Skocz do zawartości

Wywala komputer podczas gry


Recommended Posts

Witam forumowiczów! Przychodze z dość nietypowym zapytaniem, przechodząc do wątku mam z bratem problem apropos gry, dokładniej gry fortnite. 

Ja i mój brat jesteśmy grafikami komputerowymi(3ds max, 4d Cinema, Adobe, zbrush blender itd.)ale od czasu do czasu lubimy sobie popykać w jakieś gry(głównie lol czy gry pokroju wiedźmin open worldy itd) i jakieś 3 dni temu zainstalowaliśmy fortnitea, problem polega na tym że mi podczas gry, losowo po kilku minutach, godzinie czy prawie odrazu, robi się czarny ekran, przez jakieś 20 sekund dalej słyszę dźwięki i mogę rozmawiać przez discord a potem pct uruchamia się ponownie. U brata sprawa wygląda tak że podczas samego odpalania wykrzazcza mu pcta. Pytanie jest jedno, w czym tkwi problem ponieważ podczas testów obciążeniowych takich jak benchmarki r20, r15 r23 czy Render Valey temperatury nie przekraczają 75 stopni a tu jakaś losowa gra nagle wykrzazcza dwa komputery. 

Podam także specyfikację, może to coś podpowie. 

 

Mój pc:

Ryzen 9 3900x

Rtx 3080 gigabyte gaming oc 

Płyta tuf b450 gaming plus

Zasilacz 750w bronze 

32gb ram 3200mhz 16cl 

Chłodzenie póki co box od AMD wraith prism, daje rade póki co na nie podkręconych częściach, w grach nie przekracza 60 stopni 

 

Brata pc:

Ryzen 9 5900x

Radeon rx6800xt

Płyta tuf 570 gaming 

Zasilacz 1000w

Ram 32gb 3600mhz 17cl

Chlodzenie fortis 3

 

Proszę o pomoc bo sam fakt że ta gra wywala nam komputery nie daje nam spokojnie spać, pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

 

Link to post
Share on other sites

Witam, zmieniłem ustawienia w fortnite z epickich na wysokie i klatki z 120 na 60 i działa, za to dzisiaj w phasmophobii także wywaliło komputer, robiłem test w occt i przez 1h nic, temperatura ok 60 stopni procek i 50 karta.. Nie mam już do tego siły, może wina biosu albo sterowników karty? 

Kolejny test na wiedźminie, po ok 5-10 minutach gry to samo, wywala monitor na czarno, przez 10 sekund słychać dźwięk i się pct uruchamia ponownie, temperatury cpu i gpu są normalne, może to wina zasilacza? 

zaktualizowałem bios i sterowniki karty graficznej, i dalej to samo, moze ciut lepiej, dzisiaj rano grałem w wiedzmina 3 na uber i zresetowało po jakiejs nie całej 1h, to samo ekran robi się czarny, slychac dzwieki z gry i komputer się restartuje. Podczas testów obciązeniowych takich jak OCCT czy AIDA64 nic się nie dzieje, temperatury w porządku (w wiedzminie nie przekraczają 65 stopni w normalnym trybie procesora, w undervoltingu na 1.2V i 3.8GHz nie przekraczaja ok 59) chyba że to wina undervoltingu(robionego w ryzen master)?

Link to post
Share on other sites

nie mam niestety jak ponieważ tabliczka jest na gorze zasilacza i musialbym go wyjąc, podam model i zdjęcie z neta, może wystarczy

 

 

*dodam że u brata wystarczyło zaktualizować bios, u mnie niestety nie pomogło (zastanawiam się nad tym czy to moze być wina ramu)

zaislacz.png

zas1.jpg

Edytowane przez Lemonxshot
Link to post
Share on other sites

tylko pytanie, jeżeli po tym jak monitor się robi czarny, ale dalej slychac te dzwieki z pcta, czyli teoretycznie dalej chodzi i jest prąd i dopiero chwile po tym się resetuje, może to nadal być wina zasilacza? szczegolnie ze podczas gier nie ma jakiegoś mega obciązęnia (karta nie zuzywa wiecej niz 65% mocy, procesor też nie wiecej niż 50)

Link to post
Share on other sites

Własnie bardzo mozliwe ze ten undervolting był nie stabilny, poki co gralem bez tego w fortnite i nic sie nie dzialo, teraz pobieram cyberpunka, zobacze w ray traycingu na ultra i jak nie wywali to raczej wyjdzie na to ze wina unvervoltingu, jeszcze na wszelki wypadek wyjąłem ramy i zamieniłem miejscami, dam znać także co z guru.

odpałiłem cyberpunka, pogralem z 20 minut, ok 54 stopni temperatura gpu, 60 stopni cpu na ultra raytracing 1920x1080, i po 20 minutach wywałiło :/ stawiać na zasilacz?

dodam że w fortnite obniżyłem ilośc klatek z 120 na 60, zostawiając na ultra i przestało wyrzucać, nie mam pojęcia ręce opadają :(

 

Link to post
Share on other sites

Spróbowałbym na innym zasilaczu z mocniejszymi liniami 12V np. Corsair RM750x gdzie obciążalność linii 12V jest 62,5A. W tym twoim masz 4 linie po 19A i niby daje to 228W na jedną linie, ale jak piszesz, przy zwiększonych wymaganiach może nie wystarczyć dla karty.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak jak radziła BlackCoffe, zamieniłem karty i u mnie śmiga na karcie brata, u niego też śmigało i nagle wywaliło, potem zobaczylem że przez ThunderMastera od palita (używałem go do kontroli wiatraków, temperatury, oc scanu itd.), podkręcało mi zegar gpu na 1980mhz, z tego co kojarze moja karta w booscie ma max ok. 1800mhz (Gigabyte rtx 3080 gaming OC), więc wydaje mi się że problem rozwiązany, zunderclockowalem karte do 1720mhz i póki co grałem przez jakies 1h na maxa w cyberpunka i było git, potestuje i dam jeszcze znać ale na 99% to było to.

Edytowane przez Lemonxshot
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...