Skocz do zawartości

Płyta pod oc ryzen 3600x


Recommended Posts

Witam, poszukuje dość budżetowej płyty w której będzie możliwe zrobienie oc na ryzenie 3600x. Jakieś sugestie ?

Ewentualnie najtańsza płyta bez oc która pójdzie z ryzen 3600 bez x

 

Wiem ze kompatybilne są bodajże b450 i x470 ale na której można kręcić oc, na których nie?

Zdrowia życzę!

Link to post
Share on other sites

Na tej b450m dh3s będę mógł zrobić oc? Pytam, bo mam skompletowany cały zestaw z tą właśnie płytą i procesorem 3600 bez X, myślę żeby dopłacić do X, ale zastanawia mnie czy X nie będzie wymagał też lepszej płyty?

 

 

https://www.olx.pl/oferta/plyta-glowna-asrock-b450m-steel-legend-CID99-IDElwtL.html

 

Ta płyta może być dobrym wyborem? Mam po nią blisko i wydaje się być porządna

Edytowane przez kozakowy
Link to post
Share on other sites

3600x nie wymaga lepszej płyty, za to ma wyższe TDP i może się okazać cieplejszy od 3600 pomimo tego, że to właściwie te same procesory o tej samej wydajności. U mnie tak było.

 

 

B450M DH3S

DjXbeat ma tą płytę i dużo wie o jej możliwościach oc procesora i ramu. 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Miałem 3600 3600x i 3700x, w tym co robię na kompie czyli 20% grania w wot, Poe, bfV, qc, cod mw pozostałe 80% net, office, duże pdfy i czasem jakieś programy do map i rysunków technicznych - nie było znaczącej różnicy, a często żadnej.

 

edit

 

Szczególnie teraz jak nowe rewizje 3600 spokojnie trzymają 4,4-4,5 na śmiesznym napięciu. 

Link to post
Share on other sites

 

Moim zdaniem lepiej wziąć 3600 i różnicę dopłacić do lepszej płyty. Po OC różnice względem 3600x duże nie będą a sama płyta z lepszą sekcją. 

https://www.ceneo.pl/85080746

Na tej płycie nie będzie problemu z oc procesora i oc ram? Choć jest droga, na olx widze gigabyte b450m ds3h za 250 pln nówka z gwarancją, byłbym skłonny raczej do tego tańszego rozwiązania, ale nadal nie wiem jak z  sekcją zasilania, czy zniesie oc ram i procesora (jak gadam głupoty to wybaczcie xD), komputer ma mi służyć głównie do cs go, ale sporadycznie będę pewnie grał też w takie tytuły jak cod warzone, lecz priorytet to cs go, chcę wyciagnąć jak najwięcej fps tak żeby spadki nie przekraczały ponizej 250fps

Link to post
Share on other sites

@kozakowy

Gigabyte B450M DS3H  uciągnie bez problemu nawet Ryzena 7 3800X.

Mam tą płytę i cena/wydajność bije wszystko na głowę. Sekcja zasilania z podkręconym Ryzenem 5 3600 do 4.3Ghz 1.43v łapie 65C czyli ledwo ciepła.

Pamięci u mnie poszły z 3200Mhz cl14 na 3800Mhz 16.17.16. 32 1T ;)

 

gaq8Yw9.gif

 

qWVWjoW.gif

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Czyli ta płyta ma lepszą sekcję jak np. Aorus Elite na B450 ? 
Jak to się ma np. do tego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=pttq_FIm6zQ&t=875s

Pytam z ciekawości. Osobiście trudno mi uwierzyć, że płyta podana wyżej szczyci się taką kulturą pracy i nawet 3800x udźwignie. Dlatego jestem ciekaw o co z tym chodzi.

 

Link to post
Share on other sites

Czyli ta płyta ma lepszą sekcję jak np. Aorus Elite na B450 ? 

Jak to się ma np. do tego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=pttq_FIm6zQ&t=875s

Pytam z ciekawości. Osobiście trudno mi uwierzyć, że płyta podana wyżej szczyci się taką kulturą pracy i nawet 3800x udźwignie. Dlatego jestem ciekaw o co z tym chodzi.

@Artok

Opisał sekcję. Zasadnicza różnica po między modelami, które wymienił sprowadza się do sekcji zasilania dla pamięci ram. Jednak jak sam widzisz płyta za ~260zł radzi sobie bez problemu z ram ustawionym na 3800Mhz w stosunku 1:1 z Infinity Fabric co jest istotne dla wydajności ;)

 

Tym bardziej jestem ciekaw powyższej opinii. Na tym filmie jest pokazane, że występuje Throttling po OC. 

