Skocz do zawartości

Resetowanie i freezy komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gothic1210,

Recommended Posts

Siemka. 

Ostatnimi czasy mój komputer się resetuje bez powodu. Dzisiaj też złapał freeza na przeglądarce chwilę po włączeniu. Czekałem jakiś czas, ale już nie odpowiadał więc zresetowałem ręcznie. Na ogół resetuje się samodzielnie. Czasem podczas gry a czasem podczas zwykłego przeglądania internetu. Dzieje się tak co parę dni.

Gdzie szukać awarii? Osobiście obstawiam dysk bo jest najnowszą częścią tego komputera. Co sądzicie? Wymieniałem też ostatnio pastę, bo cpu się trochę grzał (latem wymieniałem cooler ale nałożyłem źle pastę za pierwszym razem, a w zeszłym tygodniu to poprawiłem, bo jak było włączone ogrzewanie w domu to na grach się resetował). Mam na płycie głównej włączone "pikanie" przy 90 stopniach. Od czasu kiedy nałożyłem pastę od nowa nic nie pika nawet przed resetami, dlatego wykluczam czynnik temperatury. Jest jedno ALE: mianowicie jak włączę w biosie amd turbo core to problem temperatury wraca, ale tylko wtedy. Ogółem komp na włączonym turbo core (boost z 3.8 ghz do 4.2) chodzi głośno, jest ciepły i czasem się nagrzewa do tych 90 stopni i więcej. Niemniej jednak przy wyłączonej tej funkcji nie ma przesłanek, że coś w kwestii temperatur jest źle, więc obstawiam tego cruciala albo windowsa 10.

Specyfikacja w sygnaturze. 

macie jakieś sugestie jak to zdiagnozować?

Dorzucam info o dyskach:

dysk1benc_qqeehpe.jpg

dysk2benc_qqeehpw.jpg

 

edit chłodzenie cpu to spartan 4

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Tutaj z resetu o 15 jest coś takiego:

crash1jpg_qqeehhn.jpg

 

Nazwa dziennika:System

Źródło:        Microsoft-Windows-Kernel-Power
Data:          11.11.2020 15:07:42
Identyfikator zdarzenia:41
Kategoria zadania:(63)
Poziom:        Krytyczne
Słowa kluczowe:(70368744177664),(2)
Użytkownik:    SYSTEM
Komputer:      DESKTOP-KA0F0M8
Opis:
System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.
Kod XML zdarzenia:
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>8</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2020-11-11T14:07:42.9414339Z" />
    <EventRecordID>2963</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>DESKTOP-KA0F0M8</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
    <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
    <Data Name="Checkpoint">0</Data>
    <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
    <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
    <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
    <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
    <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
  </EventData>
</Event>

O to chodzi? Czego dokładnie powinienem szukać? 

Link to post
Share on other sites

Błąd "kernel -power" 41 (63) wskazuje na problem z zasilaniem czyli moze to byc problem z uszkodzonym zasilaczem.

Rownie dobrze jakis inny podzespol komputera moze sie przegrzewac.

Masz jakies stare czesci na podmianke ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety mam tylko zasilacz tracer take me ze starego kompa. Ma on z jakieś 300W, więc musiałbym odłączyć grafikę. 

GPU ma temperatury na poz.: 29 stopni pulpit, 55 stopni przy grze. 

W tym dzienniku przewijają się dwa błędy: ten krytyczny 41 i błąd o id 6008. Reszta to jakieś pierdoły. 

Link to post
Share on other sites

Tracer ma zasilacze z czarnej listy i tylko uśmiercisz tego kompa. Zresztą ten co masz teraz to też najwyższych lotów to to nie jest, co prawda nie czarna lista, ale bliżej niej niż dalej. To co opisałeś wskazuje właśnie na problemy z nim. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pomierzyłem linię 12 i 5. Na 12 najwyższe jakie zanotowałem to 12.41 a podczas 3d marka stabilne jak skała 12.19 albo 12.23 zależnie od testu. Wahania na 5 były nieco bardziej dynamiczne ale wciąż w normie 5.20 największe. Na razie nie mam ponad 2 stówek na zasilacz więc pozostaje mi obserwować sytuację, albo obadać inny system.

 

 

Nie sądzę by to był problem z systemem bo zacząłeś mieć kłopoty po dołożeniu nowego urządzenia, które potrzebuje prądu od zasilacza. 

 

To nie do końca tak. Nie wspomniałem o tym w poście, ale wcześniej przez kilka miesięcy używałem HDD+SSD a teraz używam SSD+SSD więc obciążenie powinno spaść, gdyż dysk SSD zużywa mniej prądu niż HDD. 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Przełącz się na grafikę zintegrowaną i sprawdź czy problem dalej występuje.

 

System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia.
I To jest przyczyna Kernel-Power 41. Przeinstalowałbym sterownik karty graficznej HD 7870 Windforce 3 za pomocą DDU, poradnik de-instalacji w sieci.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wrzuciłem stery do grafiki i lipa. Wczoraj były trzy resety więc postanowiłem wieczorem wrzucić stary dysk HDD z windows 7 zamiast  tego cruciala z 10ką. Od 6 godzin komputer działa i 0 resetów, więc obawiam się, że może być ten nowy dysk wadliwy. Będę testował na starym dysku do wieczora.


Zainstalowałem win7 jakiś czas temu. Komputer działa stabilnie. Błąd jest na 100% winą ostatniej aktualizacji win10, gdyż na moim laptopie (amd a6, r4, 8gb) dzisiaj również zaczęły występować crashe z błędem kernel power 41. Rok linuxa coraz bliżej XD 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...