Skocz do zawartości

Temperatura karty graficznej i podzespołów - czy nie za duża?


Recommended Posts

Mam pytanie - miałem problemy z blue screenami , które niby się ogarnęły choć ostatnio znow wyskoczyl jeden i to nie w trakcie gry ,ale spoko ;) chciałem się Was zapytać czy te temperatury co mi wyszły w trakcie grania dzisiaj w PESa i NBA czy są normalne przy takiej grafice jak Ati Radeon R280 ,prockowi Intel Core i5 3,1 GHZ?LmbtAen.pngyOJCPvg.png

9B2KLxt.png
DL30dXJ.png

Link to post
Share on other sites

Zaraz spalisz procesor, to raz. Zakładaj od nowa chłodzenie i wymieniaj pastę.

 

Dwa, karta po czasie też się nagrzewa. Tu też wypadałoby coś z nią zrobić (pasta, termopady, czyszczenie z kurzu), choć może się grzeje przez procesor.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

A ogólnie jakie są ceny za wyczyszczenie z kurzu i załozenie tej nowej pasty? Czy to od razu pomoże i bede mógł w spokoju cieszyc sie kompem na ileś lat jeszcze ? Co ile sie powinno takie czysczenie i zakładanie pasty robić? Dodatkowy wentylatorek na procesor duzo kosztuje?

Link to post
Share on other sites

Zrób fotę wnętrza PC.

 

 

 

Czy to od razu pomoże i bede mógł w spokoju cieszyc sie kompem (...) ?

 

Zależy, czy tylko to powoduje tak wysokie temperatury - jeśli tak, to tak.

 

 

 

Co ile sie powinno takie czysczenie i zakładanie pasty robić?

 

Zależy jaka jest obudowa, jak to wszystko tam wygląda, oraz w jakich warunkach PC pracuje. Ale przedmuchać radiatory można raz na kilka tygodni, jakieś gruntowniejsze czyszczenie raz na parę miesięcy, a wymiana pasty - nawet raz na kilka lat (w zależności jaka pasta, jaki sprzęt chłodzący i chłodzony itd).

 

 

 

Dodatkowy wentylatorek na procesor duzo kosztuje?

 

Sam wentylatorek to od kilkunastu złotych w górę, ale w tym przypadku może warto by było wymienić całe chłodzenie na coś wydajniejszego i mieć spokój na dłuższy czas. Dlatego zrób fotkę wnętrza PC, bo ciężko gdybać - trzeba rzucić okiem...

Link to post
Share on other sites

No to czyszczenia jest trochę. Wartowałoby to wszystko rozmontować na czynniki pierwsze, wyczyścić, dać świeżą pastę pod CPU i złożyć ponownie. Nie stosować żadnych kompresorów do przedmuchiwania podzespołów. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Chyba firma która to robiła , w sensie składała mi kompa będzie wiedziała :P? i co warto zakładać jakieś wentylatorki skoro są 3 ? a ja własnie jak sie zaczeły problemy troche sprezonym powietrzem dmuchnalem ale mowie kurde jeszcze coś uszkodze wiec tylko kilka minut robilem i zamknalem kompa :)

Link to post
Share on other sites

Sprężone powietrze zawiera wilgoć może uszkodzić wrażliwą elektronikę, po za tym kurz z jednego miejsca przenosisz w inne a to żadne rozwiązanie. Najlepiej jest rozebrać taki sprzęt i wyciągnąć kurz, czasem trudno to zrobić bo np. zasilacz jest na gwarancji i nie można go rozebrać, więc trzeba go jakoś przedmuchać ale do tego są specjalne narzędzia, którymi powinien dysponować serwis. Nie masz czym nie masz gdzie oddaj sprzęt do serwisu. 

 

Dmuchawa https://allegro.pl/oferta/makita-dub182z-dmuchawa-akumulatorowa-18v-7316010779

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Wedlug cennikow w sieci usluga czyszczenia + nalozenie nowej pasty to koszt okolo 50 - 100 zl ale pewnie kazdy serwis ma inne ceny.

