Skocz do zawartości

Zmiana CPU ratio w biosie zbija mnożnik i zegar w systemie


Recommended Posts

Cześć

Ostatnio postanowiłem zrobić OC swojego procesora Ryzen 5 3600. CPU osadzony jest na płycie MSI B450-A PRO MAX.

Niestety po zmianie mnożnika w BIOSIE (tryb ekspert) tak naprawdę na jakikolwiek inny (czyli zmiana z auto np. na 39) system
automatycznie zbija mnożnik i taktowanie procesora w systemie do 0,5Ghz i przyjmuje to jako maximum. Przy wszelkich
testach wydajnościowych nie przekracza wartości 0,5Ghz:/

Zmiana napięcia w biosie nic nie zmienia. Próbowałem na różnych wersjach biosa - i tej najnowszej i tych starszych.
Bawiłem się również różnymi opcjami zasilania i oszczędzania energii w biosie poprzez zmianę z enabled na disabled (lub odwrotnie)

Zauważyłem również że kiedy w BIOSIE napięcie i CPU jest na auto to w systemie napięcie jest dynamiczne i chodzi w  1,2v-1,4v w zależności od obciążenia procesora. natomiast jak zmienię  w BIOSIE CPU ratio np. na 3,7 i napięcie zostawię na auto albo ustawie statycznie np. na 1,2, 1,36, 1,45 (bez znaczenia) - to w systemie i tak mi się ustawia na 0,94 v mniej więcej + zbija zegar do 0,5GHz. 

W trybie awaryjnym widzi taktowanie poprawnie.. 

wrzucam paczkę screenów. z BIOSA jaką mam konfigurację, z awaryjnego PCU-Z oraz z Windowsa PCU-Z, HW info oraz AMD master ryzen 

link poniżej

https://easyupload.io/m/ntma38

 

Czy ma ktoś jakiś pomysł z czego to wynika ? Tak jak napisałem wyżej, cały problem sprowadza się do zmiany CPU Ratio z auto na jakikolwiek inną wartość. Po zmianie system zbija mi taktowanie i mnożnik w systemie do 0,5Ghz i go nie przekracza (sprawdzane na Master AMD ryzen, HW info i CPU-Z)

 

Link to post
Share on other sites

Jak Ryzen Master działa to Clock Tuner też by zadziałał, ale to przyczyny nie usunie w sumie. Mam tą samą płytę i jak się bawiłem Clock Tunerem to pomogło odinstalowanie Ryzen Master i Tunera bo mi się coś poknocilo.

 

Na Reddit znalazłem że niektórym pomógł reset biosu(np przez wyjęcie baterii na 10minut) j potem wgranie najnowszego biosu. Odinstalowal bym też Ryzen Master jednak na wszelki wypadek. Bo jak w trybie awaryjnym OC działa to może Ryzen Master cos knoci

Edytowane przez wrobel_krk
nowe info
Link to post
Share on other sites

Hej, 

niestety nic nie pomogło - ani reset i update biosu, ani zabawa AMD masterem i CTR :/ Dodam że jestem też po formacie i po zainstalowaniu jedynie CPU-Z na nowym systemie, dalej jest ten sam problem. 

 

w AMD masterze zauważyłem że za tak naprawdę przy każdej próbie manualnej zmiany czy to napięcia czy to taktowania procesora system automatycznie mi zbija napięcie do 0,9 i Mghz do ok 500. po resecie amd ryzena wraca do normalnych. Rzucił mi się w oczy też fakt ze mój procesor jak ma napięcie auto to lawiruję często między 1,4 więc wyjściowo dosyć wysoko. 

Link to post
Share on other sites

Tak mam zainstalowany sterownik chipsetu. Hmm no coś chyba jest na rzeczy:/ chociaż dziwi mnie fakt ze na awaryjnym jest ok oraz że w Biosie mi nie zmienia nic. Tam pokazuje ciagle te wartości które ustawie akurat. Dopiero w systemie to zbija. Kilka razy też mi się udało ustawić w amd masterze taktowanie na 4,2 np. tak że go nie zbił, ale to kwestia bardzo losowa. Po ponownej zmianie albo resecie Windowsa i ustawieniu znowu zbija. 

Też uważam że albo po prostu mam wadliwy sprzęt w kontekście OC (procek lub płyta) albo w BIOSIE jest jakaś magiczna funkcja związana z np. zasilaniem która jest ON i konsekwentnie mi zbija zegary z każdą próbą bo uważa ze się procek spali czy coś takiego..

Link to post
Share on other sites

Nic nie pomogło z tych 3 opcji. Zastanawiam się jeszcze czy może nie pobawić się OFFSET. Jeśli procesor np. ma za duże napięcie i dlatego zbija automatycznie to może jak mu je obniże poprze OFFSET to nie będzie tego robił.. pytanie czy jak jednocześnke podbije procesor do np. 3.9ghz to czy nie uszkodze procesora

Link to post
Share on other sites

No to niestety nie mam więcej pomysłów, na swoim 3600x lecę na auto PBO i mi styka. Może na weekendzie będę się bawił w stałe OC to coś więcej się dowiem, albo ktoś inny coś wymyśli. Proponuję tu zaglądać od czasu do czasu.

Link to post
Share on other sites

cześć 

 

Tutaj jeszcze w ogóle ciekawostka jest taka że mój procesor jedynie dobrze taktuje na swojej bazowej wartości (3,6GHz) na biosie wersji M0 

Wersja
7B86vM0
Data publikacji
2019-07-01
Rozmiar pliku
17.48 MB

 

przy próbach wgrania każdego kolejnego BIOSU (łącznie z tym najnowszym) procesor od razu po update zbija zegary i mnożnik do 500 i 5 i nie da się tego nigdzie totalnie zmienić (nawet w biosie gdy jest ustawiona i niezmieniana ręcznie wartość bazowa 3,6) . Na Biosie wersji M0 jeśli fizycznie nie zmienię taktowania, tylko jest na default to działa poprawnie i dodatkowo jak zmienię wydajność w systemie na AMD advenced to podbija sobie prawidłowo zegary do ok 3.9/4.0 GHz

 

Mam tutaj pytanie z innej beczki bo nie sądzę żeby to było coś co ja mogę naprawić. Zakładam że mam po prostu wadliwą płytę główną. Czy jeśli zgłoszę to na gwarancję to czy MSI przyjmie mi taką reklamację? czy odbije że OC jest na własną odpowiedzialność i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu i nie podlega to gwarancji? 

 

 
 
 
 
Link to post
Share on other sites

Cześć, 

 

udało mi się dojść w ryzen masterze co trzeba zrobić aby nie zbijał mi taktowania i napięcia. Odpowiada za to opcja PROCHOT

 (załącznik - screen). Pytanie teraz jak to wyłączyć na stałe z poziomiu BIOSU lub też w systemie w jakiś opcjach administracyjnych czy coś takiego:)

 

póki co jak to wyłącze w amd masterze to jestem w stanie kręcić procka ile dusza zapragnie, jednak to momentu działania ADM RYZEN MASTER i restartu systemu. Dlatego też chciałbym to wyłączyć na stałe żeby móc po prostu podkręcać w BIOSIE 

 

 

 

 

PROCHOT.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...