Skocz do zawartości

Czy warto kupić używaną kartę graficzną nVidia GTX2xx-GTX9xx?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym poprosić o pomoc i radę. Z różnych powodów nadal działam na dosyć starym komputerze - płyta Gigabyte GA-P35-DS3. Karta, którą miałem od wielu lat uległa awarii. Był to GeForce 9800GTX+. Mam niewiele czasu aby znaleźć inną używaną, ponieważ tymczasowo nie mogę przeznaczyć większych funduszy na nową. Na Allegro można znaleźć wiele kart ale problem w tym, że nie wiadomo w jaki sposób taki podzespół był eksploatowany. Niektóre karty są bardzo mocno obciążane przez 24h tygodniami i miesiącami, bez czyszczenia, wymiany pasty. Karta jaką pomyślałem, że warto znaleźć to nie niżej od mojego modelu i też nie jakoś wysoko bardzo, bo i tak nie miałoby to sensu, gdy procesor i ram nie otworzą drogi dla możliwości karty. Raczej chodzi o aktywne chłodzenie, markę nVidia i dobry stan. Osobiście ogólnie boję się trochę kupowania używanych urządzeń. Nie wiem jakie jest dobre wyjście, na co uważać oglądając oferty kart. Jeśli to możliwe poprosiłbym o rady w tym temacie, jakiego modelu warto poszukać, czego unikać oraz o wyrozumiałość. Najtrudniej znaleźć coś pod presją czasu, a pc potrzebny jest do wielu zadań na co dzień, szczególnie teraz. Ciekawe czy używaną kartę w takim w miarę dobrym stanie można dostać do ok. 400 zł. A może ktoś z użytkowników chciałby pozbyć się starszej karty ale w żadnym wypadku nie chciałbym tu robić ogłoszenia i naruszyć regulaminu, od ogłoszeń takich jest Allegro. I co do Allegro ciekawe czy lepiej unikać licytacji z jakichś powodów. Będę wdzięczny za każdą poradę i z góry dziękuję za pomoc. 

 

Pozdrawiam,

Jacek

Link to post
Share on other sites

miałem kilka używanych  kart i raczej nie było z nimi problemu , z używanymi rzeczami jest tak jak to z używanymi, nigdy w 100% nie będziesz pewien takiego sprzętu , szukaj raczej coś lokalnie z możliwością sprawdzenia.

Link to post
Share on other sites

Odnośnie używanych kart to po prostu nawet nie wiem w jakie modele celować czyli co np. dobrze się sprzedawało we wcześniejszych latach zanim pojawiły się karty z serii 10xx jak 1050 itd. Np. karty z początkowej serii 2xx jak 280 chyba to nie cieszyły się dobrą sławą. Jeśli już używaną kartę z tamtych lat to ciekawe jaki model był dobry. Na aukcjach np. widzę zapisy, że BIOS był zmieniany, parametry aby uzyskać lepszą kulturę pracy czyli ustawienia fabryczne może nie były zadowalające i karta nie pracowała zbyt dobrze. Z drugiej strony może lepiej uważać na karty, gdzie następowała ingerencja w oprogramowanie i parametry. Nie wiem jakie jest dobre wyjście, a brak czasu nie pomaga. I może nie tyle - co się najlepiej sprzedawało tylko co użytkownicy z dobrą wiedzą bardziej wybierali odnośnie jakości i co było warte ich uwagi. 

Edytowane przez Jacek84
Link to post
Share on other sites

1. Jaki masz procesor?

2. Jaki masz zasilacz?

3. Jaki format obudowy?

Procesor Intel Core2duo 2,26 GHz, Płyta Gigabyte GA-P35-DS3, zasilacz Bequiet Pure Power 600W, Obudowa zwykła ATX 40x40x20cm. Z długością karty nie będzie problemu, poprzednia miała 27cm i było zapasu dosyć. To stara obudowa, gdzie jeszcze kieszenie na dyski były pod wejściem na stację dyskietek czyli na dole pusta przestrzeń jest aż do czoła obudowy. 

1. Jaki masz procesor?

2. Jaki masz zasilacz?

3. Jaki format obudowy?

W ogóle jestem świadomy tego, że muszę cały nowy komputer w miarę szybko kupić, bo ten w końcu umrze śmiercią naturalną. Jest stary po prostu. Sama karta miała 11 lat jak i poprzedni zasilacz. Po prostu teraz takie zamieszania są z pracą, nic nie jest pewne i przynajmniej do wiosny szukam właśnie używanej karty, abym mógł dalej korzystać z PC, ponieważ nie mam nic zastępczego. Przy tak starych podzespołach nie ma sensu kupować wysokiej klasy karty, a szczególnie nowe właśnie to już zazwyczaj są wyższe modele, bo poprzednich się nie produkuje już. Natomiast od serii GTX 2xx do 9xx wychodziły lepsze i gorsze. 

