Skocz do zawartości

Z390I GIGABYTE raid 0 na dyskach nvme


Recommended Posts

Ponieważ młody wyszarpał ;) z mojego blaszaka ssdka dokupiłem do dysku systemowego drugi dysk na złącze m2. generalnie posiadam 2x ADATA SX8200. Zrobiłem z tego macierz raid 0, ale po restarcie wyskakuje komunikat "boot failure detected"

Co ciekawe z biosu mogę uruchomić pena z instalacją windowsa i podczas instalacji widać macierz i instalacja przebiega poprawnie, ale każdy restart ukazuje komunikat "boot failure detected"

 

Poniżej screny z ustawień biosu.

 

 

aorus6.jpg

 

aorus1.jpg

 

aorus2.jpg

 

aorus3.jpg

 

aorus4.jpg

 

aorus5.jpg

 

aorus10.jpg

 

aorus11.jpg

Link to post
Share on other sites

Na screenie z zakładki Boot przy boot option nie ma Menedżera rozruchu Windows. Jeżeli, jak piszesz instalacja przebiegła pomyślnie to sprawdź przy uruchomieniu instalatora z pendrive wybierając naprawę systemu. Wybierz okno wiersza poleceń i uruchom Diskpart i komenda list vol. Sprawdź czy są woluminy system i rozruch.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Tworzyłem tego raida i usuwałem że akurat zrobiłem scren jak był skasowany

Zainstalowałem ponownie windows, komunikat nadal się pojawia przy rozruchu, ale wchodzę w bios i startuję ręcznie z windows boot manager screen z diskpart poniżej.

 

 

 

20201112-184209.jpg

20201112-184735.jpg

20201112-190104.jpg

Link to post
Share on other sites

Problemem chyba jest to że bios nie widzi tego raida jako dysku rozruchowego

 

Sprawdziłem listę kompatybilności i dyski SX8200PNP tam nie występują, może w tym jest problem, chociaż jakby z tym był problem to nie utworzyłbym raida.

 

Clipboard01.jpg

 

Clipboard02.jpg

Edytowane przez donvito
Link to post
Share on other sites

Nie mam pojęcia jak to się stało u Ciebie, ale w BCDEDIT Windows Boot Manager powinien być na tej samej partycji (woluminie) co w Diskpart czyli wolumin z opisem System. Spróbuj jeszcze z instalatora systemu uruchomić naprawę podczas rozruchu. Jak nie pomoże to czeka Cię odbudowa magazynu BCD. Poradniki w sieci. Czy wcześniej przed utworzeniem RAID Windows Boot nie był na woluminie 2? oliH9Cf.jpgClXimDo.jpg

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Jak wyświetla się tablica boot failure wystarczyło wcisnąć esc i komputer startuje co nie rozwiązuje problemu. Przed zamontowaniem dysku zaktualizowałem przy okazji bios, który zmienił profil pamięci na standardowy, po zmianie na xmp błąd dalej się wyświetlał. Ustawiłem na sztywno napięcia, taktowanie procesora oraz ramu i wszystko startuje jak należy. Dziwne tylko że po ustawieniu do ustawień fabrycznych problem występuje.

Link to post
Share on other sites
po zmianie na xmp błąd dalej się wyświetlał.

Może płyta nie ustawia poprawnego napięcia dla RAM-u w trybie XMP lub napięcia VCCSA i VCCIO, za niskie lub za wysokie. Jak możesz sprawdź to w HWiNFO, zakładka Sensors. Oczywiście musisz powrócić do ustawień domyślnych i potem po włączeniu profilu XMP. Możesz też sprawdzić po wyłączeniu w biosie opcji Secure Boot. 

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Na ustawieniach domyślnych błąd się pojawia.

Dzisiaj podmieniłem ram z innego kompa i sytuacja jest taka sama, ram z mojego w innym kompie działa i jest 100% sprawny, dodatkowo sprawdziłem memtest i jest ok. Z ciekawości zdemontowałem nowy dysk SX8200 problem nadal występował.

Wszystko działa jak należy jeżeli zostawię jeden dysk i ustawię w bisie SATA Mode Selection - AHCI  ustawiając Intel RST wyskakuje wspomniany błąd, prawdopodobnie muszę poszukać czegoś z listy zgodności. Jutro jeszcze go przetestuję.

Link to post
Share on other sites

Przed zamontowaniem dysku wgrałem najnowszy bios F8h. Dzisiaj odłączyłem wszystkie dyski, po przywróceniu do ustawień fabrycznych bios uruchamia się jak należy, zakładam starszy dysk jest ok, wyciągam stary SX8200 i zakładam nowszy i błąd powraca. Demontuję dysk przywracam do ustawień fabrycznych jest ok, bez dysków zmieniam CMS support na disabled zapisuję i komp się zawiesza pomaga tylko reset biosu przez zworkę. Spróbowałem wgrać starszy bios F7 ale po restarcie komp wisi działa tylko przycisk end który uruchamia  możliwość wgrania biosu więc wróciłem do najnowszego F8h. Prawdopodobnie problem leży w niedopracowanym biosie.

 

https://forum.gigabyte.us/thread/7829/z390-x570-aorus-reset-check?page=2

 

Na powyższej stronie też opisują podobne problemy, wiec nie wiem czy się nie skończy na zakupie nowej płyty.

Link to post
Share on other sites

Kompa testowałem w pracy, niestety miałem tylko monitor ze złączem d-sub i podłączyłem jakąś zabytkową kartę graficzną przez którą zawieszał się gdy uruchamiałem tryb CMS support / disabled po podłączeniu nowszej grafiki wszytko wróciło do normy (czyli boot failure detected) testowałem różne opcje i na 100% błąd pojawia się gdy ustawiam SATA Mode Selection / Intel RST.

Dyski adaty podłączyłem do płyty MSI B450m pro-vhd i dyski działają w trybie RAID i AHCI więc dyski sprawne.

Dzisiaj dojechał do mnie Samsung 970 evo po podłączeniu komp działa we wszystkich trybach, szybka podmiana i błąd, zamieniam na samsunga i wszystko działa. Wniosek jeden dyski nie są kompatybilne z trybem RAID. Nie ma ich na liście kompatybilności, a samsung jest.

Może w przyszłości jak wyjdzie nowsza wersja biosu to będzie działać, szanse niewielkie ze względu na zaniechanie podstawki 1151.

Edytowane przez donvito
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście , po zagłębieniu się w temat znalazłem na stronie https://www.xpg.com/pl/feature/583/ klikając w zakładkę Poszukiwanie kompatybilności okazuje się, że płyt Gigabyte nie ma na liście kompatybilnych z tymi dyskami. Trochę dziwne jest takie działanie producentów gdzie powinno im zależeć na sprzedaży.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...