Skocz do zawartości

Poszukuję pomocy w sprawdzeniu procesora z X570 - Białystok


Recommended Posts

Hej

Nawet nie ma pod taki problem odpowiedniego działu :\

 

Potrzebuje pomocy w sprawdzeniu CPU. Zmieniłem jednostkę z 3950X na 5950X. Wszystko działało pięknie ładnie - teraz system Windows 10 zaczął się wysypywać. Muszę ustalić czy to wina CPU czy BIOSU (a chodzą słuchy że GIGABYTE zwaliło BIOS bo u części osób również jest taki problem).

 

Czy jest tu forumowicz, który jest z Białegostoku, ma płytę główną na chipsecie X570 i dysponuje wolnym czasem - powiedzmy od 30 min do 1 godz. aby przerzucić mój CPU do jego obudowy i zobaczyć czy system wstanie normalnie. Włączyć PBO i zobaczyć czy nie wywali się podczas najbliższych kilku minut (system restartował się dosłownie w kilak minut od uruchomienia).

 

Ze sobą będę miał CPU, Pamięci RAM, pastę termoprzewodzącą i butelkę dla pomocnika na później ;)

 

Niestety wśród znajomych nie mam nikogo z płytą na X570, u nich gości przeważnie Intel.

 

Co do $$, myślę że się dogadam, poza pozostawioną butelką.

 

PS W obecnej sytuacji oddanie procesora na gwarancję (i jego słabą dostępnością) wiąże się z brakiem dostępu do komputera na góra ponad miesiąc, albo i dłużej.

Link to post
Share on other sites

Akurat przerzucałem dane na lapka (CPU leci an RMA) przy okazji sprawdziłem teorię "nowego" systemu.

 

Nic to nie zmieniło.

 

Co prawda restart następuje troszkę później ale jest. Pewnie przez chodzące procesy w tle - goły system, nic nie ma więc CPU dryfuje głownie na IDLE.


 

Koniec tej nierównej walki  mydlenia sobie oczy że to wina BIOSu.

Ewidentnie to musi być coś z CPU. U innych działa a u części wywala się, tylko że ta część co się wywala ma niemal identyczne parametry co ci u których to działa. Do tego kombinują różnymi sposobami aby cholerstwo zadziałało...

 

 

...As soon as I booted up to Windows, the system started rebooting and crashing, sometimes with the BSOD WHEA Uncorrectable Error

What I tried:
-removed all RAM sticks and tested with only one at a time in different memory slots.
-tested the memory with and without XMP (2133Mhz).
-manually set RAM timings
-replaced the PSU.
-remove any other USB devices besides mouse and keyboard
-removed any other HDD and SSD besides the system/windows one.
-replaced the system/Windows SSD and tried reinstalling Windows. Crashes while installing.
-removed the CPU to check for bent pins with a magnifying glass. Twice. All good.
-downgraded BIOS to F30
-reflashed F31e.
-upgraded to F31h
-cleared CMOS and tried booting without setting anything in BIOS.
-booted Ubuntu 20 Desktop live USB. Crashes before desktop with some cryptic error about CPU.
-checked CPU and motherboard temperatures. All fine.
-reseated the GPU.
-tested with a RX460 GPU instead of 1080 ti.
-disabled C-States
-disabled hpet-timer
-disabled PBO (always have it on Auto anyway)
-removed all SSDs and HDDs and tried booting from Ubuntu live USB

Fastest way to crash the system is to run a game or Aida64 memory copy benchmark.

After many failed attempts with various BIOS settings, the only one that fixes this problems is setting "Core Performance Boost" to disabled....

 

 

Tak więc już dziś wyjmuję bydlaka z płyty i leci na czekający od niedzieli na niego numerem RMA. Obstawiam 1,5 miesiąca czasu zanim coś się ruszy w tym temacie. Patrząc na dostępność tych procesorów.
Czyli idealnie w 2021 roku będzie jakoś to rozwiązane... :\

Link to post
Share on other sites

Napięcie w końcu na manual ustawiałeś ? Bo nigdzie nie widzę. W moim przypadku tak jak wspominałem wielokrotnie - na restart pomaga ustawienie manualnego napięcia. Z automatu zapodaje 1.46 GHz. Jednak błędy WHEA nadal występują. Czytałem, że MSI ma problem z ustawieniem RAM'u powyżej 1600 MHz Infinity Fabric czy coś w ten deseń. Czekam na nowy bios - tej bety na razie nie wgrywałem. 

Link to post
Share on other sites

Stary 3950X poszedł do nowego nabywcy.

 

Wczoraj wysłałem walnięty CEP. korzychxp, było trzeba wcześniej pisać.

 

Co do napięcia. Jeśli dam manuala i będzie OK, powiedzmy że jakoś przecierpię, tylko dlaczego u innych działa na tip-top na takim samym CPU i MOBasie z auto?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu u innych działa o ile faktycznie mają ustawione wszystko tak samo. U mnie po wgraniu nowego BIOS'u jak na razie brak błędów WHEA w OCCT i teście Linpack. Procesor ustawiony na 4.2 GH/z 1.35 V. Teraz będę miał więcej czasu to się pobawię w OC i poszukam stabilnych wartości. Jednak błędów WHEA brak - gdzie wcześniej po 5-10 sekundach zaczęły się sypać. 

Edytowane przez Krzyzak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...