 

Ciężko również określić jaka wartość ceny jest właściwa dla danej karty używanej, pewnie trzeba wiedzieć ile czasu była używana i w jaki sposób. Są też licytacje kart, np EVGA GTX 970, która była sprzedawana za 1100zł-1300zł w aukcji dochodzi do 400zł.

 

Przy okazji chciałbym się zapytać czy to faktycznie tak jest z działaniem pamięci jak dostałem w wyjaśnieniu, zadając pytanie o różnicę w opisie taktowania pamięci. Widniała wartość ok 1700MHz, a producent podaje 7010MHz. Na screenie program faktycznie sczytuje wartość ok 1700MHz. W odpowiedzi na pytanie dostałem wyjaśnienie i link do do artykułu. "Ta różnica w taktowaniu pamięci bierze się ze sposobu w jaki działają pamięci GDDR5, 7000 MHz (7000 Mb/s) to efektywna szybkość pamięci, a 1753 MHz to faktyczna szybkość z jaką działa komunikacja pamięci z procesorem graficznym, podsyłam link do strony gdzie zostało to dobrze wyjaśnione: (link do pclab). W skrócie jeśli 1753 MHz pomnożymy * 4 to wychodzi 7012 Mb/s, czyli wartość nieco wyższa od katalogowej 7000 Mb/s, ponieważ pamięci na karcie są delikatnie podkręcone fabrycznie."

Czy to prawdziwe wyjaśnienie?

Edytowane przez Jacek84
Link to post
Share on other sites

kup sobie jakiegoś gt 630/640, olej te dinozaury 9800 czy pierwsze grzałki fermipodobne

i tak w nowe gry na tym nie pograsz a starsze czy jakieś indyki 2d spokojnie na takim gt 630 chodzą (mam w drugim kompie, biurowym) nawet albion online spoko w 900p ogrywałem na medium

Dokładnie właśnie chciałbym uniknąć serii 9000 i pierwszych kart z kolejnej serii, które pełniły funkcję grzałek bardziej i były prądożerne strasznie. Niestety było tyle modeli różnych, że po prostu trudno odnaleźć granicę, gdzie kończyły się takie grzałki, a gdzie zaczęły się karty porządniejsze warte kupienia. W gry chwilowo i tak nie gram, chodzi o to, żeby móc na czym pracować dalej i korzystać z pc na co dzień i wytrzymać z niecały rok aż kupię całkiem nowy pc, nawet niekoniecznie z super kartą ale żeby mieć furtkę na jakąś zmianę później. Gier i tak tyle przeszło już bokiem, że nawet jak kupię nowy pc to i tak będę chciał pograć w to, w co nie miałem okazji i parametrami pc nie będzie musiał być aktualny bardzo względem bieżącego roku. Poszukam zatem GT z serii 6xx. Dziękuję za radę:)

Link to post
Share on other sites

750Ti jest wg mnie najciekawsza, bo bardzo mało prądu pobiera, nie psuje się, jest tania, a proces technologiczny nie tak stary.

Akurat właśnie ta chwilowo pożyczona, na której działam to GTX 750Ti Windforce. Na pewno jest cicha z tego co zdążyłem zobaczyć. I faktycznie ceny przystępne, a mała awaryjność to ważna kwestia biorąc używaną, większa gwarancja, że na trochę wystarczy. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Przy okazji chciałbym się zapytać czy to faktycznie tak jest z działaniem pamięci jak dostałem w wyjaśnieniu, zadając pytanie o różnicę w opisie taktowania pamięci. Widniała wartość ok 1700MHz, a producent podaje 7010MHz. Na screenie program faktycznie sczytuje wartość ok 1700MHz. W odpowiedzi na pytanie dostałem wyjaśnienie i link do do artykułu. "Ta różnica w taktowaniu pamięci bierze się ze sposobu w jaki działają pamięci GDDR5, 7000 MHz (7000 Mb/s) to efektywna szybkość pamięci, a 1753 MHz to faktyczna szybkość z jaką działa komunikacja pamięci z procesorem graficznym, podsyłam link do strony gdzie zostało to dobrze wyjaśnione: (link do pclab). W skrócie jeśli 1753 MHz pomnożymy * 4 to wychodzi 7012 Mb/s, czyli wartość nieco wyższa od katalogowej 7000 Mb/s, ponieważ pamięci na karcie są delikatnie podkręcone fabrycznie." Czy to prawdziwe wyjaśnienie?

