Skocz do zawartości

[Problem]Podkręcanie e2180 na płycie GA-P31-DS3L


Recommended Posts

Witam! Otóż postanowiłem wczoraj podkręcić swój procesor (e2180, przypomnę). Zmieniłem napięcia, mnożnik na ramach i szynę FSB. Wskoczyło na 3GHz, temperatury w porządku, po 5h w Orthosie zero błędów. Wszystko działało pięknie. Jednak dzisiaj zrestartował mi się komputer i za nic w świecie już do tej wartości na tych samych ustawieniach dojść nie mogę! Wyrzuca się na testowaniu pamięci (jeszcze przed załadowaniem systemu). Zmieniałem mnożnik na 9x i ustawiłem szynę na 333. Komputer się włączył, wszystko chodziło, tylko temperatury mi nie pasowały. Więc postanowiłem jeszcze obniżyć napięcie. Już nie chciał wstać, wysypywał się tak jak wcześniej na testowaniu pamięci ram. Więc dałem sobie spokój i pomyślałem, że z tymi temperaturkami przeżyję i wrócę na tamte napięcie, na którym śmigał (na mnożniku 9x, szyna FSB 333), Jednak on już na tych ustawieniach nie chciał wstać! A na tych samych ustawieniach wstał, ale 10 minut wcześniej!

 

Aktualnie jestem na domyślnym taktowaniu i mi to nie za bardzo pasuje.

 

Przepraszam, może tekst jest chaotycznie napisany, ale mam nadzieję, że dojdziecie do meritum.

 

Zna ktoś rozwiązanie mego problemu?

 

//Edit: Nie byłem pewien, czy w dobrym dziale temat założyłem, jednak myślę, iż to może być kwestia procesora, więc bardziej pasuje tutaj. Jeżeli w złym dziale napisałem, to proszę moderatora o nie usuwanie tematu, tylko o przeniesienie do poprawnego działu.

Edytowane przez silverkin
Link to post
Share on other sites

Witaj, postaram się dojść do tego co spowodowało taką sytuację. :)

 

Na początek proszę powiedz mi jak wygląda Twoje doświadczenie w sprawach O/C?

Czy od razu ustawiłeś wszystko tak, aby taktowanie procesora było równe 3GHz?

Jakie napięcia ustawiłeś dla danych podzespołów komputera?

Jakie temperatury osiągał Twój procesor?

Czy z komputerem w przeszłości miałeś podobne problemy?

Jaki masz zasilacz?

Link to post
Share on other sites

1. Nie jestem kompletnie zielony, orientuję (i odnajduję) się w BIOS'ie, nie jest to moje pierwsze podkręcanie.

2. Nie, dążyłem do tego podwyższając stopniowo szynę FSB i zmieniając napięcia.

3. Na 3GHz o ile dobrze pamiętam, to procesor był na napięciu 1.45V (wyczytałem, iż górna bezpieczna granica to 1.5V)

4. Boxowe chłodzenie, dwa wiatraki założyłem, wyczyściłem, po 5H w Orthosie temperatura max. 68C.

5. Nie, nie miałem.

6. Zasilacz Modecom Feel 3 500W. Tutaj mogę upatrywać swój problem, bo jak powszechnie wiadomo, jest to firma "krzak". Jednak jakim cudem przedwczoraj na takim taktowaniu śmigał 7h?

 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam silverkin.

Link to post
Share on other sites

Modecom to nie firma krzak bo karzak to no name, mam Feel III 350Wat i ładnie sobie radzi z OC na 4.0Ghz a max użycie prądu jakie mam to 290Wat ;)

 

Restartowałeś baterię od BIOSu?

 

Być może twój procesor uległ uwstecznieniu, czyli zmianie właściwości tranzystorów przez nie właściwe napięcie i temperatury. Różnie to bywa ;)

Link to post
Share on other sites

Problem prawdopodobnie rozwiązany, wystarczyło zamienić slotami pamięci ram.

 

============================================================

 

//Edit:Przepraszam za post pod postem, jednak problem nie został rozwiązany. Po wyłączeniu komputera i szybkim jego włączeniu nie chciał "wstać" na tych ustawieniach i musiałem mu przestawić na domyślne ustawienia. Ponowna zamiana slotami pamięci ram już nie dała efektu.

 

Wie ktoś może o co w tym wszystkim chodzi?

Edytowane przez silverkin
Link to post
Share on other sites

W takim razie niestety musisz dojść do problemu metoda eliminacji poszczególnych podzespołów. Jeśli masz dostęp do komponentów pasujących do Twojej platformy to wymieniaj je stopniowo do momentu w którym objawy ustąpią.

Jeśli nie masz dostępu do potrzebnych rzeczy zleć diagnozę zaufanemu serwisowi. Za niewielką opłatą powinni Ci to sprawnie i dokładnie zdiagnozować.

Gdyby okazałoby się że winna jest płyta - bezzwłocznie odsyłaj ją na gwarancję jeśli jeszcze takową posiadasz. Jednak tak cicho stawiam na procesor.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam, że tak późno odpisuję, ale przypomniał mi się ten temat, a widziałem wiele podobnych tematów w google i nikt nie dostał odpowiedzi.

 

Pragnę powiedzieć potomności, iż winowajcą był... Zewnętrzny dysk! Tak, taka mała głupota, ale jednak! Podczas gdy przy starcie systemu dysk był podłączony, to za nic w świecie na żadnym innym taktowaniu niż domyślnym procesor uruchomić się nie dał. Jednak gdy dysk odłączymy, system się uruchomi, to potem możemy bez problemu dysk podłączyć i nadal będzie procesor podłączony. Tylko trzeba pamiętać, że przy restartach, bądź wyłączaniu komputera, dysk ten trzeba odłączyć, gdyż można zapomnieć potem i mieć zmniejszone taktowanie procesora.

 

Tyle na ten temat, dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...