 11.... 

Reasumujac #2 To wszystko wina Cyberpunka, ktory daje w tylek sprzetowi, ze olala.  ;)

 

Takze przestrzegam wszystkich przed podlaczaniem 6 i 8pin karty graficznej na jednym kablu, bo to moze (ale nie musi?) zle sie skonczyc - gorzej niz u mnie. 

Jedna z moich pierwszych mysli bylo, ze szlag trafil sekcje zasilania na karcie. Takze w sumie mi ulzylo, jak nie moglem tej stopionej wtyczki wyjac.

 

Tyle moich zestresowanych wypocin, pozdro  :D

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

E tam zaraz dojeżdża. Mój GTX 1080 na zasilaniu 8+6 pin pod zasilaczem Seasonic M12II 620W w CP 2077 chodzi prawie na 99% w 73 st. C i odpukać nic się nie ma zamiaru spalić. Ale co będzie z RTX 3060 Ti od Gainwarda bez OC jak ma tylko zasilanie 8 pin to aż się boję pomyśleć. 

Link to post
Share on other sites

Zrezygnowalem w ogole z RT (poza tym wszystko max+dlss na jakosc) i gra nadal wyglada za*******e, a z blokada na 60fps obciazenie grafiki oscyluje od 50 do 70% i swiety spokoj. Nie lubie meczyc sprzetu. 

 

O szok, cenzurujecie slowo, ktore jest powszechnie uzywane nawet w telewizji sniadaniowej???

Aaa... Zajebiaszczo?

Edytowane przez zygarek
Link to post
Share on other sites

Bardziej się martwię o to, że GTX 1080 ma mniejsze zapotrzebowanie a dali tam 8+6. w RTX 3060 Ti jest tylko 8 pin, więc zasilacz będzie musiał kartę zasilić jednym przewodem mimo większego zapotrzebowania. Nie wiem ile weźmie sobie z PCI-Ex 3.0 16x, ale reszta tylko na 1 przewód. Dość dziwne podejście, ale inne podobne karty bez OC mają podobnie, więc chyba tragedii z zasilaniem nie będzie. Zresztą docelowo może w końcu dojdzie jakaś inna RTX 3060 ti z OC albo RTX 3070. Ale to może dopiero w przyszłym roku się stać. Póki co wiszą w kolejce i za szybko się ich mogę nie doczekać niestety. Mi też jakoś specjalnie na RT nie zależy, odpalę pewnie na chwilkę dla porównania i z ciekawości. Wolę jednak mieć więcej klatek niż wodotryski, chociaż obecnie na wysoko-średnich też tragedii nie ma. Cinematic experience 35-45 fps w 1440p ;) Da się grać jeszcze na GTX 1080. Niektórzy wgrywali bios do tej karty Phoenix GS od wersji GLH z powodzeniem. Ale ja już taki odważny nie byłem. Nie chcę przeginać pałki, żeby mi zasilacz powiedział papa i pociągnął ze sobą resztę gratów.

Link to post
Share on other sites

PCI-e Express max 75w, a jeden 8 pin powinien przesyłać max 150w, razem 225w, a np palit OC 3060ti to bierze maksymalnie 229w, czyli wiecej teoretycznie niż powinien:

https://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_rtx_3060_ti_dual_oc_review,1.html

 

 

Jeszcze można zwiększyć limit mocy do 105%, powinni dać przynajmniej 8+6.

Link to post
Share on other sites

No tak, to jest tylko specyfikacja te 150w a ile karta sobie pobierze tyle dobry zasilacz poda, więc spokojnie:) Spokojnie nawet trochę więcej niż 150w chwilowo przez 8pin pociągnie:)

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, topiq napisał:

E tam zaraz dojeżdża. Mój GTX 1080 na zasilaniu 8+6 pin pod zasilaczem Seasonic M12II 620W w CP 2077 chodzi prawie na 99% w 73 st. C i odpukać nic się nie ma zamiaru spalić. Ale co będzie z RTX 3060 Ti od Gainwarda bez OC jak ma tylko zasilanie 8 pin to aż się boję pomyśleć. 

karty z jednym 8xpin mają kaganiec na power limit, więc nie masz sie o co bać - na swoim palicie wszystkie suwaki w prawo w msi ab (PL aż 105% :D ) i 212 watt udało mi się wycisnąc w Quake 2 rtx

Bez ruszania suwaka PL 200 watt to max

Natomiast taki 3060ti od msi gaming x trio z 2x8pin to już potrafi pociągnąc po OC :D 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...