Tak jest. 1753mhz to taktowanie faktyczne a 7012mhz (4x) efektywne. Tak samo jest z pamięcią ram np. przy DDR4 może być taktowanie faktyczne 1600mhz a efektywne wynosi 3200mhz (x2) i obydwa zapisy są prawidłowe. To dość mylące bo różne programy różnie podają ale i logiczne. 

Też polecam 750 ti, z aktywnym chłodzeniem można znaleźć za około 150zł. Rdzeń maxwell i 2GB sprawiają że jest dość "nowoczesna" a jednocześnie energooszczędna i mało awaryjna tak jak korzychxp napisał.

Link to post
Share on other sites

W takim razie wiem już czego szukać i co najlepiej kupić. Wszystkim dziękuję za porady, polecenie najodpowiedniejszych modeli i za potwierdzenie tego zapisu z taktowaniem pamięci. Muszę dokładniej poczytać zasadę działania, żeby zrozumieć w pełni sposób tego zapisu, skąd ten mnożnik itd. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc. 


Może poprosiłbym o ostatnią radę, ponieważ dostałem propozycję odkupienia karty nvidia GT 640 OC, 128bit, DDR3 2GB za 220zł. Zobaczyłem porównanie z ciekawości karty 9800GTX+ i trochę zgłupiałem, bo karta niby o kilka modeli wyższa, a w parametrach przy porównaniu widać, że efektywna prędkość pamięci jest niższa o 400MHz, maksymalna przepustowość pamięci o 2/3 niższa niż w 9800gtx+, texture rate mniejszy, prędkość GPU niższe o 200MHz. Pomimo tego ogólne porównanie wskazuje, że GT640 jest lepsza od 9800GTX+. Pogubiłem się i nie wiem czy warto wziąć czy dołożyć trochę $ i używany GTX 750Ti. I usłyszałem też, że GTX750Ti jest aż nadto i lekką przesadą przy mojej płycie głównej i procesorze. 

Link to post
Share on other sites

GT 640 za 220zł to rozbój w biały dzień, ta karta jest warta max 100zł

 

 

usłyszałem też, że GTX750Ti jest aż nadto i lekką przesadą przy mojej płycie głównej i procesorze.

Lepiej mieć ciut lepszą kartę z zapasem niż za słabą. Nawet jeśli nie będzie chodzić na 100% to będzie jeszcze cichsza i chłodniejsza a różnica w cenie to kilkadziesiąt złotych.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Dobrze, że zapytałem jeszcze. Dlatego utworzyłem temat, bo ja nie mam jeszcze szerszej wiedzy ale właśnie jest tu dużo użytkowników mających taką wiedzę, doświadczenie i rozeznanie i można polegać na tej wiedzy i Ich poradach. Trzymam się zatem tylko 750Ti, tym bardziej, że kilka osób potwierdza ten model. Również mam podejście, że nie ma co oszczędzać przesadnie i żyłować, bo można żałować później. Dziękuję raz jeszcze. 


GT 640 za 220zł to rozbój w biały dzień, ta karta jest warta max 100zł

 

 

Lepiej mieć ciut lepszą kartę z zapasem niż za słabą. Nawet jeśli nie będzie chodzić na 100% to będzie jeszcze cichsza i chłodniejsza a różnica w cenie to kilkadziesiąt złotych.

Tak przy okazji jeszcze zapytam... wraz z kartą dołożę RAMu trochę. Teraz mam dosyć mało 2x1GB Patriot DDR2 800MHz CL4 w opcji Dual. Zamienię to na parę 2x2GB i do wyboru mam 2x2GB dokładnie tych samych (firma i parametry) tylko większa pojemność lub Kingston HyperX 2x2GB 1066MHz ale CL5. Lepiej patrzeć na timingi czy na taktowanie? Może 300MHz różnicy nie jest warte spadania o rząd w dół z CL4 na CL5... Nie wiem też jak bardzo wyczuwalne były różnice pomiędzy CL4 i CL5 w pamięciach DDR2, czyli przykładowo jakby nie było CL4 i musiałbym wziąć 2x2GB 800MHz ale CL5 to czy byłaby duża różnica wyczuwalna?

