Skocz do zawartości

[problem] c2d e4500 się przegrzewa?


Recommended Posts

Witam,

wczoraj podczas pracy na komputerze (obciążenie ok 50% od flash player'a) wyłączył się dwa razy komputer (jakby prąd odcięto)- sprawdziłem temperaturę w BIOS-ie i pokazywał ok. 70'C. Procek to prawie 4 -ro letni core 2 duo e4500 2.2 OC @ 2.75, na płycie ASUS p5ne-Sli[ostatnio eksperymentalnie włączyłem speed step] - po wyłączeniu procek skręciłem w dół do 2.33, wyłączyłem speed step, wyczyściłem wszystko w obudowie, wentylatorze, zczyściłem resztkę wypalonej pasty (kupię nową).

Obecnie temperatura idle to 55'C - przy zwykłym przeglądaniu internetu skacze do 70'C a maksymalnie dziś miałem 100'C. Speed fan pokazuje, że wiatraczek (stock) chodzi na 100% - 2300 RPM (nie udało mi się znaleźć jego specyfikacji więc nie wiem czy tak jest rzeczywiście..)

 

I teraz nasuwa się pytanie - kupić nowy wiatrak+pasta bo ten nie wyrabia, czy procesor nawalił i tak się grzeje?

Link to post
Share on other sites

tak, ale tej pasty to już nie było od dawna..starłem resztki bo na jakimś forum OC napisano , że takie coś może zacząć działać jak izolacja. zresztą pasta nie jest wymagana, bardziej zalecana? nie mam teraz czasu jechać po nią a temp się nie zmieniły.

Edytowane przez D.A.K
reg - 2j
Link to post
Share on other sites

A Wiec już wszystko jasne przede wszystkim zejdź prockiem do fabrycznych ustawień i niech tak będzie do puki nie posmarujesz nową pastą, nie zabieraj się za kręcenie. Pasta termo przewodząca jest po to aby nie było powietrza między stopą schładzacza a cpu. Powietrze jest w jakimś tam stopniu izolatorem pogarszając wymianę ciepła między powierzchniami....

Link to post
Share on other sites

ale brak pasty by nie spowodował skoku o 15-20 stopni..taka wypalona już była od ponad roku i na @2.75 żadnych problemów nie było. a może zasilacz nawalił? [mam chieftec 500W]

speed fan pokazuje następujące napięcia (nie znam się kompletnie na tym więc nie wiem czy coś jest źle, dlatego proszę o opinie):

Vcore1: 1.28V

Vcore2: 3.34V

+3.3V: 0.00V

+5V: 4.84V

+12v: 11.90V

-12V: -16.72V

-5V: -8.84V

+5V: 4.97

Vbat 3.14V

Link to post
Share on other sites

Posmaruj pastą, oczyść radiator z kurzu, sprawdź czy wentylator na radiatorze pracuje. 70 stopni to bardzo, bardzo dużo dla tego procesora, miałem kiedyś e4400 i nie powinieneś przekraczać 65 stopni - dla własnego bezpieczenstwa...

Link to post
Share on other sites

Musi być pasta, ja kiedyś tez założyłem procesor bez pasty na szybko to w grach się przegrzewał i resetował, zjechałem z 2.2 ghz do 1.4 czy 1.2 i dalej się tak grzał, pasta to podstawa.

Link to post
Share on other sites

właśnie co do chłodzenie nie wystarczy przedmuchać z wierzchu tylko odczep wentylator od radiatora i we wszystkich zakamarkach pozbądź się kurzu. Przed posmarowaniem nową pastą odtłuść powierzchnię procka i stopę schładzacza. Tak zapytam jak tą zaschniętą starą pastę zdrapywałeś to dużej siły używałeś i czy pozostały jakieś rysy??

Link to post
Share on other sites

wszystko solidnie było wyczyszczone, odkurzone i zdemontowane. pastę oczyściłem patyczkiem z wacikiem bardzo delikatnie. dzis nałożę nową i zobaczę czy coś to dało

wg speed fan wiatrak pracuje na 100% cały czas - 2050-2100 RPM (standardowy wiatraczek intel), pod obciążeniem >90% osiągam 100 stopni! w idle 50-55.

mam nadzieję, żę nie będę musiał zmieniać procesora..

Link to post
Share on other sites

a próbowałeś w biosie przywrócić domyślne ustawienia??

 

Tak wszystko domyślnie chodzi.

Zaaplikowałem silikonową pastę termoprzewodzącą AG i temp idle 34 i w stresie 55. Chyba dobrze już będzie. Dziwi mnie, że aż takie grzanie przez pastę tylko, nawet kolo w kumputroniku mi powiedział że to maks 1-3 stopnie może dać. Dzięki panowie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...