Najlepiej jakbys sie zapytal albo zadzwonil osobiscie i bedziesz wiedzial gdzie jest najtaniej w Twojej okolicy :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za podesłanie fotek.

Komputer ewidentnie wymaga czyszczenia, przeglądu. Chłodzenie na procesor rodziłbym wyrzucić i kupić jakieś w okolicy min 100zł. Wtedy nawet jak za jakiś czas zajdzie kurzem, to i tak nie powinno być sytuacji, że cpu będzie osiągał temperatury krytyczne dla swojego działania (czyt 99*C+).

 

Dobrze by było też przemyśleć i dodać (szczególnie po wymianie chłodzenia na cpu) wentylator wyciągający ciepłe powietrze z obudowy. Dodatkowy nadmuch też warto by było odpowiednio zaplanować.

 

 

Karta graficzna jest już dość wiekowa, zatem pewnie i pasta zrobiła się twarda jak kamień i zamiast poprawiać przewodnictwo ciepła, zapewne bardziej izoluje.

 

Jeśli sam się nie znasz na tym, oddaj PC do najbliższego sobie serwisu / sklepu z PC. Do tego czasu nie katuj komputera - w zasadzie w ogóle nie powinieneś z niego korzystać, a już na pewno nie uruchamiać żadnej gry 3d.

Edytowane przez Succubus
Link to post
Share on other sites

Sprężone powietrze zawiera wilgoć

"Sprężone powietrze" to mieszanka gazów, propanu oraz butanu. Więc jak kiedyś będziesz autorze czyścił komputer to lepiej nie miej w pokoju zapalonej świeczki bądź innego źródła ognia (gdyż brwi Ci spłoną :D).

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli lepiej jakby mi wymontowali wentylator który sami zakładali

 

Na cpu zamontowany masz najsłabsze możliwe chłodzenie - tzw pudełkowy układ chłodzenia Intela. On jest słaby sam z siebie, a jeszcze jak zajdzie brudem, to już zupełnie.

 

 

 

Ile takie wentylatory by kosztowały - czyli pewnie te co są na dole kompa te 3 to musielby wymontować?

 

Na cpu - to od około 100zł - tu masz kwerendę z pewnego sklepu online

 

a wentylatory - masz TUTAJ

Link to post
Share on other sites

a jak to zmniejszyć ;)? a te wentylatory od jakich cen zaczynać jakby co? to poleć mi który na CPU możnaby zamontować i ten do wyciągania ciepłego powietrza - w sensie daj linki , to ja jak zaniosę kompa we wtorek to im podam zebym takie coś chciał :) aa i jak to wpływa na głośność w kompie?

Link to post
Share on other sites

Nia ma sensu wirtualnie podawać Ci konkretnych modeli, nie mam nawet rozmiarów śrub mocujących - wszystko robię w oparciu o foty (i domyślam się tylko, że wentyle w obudowie to 120mm).

 

Dobre wentylatory do obudowy zaczynają się tak od około 30zł za sztukę.

 

Co do chłodzenia na procesor to nawet nie mam pewności jaki i5 tam masz, ale dobre chłodzenie na i5 zaczyna się za około 100zł pod warunkiem, że nie będzie zbyt dużego OC.

 

Zaniesiesz pc do serwisu / sklepu - obejrzą i Ci doradzą.


 

 

aa i jak to wpływa na głośność w kompie?

 

Wpływa dość znacznie. Niektóre wentylatory są bardzo głośne nawet przy niskich obrotach, w dodatku zapewniają niewielki przewiew powietrza na minutę, a niektóre (przeważnie dużo droższe) - wręcz odwrotnie.

Link to post
Share on other sites

 

 

w koncu sami mi dali takie chłodzenie i5 heh

 

Nie dali Ci takiego chłodzenia, tylko takie jest w zestawie z procesorem i jeśli nie zażyczyłeś sobie innego, to zamontowali Ci te które było. Co to konkretnie za procesor, jaki model i czy jest podkręcony?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...