Edytowane przez Jacek84
Link to post
Share on other sites

Na szybko żeby policzyć realne opóźnienie można podzielić taktowanie przez opóźnienie. Oczywiście wzór jest bardzo ogólny, bo w niektórych zastosowaniach jedno jest ważniejsze od drugiego, ale dość miarodajny. 800 / 4 = 200 a 1066 / 5 = 213,2. Więc wychodzi że 1066 będą ogólnie trochę wydajniejsze. Żeby wymaksować to co masz można pomyśleć od razu o 4x2GB, np tu wychodzi 100zł z wysyłką:

https://allegro.pl/oferta/kosc-pamieci-ddr3-2gb-pamiec-ram-dimm-pc-1066mhz-8627044142

 

Idąc dalej ;) Za 30zł + kw możesz mieć legendarnego 4-rdzeniowego Q6600:

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-2-quad-q6600-2-4ghz-lga-775-9611068911

I na takim sprzęcie już sobie np pograsz w całkiem nowe gierki w połączeniu z 750 ti:

A zapewniając jakieś lepsze chłodzenie bez problemu podkręcisz go na 3,0ghz albo i wyżej.

 

Jeszcze do kompletu przykładowy link do 750 ti za 130zł + kw:

https://www.olx.pl/oferta/karta-graficzna-gtx-750-ti-CID99-IDH2BgR.html#cb83c15a6b

 

Całkowity koszt to około 280zł i ewentualnie jakieś chłodzenie na procesor (nie wiem co masz tam w tej chwili)

Link to post
Share on other sites

Na szybko żeby policzyć realne opóźnienie można podzielić taktowanie przez opóźnienie. Oczywiście wzór jest bardzo ogólny, bo w niektórych zastosowaniach jedno jest ważniejsze od drugiego, ale dość miarodajny. 800 / 4 = 200 a 1066 / 5 = 213,2. Więc wychodzi że 1066 będą ogólnie trochę wydajniejsze. Żeby wymaksować to co masz można pomyśleć od razu o 4x2GB, np tu wychodzi 100zł z wysyłką:

https://allegro.pl/oferta/kosc-pamieci-ddr3-2gb-pamiec-ram-dimm-pc-1066mhz-8627044142

 

Idąc dalej ;) Za 30zł + kw możesz mieć legendarnego 4-rdzeniowego Q6600:

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-2-quad-q6600-2-4ghz-lga-775-9611068911

I na takim sprzęcie już sobie np pograsz w całkiem nowe gierki w połączeniu z 750 ti:

A zapewniając jakieś lepsze chłodzenie bez problemu podkręcisz go na 3,0ghz albo i wyżej.

 

Jeszcze do kompletu przykładowy link do 750 ti za 130zł + kw:

https://www.olx.pl/oferta/karta-graficzna-gtx-750-ti-CID99-IDH2BgR.html#cb83c15a6b

 

Całkowity koszt to około 280zł i ewentualnie jakieś chłodzenie na procesor (nie wiem co masz tam w tej chwili)

Wg specyfikacji mojej płyty głównej, obsługuje ona DDR2, ale spokojnie to 2x2GB mi starczy w Dual, przynajmniej tak słyszałem, że lepiej pracują niż 4 kości w normalnym trybie. Za to skusiłbym się na procesor. Aż zaskoczyło mnie, że 30zł, chociaż może faktycznie tyle jest teraz wart. Jeśli chodzi o sprzęt z tamtych lat to już dawno nie analizowałem cen, a tym bardziej nie wiem ile warte są używane podzespoły. Duże jest ryzyko brać w takiej cenie procesor? Niesie jakieś zagrożenie w razie czego dla płyty głównej i podzespołów pozostałych w razie awarii?  

Co do chłodzenia to z rok temu kupowałem Silentium Spartan. Nie pamiętam modelu ale ma 4 przewody odprowadzania ciepła i kosztował jakoś 60-70zł. 

No i grafikę wezmę taką, choć jakbym jeszcze lekko dołożył, a myślę, że dam radę to sprzedają 750Ti 2GB OC Windforce, taką jak mam pożyczoną właśnie. Także stary ten komputer ale jeszcze na ostatnie lata widzę, że małego kopa dostanie:)

 

A docelowo to nowy PC w końcu będzie potrzebny, no i też w takie gry jakbym chciał pograć, to bez tego się nie obejdzie. Jestem np. fanem serii Resident Evil. Remake 2ki i 3ki wymagają mocnego sprzętu jednak. Jeszcze nie wiem jaka prostsza droga do tego celu, czy uzbierać jednocześnie na całość komponentów czy np. skupić się na płycie głównej i wyłożyć najwięcej kasy na to, żeby mieć taką bazę i można będzie wtedy ulepszać stopniowo. Wtedy nie musiałaby być od razu super grafika ani procesor ale dzięki nowoczesnej płycie głównej będzie furtka otwarta. Ciekawe czy to sensowne rozwiązanie. 

