Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

W niedalekiej przyszłości planuję zmienić całą budę, pokuszę się albo o Ryzena 5 3600xt lub 5600x, ewentualnie może jakiś Intel inny 10gen.

 

Budżet: 400 PLN max, najlepiej okolice 350.

Pojemność: 2x 8GB

 

O Pamięciach już się naczytałem, najlepsze do OC niby na B-Die od Samsunga, chociaż ciężko je znaleźć i są droższe niż przewiduje na to budżet.

 

Na Ryzena czytałem, że najlepiej 3733 MHz CL17, czyli np Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17 (PVS416G373C7K)

 

Mam także dwie inne opcje:

1. Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)

2. Crucial Ballistix Black at DDR4 3200 DRAM Desktop Gaming Memory Kit 16GB (8GBx2) CL16 (BL2K8G32C16U4B)

 

Z benchmarkow, widzę że ludzie chwalą sobie Corsarze i te już prawie miałem w koszyku zapłacone ale jeszcze chciałem się tutaj upewnić.

 

Aktualnie mam i5-6500 tak więc wrzucę te nowe na tego procka, wiem że nie wykorzystam ich ale muszę dołożyć 8GB (aktualnie mam 8). I przeczekają w starej budzie na nową chwilę.

Link to post
Share on other sites

Jak planujesz Ryzena to bym szedł w Patriot Viper Steel 3733 MHz co sam zrobiłem i podkreciłem je do 3800 MHz synchronicznie z szyną IF na 1900MHz. Ryzeny lubią szybkie ramy. Z ramem o taktowaniu 3200 nie będziesz mieć gwarancji że zrobisz OC powyżej 3600MHz, z patriotami masz pewność że te 3733 powinny pójść po wczytaniu profilu XMP.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To nie jest tak zerojedynkowo. IF pomaga, ale do gierek latency też jest bardzo ważne. Lepiej uzyskać 3600cl15 niż 3800cl17 itp. Ogólnie jeśli chodzi o Ryzena, najlepszą wydajność uzyskasz podkręcając B-die. W następnej kolejności są cruciale ballistixy 3000cl15, z OC nie powinieneś mieć problemu osiągnąć 3800+. Wiadomo, że timingi trochę ucierpią, ale i tak nie będzie źle. Tylko różnica między stockowymi xmp z 3600+ , że to nie jest one-click OC, tylko musisz sam podkręcić, ale po to są kalkulatory Ryzena i thaiphoon, żeby się tego nie bać xP

Link to post
Share on other sites

Witam podłączę się pod temat, chcę wymienić moje 3200mhz na coś szybszego wraz z Ryzenem 5900x jak tylko da się go kupić normalnie, stąd pytanie czy jeśli zakupię owe ww pamięci x2 tj. w sumie 32gb (4x8) nie będzie żadnego problemu? Nie będą się gryzły jak wszystkie sloty będą zajęte? Ktoś mi kiedyś mówił że lepiej jest kupić 2 kostki i zostawić 2 sloty puste.

Link to post
Share on other sites

Jest zysk z 4x8 tak jak 2x16GB.

 

Zdecydowana większość płyt z X/B 5x0 ma topologię Daisy Chain pamięci. Przez to powinny lepiej działać z 2 kośćmi, przede wszystkim podkręcanie - 3800MHz + b. niskie timingi. Ale to nie jest tak, że jest jakaś ogromna różnica. Niczego czego prawdopodobnie nie można nadrobić wyższym napięciem.

 

Natomiast 4x8GB też ma swoje zalety... jest sporo testów różnych benchmarkowców na yt, którzy uzyskali wyniki +3-10% wydajności korzystając z wszystkich banków pamięci vs te same ustawienia na 2 kościach. Niedawno Gamers Nexus na ten temat wypuścił filmik dot. nowego rysia.

 

W skrócie:

2x16GB niższe opóźnienia przy danym taktowaniu.

 

4x8GB wyższa przepustowość pamięci 

 

Co byś nie wybrał będzie dobrze. To nie jest Ryzen 1x00, czy 2x00 gdzie był problem w ogóle z uzyskaniem 3600Mhz. Zen2 czy 3 zdecydowanie poprawiły kontrolery pamięci. Jak kości będą dobre, to 3600 to nie problem, 3800 pewnie też.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Siema, odgrzeję trochę kotleta, pokusiłem się dzisiaj o zamówienie tych pamięci HyperX Fury 3600 CL17 2x8GB w promocyjnej cenie 349 zł.

Ale szczerze mówiąc, nie będą chociażby te lepsze??:

1. https://proline.pl/pamiec-hyperx-16gb-2x8gb-ddr4-3200-non-ecc-cl16-fury-rgb-hx432c16fb3ak2-16-p7113771

2. https://proline.pl/pamiec-corsair-vengeance-rgb-pro-led-ddr4-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-black-cmw16gx4m2c3200c16-p1301111

Te Corsarze jakby były lepsze, to lepiej wziąć 3000 CL15 czy 3200 CL16? (ta sama cena)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

Do czego? jaki zestaw? 

no właśnie problem w tym, że pozostałem podzespoły będę kupował w styczniu.. do piątku muszę już zakupić RAM i PSU. Tak więc nie wiem czy będzie to AMD czy Intel ale celuję coś w stylu i5-10400 lub 7 3400X + 1660 Super lub podobne.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, MariuszB35PL napisał:

W ogóle pójdą na aktualnej płycie Asus B150 Pro Gaming? Niby 2133 max speed ale czy one bez problemu obniżą prędkość automatycznie względem Mobo? HyperX widziałem gdzieś w opisie miał, że obniża automatycznie szybkość.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, MariuszB35PL napisał:

zamówiłem Patrioty :) dzięki!

Link to post
Share on other sites
W ogóle pójdą na aktualnej płycie Asus B150 Pro Gaming? Niby 2133 max speed ale czy one bez problemu obniżą prędkość automatycznie względem Mobo? HyperX widziałem gdzieś w opisie miał, że obniża automatycznie szybkość.
Będzie dobrze. Ale wiadomo jak chcesz wykorzystać w pełni te pamięci to musisz mieć płytę do Intela z literką Z na przodzie ;)
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...