Skocz do zawartości

Wydajny zestaw nie do gier do 2000zł


Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Poszukuję porady w związku z przymusową modernizacją mojego komputera. Obecnie posiadam i5-2500k na płycie z chipsetem P67. Niestety posiada ona tylko 2 złącza Sata3 a dysków posiadam więcej. Reszta musi więc działać na Sata2. Wymiana płyty jest nieopłacalna dlatego postanowiłem zmienić platformę.

Wydajnościowo podkręcona i5 wystarczała w zupełności. Używam komputera głównie do Inventora, Autocada, Eclipsa i innych lekkich aplikacji. Jedyną grę w którą sporadycznie gram to CS: GO. Grafikę mam starą R9 380. Moje wymagania względem płyty i procesora to:

-wydajność nie gorsza niż i5-2500K

-minimum 4 złącza Sata3

-złącze M.2 

-w związku z brakiem złącza PCI na starszą kartę dźwiękową układ dźwiękowy nie gorszy niż ALC1150

-jakieś ciche i wydajne chłodzenie

 

Obecnie jest tyle wersji AMD Ryzen, że nie wiem która jest najbardziej opłacalna i optymalna do moich potrzeb. Do zestawu planuję dołożyć 16GB pamięci Ram (pewnie zdecyduję się na 3600MHz). Lubiłem się zawsze bawić w drobny OC więc jeżeli będzie taka możliwość to chętnie spróbuję.

Wstępnie myślałem nad:

-Gigabyte B450 AORUS PRO lub Gigabyte B550 AORUS ELITE

-Ryzen 5 3600 (przekonuje mnie 6 rdzeni ale myślałem też na 3300X)

-chłodzenie Fortis 3 (w swojej cenie chyba nic lepszego nie ma?)

 

Kupować zamierzam w najbliższym czasie, bo w sumie nie wiadomo jak ceny będą się kształtować po premierze nowych AMD. Ozdobniki typu RGB nie interesują mnie.

Dziękuję za wszelkie porady.

Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

Witam nowego użytkownika!

 

Pierwsze pytanie: jaką masz dokładnie płytę (model)? Bo może dałoby radę dokupić kartę rozszerzeń z wyjściami SATA3, którą byś zainstalował w drugim slocie pcie X16 (o ile masz)?

 

Gdybyś zaś miał zmieniać platformę to jeżeli lubisz pobawić się w OC oraz wydajność 2500k Ci wystarczała to zamiast 3300x pomyśl na 3100? Moja sztuka kręciła się do 4.5 GHz i jestem niemalże pewien, że nie zobaczyłbyś różnic względem 3300x a nawet 3600.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ASRock P67 Pro3. Niestety tylko jeden slot PCI Expres 2.0 x16 i to zajęty przez kartę. Jest za to x1 ale jego maksymalna przepustowość to 4Gb/s więc to samo co Sata2. 

 

Poczytałem o tym 3100 i faktycznie stosunek cena/jakość jest bardzo dobry. A na jakim chłodzeniu podkręcałeś? Jakie temperatury w spoczynku osiągnąłęś? Ram miałeś 3200 czy coś szybszego? 

Link to post
Share on other sites

Zestaw jest praktycznie ten sam, co w sygnaturze: płyta Asus X570-P, ram testowałem dwa zestawy: Gskill Flare X 3200 cl14 oraz Gskill Trident Z Neo 3600 cl16. W obu przypadkach kostki podkręciły się do 3733 cl16 (obecnie testuje 3800 cl16) w trybie synchronicznym (1:1) z magistralą Infinity Fabric.

 

Chłodzenie było z mojej pętli wodnej (radiator 420/45 mm, 3x Noctua P14s 700 rpm) więc tu niewiele Ci powiedzą temperatury, ale ten Ryzen 3 poszedł do zestawu dla mojego chrześniaka (płyta Gigabyte B350m DS3H, chłodzenie Wraith Prism - czyli box od Ryzen 7) i tam przy OC do 4200 i napięciu 1.17V było trochę ponad 70°C w stresie (test multicore w Cinebench R20), 60-kilka stopni po godzinie w csgo; wentyl było już słychać ale nie był to odrzutowiec więc jeżeli cisza jest dla Ciebie czymś istotnym to polecam jednak zastanowić się nad czymś z wentylem 140 mm. Co do Ramu: na płycie B350 oba komplety poszły na 3466 MHz, więc na B450 nie powinno być problemów puścić wyżej.

Link to post
Share on other sites

Całkiem ciekawa opcja. Takie temperatury przy takim chłodzeniu to moim zdaniem dobry wynik. Ja raczej zostanę przy chłodzeniu powietrzem i takie 4.2GHz spokojnie mi wystarczą przy zachowaniu odpowiedniej kultury pracy. A wiesz może czy płyta Gigabyte B550 AORUS ELITE to dobra kontrukcja? Specyfikacja wydaje się kusząca za taką cenę. Sekcja zasilania chyba lepsza niż w wersji B450.

Chciałbym chipset B550 m.in. z powodu obsługi M.2, które obsługuje PCIe Gen4 x4. Wolę teraz ciut dopłacić i mieć coś bardziej przyszłościowego. Dysk M.2 i tak będę kupować nowy. 

Link to post
Share on other sites

Zwróć uwagę na ręcznie ustawione napięcie, dosyć niskie (1,17V), bo Ryzeny 3. gen na AUTO dobijają do o wiele wyższych wartości (>1.4V) co skutkuje automatycznie wyższymi temperaturami.

 

Już płyty serii 400 od Gigabyte były ok więc o B550 Aorus Elite bym się nie martwił. Możesz jeszcze rzucić okiem na Mortara od MSI:

 

https://proline.pl/msi-mag-b550m-mortar-am4-p6715026

 

Edit: zły link

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...