Skocz do zawartości

Kobuter do gier na starej płycie i I7 930


Recommended Posts

Cześć,
chcę złożyć komputer dla kuzyna. Po moim starym została mi płyta główna i procesor.
Płyta główna: GA-X58A-UD3R
Procesor: i7-930

  • Zastosowanie komputera : gry
  • Maksymalna kwota : 3000zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : do listopada 2020
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : jeśli będzie potrzeba
  • Potrzebne: sama buda bez monitora, klawiatury etc. 
  • Własna propozycja zestawu 
  • DDR3 2x8GB Corsair Vengeance LP 1600mhz CL10
  • Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 8G
  • SilentiumPC Vero M3 Bronze 600W
  • SilentiumPC Armis AR6Q EVO TG
  • ​SilentiumPC Fortis 3
  • SAMSUNG 860 EVO 500GB 2,5'' MZ-76E500B/EU

Czy może wgl nie warto robić tego na starej płycie i starym procesorze?

Gry w jakie zamierza grać to: FIFA21, Forza Horizon 4, Fortnite

Czy te gry na tym zestawie pójdą na najwyższych detalach? 

 

Dzięki za pomoc ;)

Link to post
Share on other sites
Procesor: i7-930

 

 

 

Czy może wgl nie warto robić tego na starej płycie i starym procesorze?

 

szkoda marnować czas (i kase) na to, no chyba, że to ma być jakiś "retro" gamingowy sprzęt :)

 

ten procek rdzeń do rdzenia to jest to samo co C2D E8500 ( z 2008 roku) tylko ma ich 4ry no to jest wydajniejszy od tego C2D o jakieś 100% ale to i tak tylko  1/3 mocy "i" siódemki czwartej generacji z 2014 roku

Edytowane przez Elomin
Link to post
Share on other sites

Tak jak prawi Elomin + możesz zobaczyć czy osiagi tego procesora w tych tytułach które Cie interesują są dla Ciebie akceptowalne na youtube, szukaj po: [gra która Cie interesuje] + "i7-930"

 

Tu masz filmik który porównuje Twój procesor z nowszą i7:

https://www.youtube.com/watch?v=ZEaV_MjMk3E

 

Na filmiku użyta karta graficzna to o wiele mocniejszy RTX 2080 i na full hd widać było że w większości produkcji daje wiecej niż 60 fps.

 

Nie pisałeś nic o monitorze, ale jeśli planujesz gre na 1080p/60 hz to nie powinno być większego problemu (aczkolwiek zerknij na produkcje które Cie interesują).

 

Jeśli chciałbyś wykorzystać tą platformę to na Twoim miejscu szukałbym używanych kości RAM DDR3 jeśli sam takich nie masz. Szkoda kupować nówki. 

 

Jak również w budżecie 3000 zł karta graficzna za ~700 zł to troszke mało. Celowałbym przynajmniej w 1660 super albo 2060 (zależy jak Ci sie ułoży budżet), im bliżej wydania RTX 3000 to pewnie będą korekty cenowe.

 

Zostając na platformie tej starej, wydaje mi sie że nie będziesz miał szczególnych bottlenecków a zostanie w kieszeni ponad 1000zł. Aczkolwiek jeśli nie celowałbyś w 60 fps ultra na full hd lub 1440p, a coś w okolicach 140 fps bo kuzyn ma monitor z wysokim odświezaniem 140hz no to wtedy raczej nowy procek i bardziej zbalanoswana platforma, ale mniej środków na grafike :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie za odpowiedź. 

Monitor: MSI Optix MAG271CR Curved

 

Generalnie przesiadka będzie PS3 które miał do gier. Myślę, że na początek chyba wystarczy ten procek liczę, że udałoby mi się dodawać jakieś używane pamięci RAM i będę mógł więcej przeznaczyć na kartę graficzną. A przyszłościowo wymienić płytę i procek, gdy będą ograniczały w nowych grach. 

 

Na ten moment chyba 60fps dla młodego wystarczy ;)

 

Rozumiem, że kartę graficzną z mojej propozycji powinienem wymienić. Co polecacie? 

