Skocz do zawartości

Zawieszanie się komputera.


Recommended Posts

Od jakiegoś czasu mam problem z losowym zawieszaniem się sprzętu i nie jestem w stanie sam znaleźć przyczyny tych zwiech.

Sytuacja wygląda następująco: Najpierw komputer wieszał się (zapętlenie dźwięku, czarny ekran, brak reakcji )w czasie gry. Ostatnio jednak problem zaczął występować też przy mniej wymagających czynnościach jak przeglądanie stron czy też oglądanie filmów.

Specyfikacja:
Zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W, 80Plus Gold, Modular (SPC116)
Dysk SSD Plextor 128 GB 2.5'' SATA III (PX-128M6S)
Dysk Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" SATA III (ST1000DM003)
Dysk Seagate ST500LT012-9WS142 500GB
Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH)
Procesor Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6 MB, BOX (BX80662I56500 944462)
Karta graficzna Sapphire Radeon R9 390 Nitro 8GB GDDR5 (11244-01-20G)
Pamięć HyperX Fury, DDR4, 8 GB, 2400MHz, CL15 (HX424C15FB/8)


Komputer ma już 5 lat. Wcześniej podłączałem jeszcze 2 dyski zewnętrzne na usb. Po odpięciu ich sytuacja na chwilę się uspokoiła ale było to chwilowe. Nie wyskakuje żaden bluescreen żeby ułatwić mi znalezienie usterki. Temperatury podzespołów raczej w normie choć samo grzanie się raczej odpada jeżeli komputer wiesza się przy przeglądarce. 

Jakieś sugestie co może powodować problemy?

Z góry dzięki za pomoc

pc.png

temp2.png

temp 1.png

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Arax77 napisał:

Najpierw komputer wieszał się (zapętlenie dźwięku, czarny ekran, brak reakcji )w czasie gry

Takie zachowanie może być spowodowane konfliktem system- sterownik graficzny. Sprawdziłbym na starszych wersjach sterownika. Możliwy jest też problem z pamięcią RAM, tu do wykonania test w MemTest. Możesz też wykonać sprawdzenie plików systemowych w sfc scannow i jeżeli to Windows 10 to również narzędziem DISM.

Link to post
Share on other sites

W to że to sterowniki osobiście wątpię bo od dłuższego czasu nie aktualizowałem sterowników graficznych bo nic nowego do mojej karty nie wyszło. Wiec chodzi to niezmiennie od około 3 lat. Aczkolwiek zdarzało się wywalenie błędu sterownika jednak było to rzadkie i nie powodowało zwieszenia całości. Po tym zacząłem szukać czy są jakieś nowe wersie jednak nic nowego na oficjalnej stronie nie znalazłem. Reszta aktualizacji leci z windows update co jakiś czas. Jutro postaram się zrobić to co napisałeś. Windowsa posiadam w wersji 8.1.

Link to post
Share on other sites

Ram w porządku nie wykryto żadnych błędów.  Jutro po pracy spróbuje zrobić krok po kroku DISM i SFC. (Robiąc tylko SFC na szybko znalazło błędy które trzeba naprawić ręcznie mam też plik CBS.log). Jest jakiś sposób by przetestować stan zasilacza? Po Tych testach zapewne tylko soft się krzaczy ale chętnie bym go odfajkował jako sprawny na 100% żeby nie być później zaskoczonym. Teraz chyba najgorszym wypadku format powinien chyba załatwić sprawę, jeśli naprawa windy zawiedzie.

Link to post
Share on other sites

Widząc temperatury procka trochę zwątpiłem dochodziły do 100 i odpuściłem test po około 7 minutach, w pokoju aż się zrobiło cieplej od tego. W każdym razie przeleciałem komendy DISM potem SFC jednak usterka występuje nadal. Co dziwne w czasie wpisywania komend musiałem parę razy zaczynać od nowa bo zawiesił się kilka razy a o dziwo na teście działał nieźle (oprócz temp). Pewnie w najbliższej przyszłości trzeba będzie zrobić format i sprawdzić czy się poprawiło, chyba że są jeszcze jakieś inne opcje co pozostaje do sprawdzenia.

dism.png

occ.png

sfc.png

Link to post
Share on other sites

Narzędzie DISM naprawiło magazyn plików i w sfc wynik jest pozytywny. Po wystąpieniu zwiechy wejdź w Podgląd zdarzeń/ Widoki niestandardowe/ Zdarzenia administracyjne i sprawdź czy nie masz błędów czasowo powiązanych z zawieszaniem  systemu. Możesz również sprawdzić działanie systemu w czystym rozruchu lub uruchomić weryfikator sterowników.

18 godzin temu, Arax77 napisał:

temperatury procka trochę zwątpiłem dochodziły do 100

Jaki masz cooler na CPU?

Link to post
Share on other sites

Przepatrzyłem trochę lepiej  zdarzenia i ostrzeżenie związane z plikiem Wdf01000.sys zazwyczaj poprzedza zawieszenie się systemu, jednak nie wywołuje on blue screena. Chwilę później jest Kernel -  Power.

Cooler mam standardowy, jednak tylko ten test wywołał w nim takie temperatury zazwyczaj nie grzeje się aż tak. Nie był on też podkręcany.

bledy 2.png

błędy.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...