Skocz do zawartości

Karta do Kompa z 2013. Duża rozdzielczość.


Recommended Posts

Cześć Kochani,

 

Zwracam się do Was z pytaniem jaką kartę kupić do komputera z 2013r.:

- Płyta MSI Z87-G43 Intel Z87 LGA 1150, mam slot PCIe 3.0 x16 - link: https://pl.msi.com/Motherboard/Z87-G43/Specification

- Procesor Intel Core i5-4670

- RAM 16 GB DDR3 (Patriot Viper 3 DDR3 2x8GB 1600MHz CL9 XMP)

- Zasilacz 480 W be quiet! zasilacz Straight Power E9 CM 480 W

- cicha obudowa, duża (radiator/wentylator procka i wentylatory obudowy)

 

Stara karta mi padła

- Asus Radeon HD 7790 DirectCU II OC (1GB GDDR5) - super cicha i w miarę dobra ówcześnie (wiadomo, nie była wtedy topowa)

 

Wymagania:

- zastosowanie głównie biurowe

- Duża rozdzielczość, teraz mam zwykłą rozdzielczość 1920x1200, ale marzy mi się kupić niedługo albo drugi monitor i jechać na dwa, albo jeden duży typu Dell UltraSharp 38: U3818DW, który jest WQHD+ (3840 x 1600). Dobrze by było, żeby karta obsługiwała taką rozdzielczość przy multitaskingu bez problemu.

- ma być cicho (wentylatory przy paru aplikacjach biurowych/przeglądarce żeby nie hałasowały). Martwię się też, że jakieś cewki w nowych kartach hałasują.

- nie za duży pobór mocy, dobrze żeby to była jakaś nowocześniejsza konstrukcja, pewnie z niskim procesem technologicznym w nm, bo to głównie obniża pobór energii

- czasem gry - na obecnym monitorze pewnie wystarczyłoby mi coś za około 1000 zł jak sądzę, żeby pograć czasem w jakiś nowszy tytuł na dobrych ustawieniach. Co jeśli przejdę na duży monitor, czy da się cokolwiek włączyć na 3840x1600, czy też w grze się ustawi żeby tylko na środku ekranu 1920x1200 wyświetlało? Żebym się w coś nie wpakował.

- monitor do pracy ma limit 60 Hz (obecny) i przyszły też. Więc wiele FPS i tak nie zobaczę.

 

Po wstępnych poszukiwaniach widziałem, że osiągi do ceny są dobre w:

- GeForce GTX 1650 SUPER (4 GB VRAM) za mniej niż 1000 zł i TDP 100 W (6-pin, zalecany zasilacz to tylko 350 W) .

- mocniejszy jest GeForce GTX 1660 SUPER (6 GB VRAM) ale pare stów więcej i 125 W TDP (8-pin zasilanie, zalecany zasilacz 450 W)

- widziałem też GeForce RTX 2060 SUPER (8 GB VRAM) ale 175 W TDP (8-pin zasilanie, i zalecany zasilacz 550 W) za około 2000 zł. Myślę, że to byłby overkill cenowy, mocowy i jeśli chodzi o moc obliczeniową dla mnie. W końcu ja tylko wskrzeszam 7-letniego kompa na pare następnych lat i nie gram dużo (ostatnio z rok nie grałem chyba, ale jesienią bym sobie może coś odpalił z sentymentu na tym wielkim ekranie).

 

Tak więc co kupić? Około 1000 zł i eForce GTX 1650 SUPER (4 GB VRAM)? Czy to w ogóle będzie kompatybilne z moją płytą główną? Na co zwrócić uwagę, żeby były ciche wiatraki i cewki?

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Może nie overkillem , ale zależy od gry . W większości będą dobrze współpracować . Idealny był by zestaw podkręcone i7k i GTX 1660 super . Ale średnio to opłacalne . Ja osobiście bym kupił właśnie gtxa 1660super i szukał taniej i7 lub xeona .