Myślę, że w dosyć bliskiej przyszłości założę taki temat z prośbą o taką radę i ewentualnie jaki model płyty byłby odpowiedni ale dopiero wtedy, gdy faktycznie nie wyskoczą inne niespodzianki, jak ostatnio, gdy planowałem złożenie pc do gier ale wszystko inaczej się potoczyło. 

Dzięki za super rady;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Duże jest ryzyko brać w takiej cenie procesor? Niesie jakieś zagrożenie w razie czego dla płyty głównej i podzespołów pozostałych w razie awarii?

Procesory są praktycznie bezawaryjne jeśli pracują w normalnych warunkach. Ten Spartan spokojnie da radę, nawet po podkręceniu.

 

 

spokojnie to 2x2GB mi starczy w Dual, przynajmniej tak słyszałem, że lepiej pracują niż 4 kości w normalnym trybie

To przynajmniej zostaw te 2x1 co masz i dołóż kolejne 2x2. Zawsze będziesz miał 6gb a nie 4gb.

 

 

A docelowo to nowy PC w końcu będzie potrzebny, no i też w takie gry jakbym chciał pograć, to bez tego się nie obejdzie.

Za jaki czas masz zamiar go kupować? Bo jak naprawdę niedługo to może nie ma sensu już w obecnego inwestować? Jeśli chodzi o nowe części to do grania trzeba szykować minimum 2500-3000zł żeby miało to ręce i nogi, z używek można za ok. 2000 już coś poskładać. Ale tak jak piszesz to już w nowym temacie.

 

 

Jeszcze nie wiem jaka prostsza droga do tego celu, czy uzbierać jednocześnie na całość komponentów czy np. skupić się na płycie głównej i wyłożyć najwięcej kasy na to, żeby mieć taką bazę i można będzie wtedy ulepszać stopniowo.

Moim zdaniem lepiej odłożyć i kupić od razu całość. Ewentualnie sukcesywnie kupować z promocji to co się w danej chwili opłaca. Polecam pepper do szukania okazji ;) Kupowanie wypasionej płyty i wkładanie do niej taniego procka jest bez sensu ekonomicznego i mija się z celem.

Link to post
Share on other sites

Procesory są praktycznie bezawaryjne jeśli pracują w normalnych warunkach. Ten Spartan spokojnie da radę, nawet po podkręceniu.

 

 

To przynajmniej zostaw te 2x1 co masz i dołóż kolejne 2x2. Zawsze będziesz miał 6gb a nie 4gb.

 

 

Za jaki czas masz zamiar go kupować? Bo jak naprawdę niedługo to może nie ma sensu już w obecnego inwestować? Jeśli chodzi o nowe części to do grania trzeba szykować minimum 2500-3000zł żeby miało to ręce i nogi, z używek można za ok. 2000 już coś poskładać. Ale tak jak piszesz to już w nowym temacie.

 

 

Moim zdaniem lepiej odłożyć i kupić od razu całość. Ewentualnie sukcesywnie kupować z promocji to co się w danej chwili opłaca. Polecam pepper do szukania okazji ;) Kupowanie wypasionej płyty i wkładanie do niej taniego procka jest bez sensu ekonomicznego i mija się z celem.

Może nowy pc aż jakoś bardzo szybko to jeszcze nie, bo niestety do takich gier jakbym chciał to i 3000 będzie za mało i trzeba uzbierać jeszcze trochę także za pół roku coś koło tego. Ale dzięki temu co do gier to będę miał dużo tytułów wstecz, a online specjalnie nie gram. Z 2 strony ciężko powiedzieć czy bym nie grał, bo nie miałem okazji spróbować mając na myśli tytuły jak BF3 i kolejne części, SW Battlefront itp. Wiecznie też grać nie będę ale jeśli ktoś to lubi i interesuje się tym, to specjalnie nie ma granicy wiekowej, że tylko do tylu lat i już i jeśli jest to rozrywka w umiarze to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, żeby być blisko 40stki i coś sobie włączyć po pracy. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...