Na tym filmie masz wykorzystany inny procesor - Ryzen 7 2700X @ 4.2Ghz 1.4v który przy tych parametrach będzie pobierał pod obciążeniem ~80Watt więcej od podkręconego Ryzena 7 3800X @ 4.4Ghz 1.46v.

Dla sekcji zasilania 80Watt więcej to bardzo dużo! ;)

 

Zobacz sobie jak wygląda pobór mocy dla tych procesorów

Stock

W88uIAi.gif

 

OC

sXQSXB4.gif

 

Ta różnica poboru energii przekłada się na sekcję zasilania o czym zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę ;)

 

Ja na tej płycie głównej miałem wcześniej Ryzena 7 1700@ 3.7Ghz 1.28v i w kilkugodzinnym renderingu pobór sięgał ~175Watt a sekcja zasilania notowała maksymalnie 75C. Na obecnym R5 3600@4.2Ghz 1.37, który posiadam sekcja zasilania maksymalnie notuje 67C przy poborze ~150Watt.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Ciekawe jest tez porównanie wyników z termowizji gdzie aorus ma niemal identyczne wyniki jak płyty msi, a msi z kolei na termowizji ma momentami wyższe niż podają odczyty z czujników. Pytanie na ile jest to miarodajne i gdzie kto ma czujniki umieszczone.

Link to post
Share on other sites
Dokładnie o czym Lipton wspomniał i sprawdził to w dalszej części testu

 

Tego też się spodziewałem, że w zamkniętej obudowie może być lepiej. Jakbym wcześniej znalazł taką informację to pewnie sam bym wybrał tą płytę. Mój 2700 siedzi tylko i wyłącznie w kompie do streamowania - wykręcony na 4 GHz, więc pewnie lepszej sekcji bym nie potrzebował. Aktualnie B450 Gaming Plus. Całe życie człowiek się uczy. Jednak wszędzie gdzie przeglądałem fora to odradzali tego Gigabyte - pewnie nawet go nie mieli (wypowiadały się osoby z paroma tysiącami postów - więc trudno nie zaufać). Jest jednak nadzieja, że jak nadejdą 4800x/4900x to ten wybór może nie być taki zły :D  

Edytowane przez Krzyzak
Link to post
Share on other sites

Jednak wszędzie gdzie przeglądałem fora to odradzali tego Gigabyte - pewnie nawet go nie mieli

Z tego tytułu swego czasu Tomahawki chodziły za 500 złotych, a Aorus Elite był za 379. Z resztą teraz nic się nie zmieniło: Aorus Elite 419 zł, Tomahawk Max 529.

Link to post
Share on other sites

Mam bezpośrednie porównanie Gigabyte B45M DS3H, MSI B450 Gaming Plus i MSI B450 Tomahawk - wszystkie płyty miałem - MSI dla klientów ;)

Ponadto DS3H i Tomahawk  miałem okazję zmierzyć pirometrem. Sekcja zasilania z przodu PCB w najgorętszych miejscach zarówno na DS3H jak i Tomahawk miała bardzo podobne temperatury ale już z tyłu PCB Tomahawk był w najgorętszych miejscach 10-12C chłodniejszy.

Temperatury zmierzone pirometrem mniej/więcej odpowiadały tym co wskazywały czujniki na płytach.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Ogólnie jeżeli chodzi o B450 od MSI to warto polować na promocje. Raz Tomahawk jest w promocji całkiem dobrej, raz Gaming Plus a czasem A-Pro można wyrwać. Za mojego Gaming+ płaciłem około 400 zł w grudniu. Jednak na dzień dzisiejszy wolałbym tego Gigabyte - u mnie procesor jest wykorzystywany maksymalnie w 60% i to muszę się dobrze postarać. Chociaż z drugiej strony mam podłączoną również kartę przechwytującą Elgato i mogłaby się nie zmieścić z GTX 1070 na tej płycie. Najważniejsze pytanie - czy jeżeli ktoś ma dodatkowe 150/200 zł to warto dopłacić do MSI lub ASRock'a polecanego w zestawach komputerowych ? Z czego wynika różnica ? Autorowi albo przyszłym osobom może się przydać taka wiedza.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za taką aktywność pod tematem, mimo że mało z tego rozumiem :D

 

Ok, narazie w koszyku mam msi b450m max czy będzie ona dobrym wyborem? Kosztuje nowa 300pln

ds3h niestety zniknęła z ogłoszeń, poza tym podobno trzeba aktualizac bios zeby hulał rysiek 3600

Edytowane przez kozakowy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...