 

I co do kwoty to 3000 - cena windows 10 czyli ok 2500 zostaje 

Edytowane przez jodla94
Link to post
Share on other sites

Co do legalnego windowsa - masz może dostęp (kuzyn) do platformy DreamSpark? Patrząc po roczniku w loginie to moze ktoś jest studentem i mógłbyś mieć za darmo :)

 

Co do grafiki w podobnej cenie masz 1660 Super która w zależności od tytułu da Ci nawet 20-25 fps więcej:

https://www.youtube.com/watch?v=5VheNe9qA5I

 

Co będzie istotne bo wskazany przez Ciebie monitor to 144hz 

 

Kolejny przeskok to 2060Super ale tutaj juz wieksze środki + nadchodząca premiera serii 3000 może troche namieszać. Wydaje mi sie ze nie wykorzystanie całego budżetu a zostawienie na przyszłość na upgrade procka będzie bardziej rozsądne. Bo ładując w dużo lepszą karte może sie okazać ze po prostu CPU Cie ogranicza (chcąc wykorzystać w pełni wspomiane 144hz).

 

Na co bym zwrócił uwagę jeszcze to wybrałeś bardzo duży cooler (150zł) co w sumie zasadne bo dość gorący jest ten procek więc się chwali ale ta obudowa jest mocno zabudowa z przodu więc może byc niedostateczny przewiew, może bardziej coś z mesh'owym frontem? Albo po prostu większą powierzchnią umożliwiającą przewiew.

 

//Edit

 

Jakby zostały Ci jeszcze środki zastanowiłbym się nad SSD 1 TB, albo 500 GB SSD jak teraz masz + jakiś hdd 1TB. Młody pewnie będzie sporo ogrywał, system ~70, forza 75, fifa 50 GB, jeszcze jakiś Wiedzmin czy inne GTA i potem będzie przeinstalowywał co chwila ;)

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Elomin trochę pomieszałeś architektury , dwa złączone e8500 to q96xx . I7 930 jest nowszym procem i dodatkowo ma ht . Kręci się do 4-4.5ghz . A najlepiej go zastąpić x56xx za kilkadziesiąt złotych i mieć 4ghz 6r/12w które pociągną taką 1660super .
Z tym że to jest przepis na komputer za 1000-1500zł . Mając 3 tyś można coś nowego lub prawie nowego kupić . A x58 z 930 sprzedać za 300-400zł .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Sprzedać to raczej będzie ciężko. 

Kiedyś na początku jak miłęm ten komputer to siedział w obudowie też takej wielkości jakieś Ibox'a do tego cooler był Thermalright HR-02 - Macho Rev. 2 wiec też wyoski i dawało radę. W sumie to ta obudowa gdzieś dlaej leży i może bym ją do tego wykorzystał. 

 

i tak mógłbym kupić jakiś procesor X56xx tylko czy tu będzie, aż taki sens. Muszę poszukać porównąń i myślę, że coś się ogarnie ;)

 

Dysk zmienię na - SAMSUNG 1TB 860 QVO SATA III

Dzięki Panowie 

Edytowane przez jodla94
Link to post
Share on other sites

Sprzedać jest łatwo , kwestia ceny  :)  ja mam odpowiednik takiego i7 930 czyli xeona x3440 tylko na podstawce 1156 zamiast 1366. Mam go z rx 470 i ładnie się zgrywają . Te tytuły w które grałem to karta graficzna nie wyrabiała , a proc sobie działał na 60-70% . Cod warzone , gta 5 , WOT . Wiadomo że szczyt techniki to nie jest , ale też nie jest totalnym szrotem taki sprzęt , porównań oczywiście jest dużo w necie . 

Ram do xeona można dać ecc który kosztuje grosze jeśli nie masz . Dokupujesz rx5500xt za 800 jeśli są jeszcze w tej cenie  , zasilacz za 200 i mamy sprzęt do grania w każdą grę za 1000+ pln .  Nie namawiam na siłę , to tylko pomysł warty do rozważenia 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...