Link to post
Share on other sites

szukałbym gtx1660s  w  jakiejś promocji, 1650s ze swoimi 4gb to szajs do rozdzielczości powyżej 1080p, chyba, że na tym monicie high-res będziesz tylko siedział na pulpicie i grał w gry 2d

mam podkręconego 1660 6gb , gram w 1440p i często schodzę z ustawieniami żeby te 60-70 kl/s mieć (nawet  w starszych grach)

Link to post
Share on other sites

A ja bym powiedział inaczej: Palit 1650 KalmX. Jeżeli kiedykolwiek przejdziesz na 4K to odpalisz gry @ v low - i jeżeli wtedy stwierdzisz, że karta niedomaga to pomyśli się o zmianie na coś lepszego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

 

Widzę, że mój wstępny target w GeForce GTX 1650 SUPER (4 GB VRAM) lub GeForce GTX 1660 SUPER (6 GB VRAM) jest również podzielany. W zasadzie to kwestia ceny 900-1300 zł, co wybrać. Oba pozwolą na pracę biurową nawet na dużej rozdzielczości WQHD+ (3840 x 1600). Natomiast w grach 6 GB będzie lepsze. 2000+ zł na 8 GB karty szkoda mi wydawać, nie ten zasilacz i procesor będzie pewnie wąskim gardłem, a kupno jakiegoś i7 Haswell zamiast i5 to wydatek pewnie z 700 zł minimum. A może należałoby?

Co myślicie o procesorach z allegro (w sklepach ich już nie ma)?

Kartę rozważam MSI 1650S/1660S (podobno cicha).

Link to post
Share on other sites

Szukasz Xeona E3 3. generacji, min 1240:

 

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/75055/intel-xeon-processor-e3-1240-v3-8m-cache-3-40-ghz.html

 

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-xeon-e3-1240v3-gwarancja-lga1150-9180466456

 

Najtańsza karta, która posiada fan_stop mode w spoczynku, tj Gigabyte Windforce/OC (zarówno 1650S jak i 1660S) - przy czym te karty mają taką dolegliwość, że po przekroczeniu 60°C wentyle na chwilę rozkręcają się max i... jest głośno. Z tego powodu ja swojego 1650S Gigabyte OC zwróciłem.

 

Przy czym to będzie przeszkadzać tylko w grach. Co więcej, specjalnie do gier mógłbyś na stałe wymusić np 40% pełnej prędkości wentylatora (MSI Afterburner, odpalasz tylko gdybyś chciał grać) i karta będzie niesłyszalna.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kupilem 1660 Super MSI. Wszystko ladnie dziala, cicho i zimno nawet w grach.
Mam pytanie, czy to normalne, że jak sie uruchamia komputer to obraz pojawia sie z opoznieniem (w porownaniu do poprzednich kart), i czesto widze dopiero ekran logowania, rzadziej obraz ze jest uruchamiany komputer/i info o mozliwosci wejsca do biosu.
Monitor jakby nie dostawal w pierwszych sekundach sygnalu i po wlaczeniu jednoczesnie monitora i komputera, monitor zdazy wejsc w tryb uspienia, a pozniej sie budzi.

Mam wlaczony po display porcie.
Na samym poczatku, jak pierwszy raz uruchomilem to sie balem ze cos zle zrobilem, bo dopiero sie obudzil i zobaczylem info ze sie jakies sterowniki zainstalowaly w windowsie czy jakos tak.

Link to post
Share on other sites

 

 

Kupilem 1660 Super MSI. Wszystko ladnie dziala, cicho i zimno nawet w grach

No bo jak karta nie leci na 100% bo proc ją ogranicza to nie ma prawa się zagrzać  ;)

Choć może po prostu być chłodna , ale możesz to sobie sprawdzić np msi afterburnerem na ile procent jest procesor i karta graficzna wykorzystana .  

Link to post
Share on other sites

Zauwazylem też że podczas wylaczania komputera - Windows zamknij - obraz na monitor bardzo szybko znika, i po chwili monitor juz nie ma sygnalu. A komputer jeszcze chwile sie wylacza.

Cos ta karta dziwnie dziala - nie wiem co jest przyczyna, czy moze niewlasciwy displayport wlozylem?

No bo obraz podaje z opoznieniema od wlaczenia i gasnie szybko przy wylaczaniu.

 

Poza tym wszystko dziala. Ja nie gram duzo, ani super dlugo, a czesto robie limit na 60 FPS bo i tak monitor 60 Hz. Nawet na ultra starsze gry nie potrzebuja wiecej, wiec temperatura nie jest duza. Dopiero z 4 godziny pogralem na 3 razy.

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...