Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam nowy komputer kupiony w lutym.

Tutaj cały zestaw: https://proline.pl/koszyk/c4065d0a

 

Problem polega na tym , że podczas grania w Grida 2 mój komputer zaczyna wydawać strasznie głośnie dźwięki głownie przy karcie graficznej oraz szkło przy niej się dość mocno nagrzewa przy dość słabo wymagającej grze jaką jest Grid..

 

Tutaj podrzucam filmik z "dziwnymi dźwiękami": https://streamable.com/cesuw

 

Może przyczyna jest prosta i wam znana ale ja jestem strasznym laikiem(nawet po filmiku to widać ).

 

 

Link to post
Share on other sites

Sciagnij gpuz i hwinfo i odpal oba programy i sprawdz jakie masz temperatury na karcie i na procku oraz jakie masz obroty wentylatorow.

 

Podejrzewam, ze to gpu tak halasuje, gdzies widzialem opinie, ze ten model gigabyte jest po prostu glosny.

Link to post
Share on other sites

Wg mnie to co nagrałeś na filmie to nie karta graficzna tylko chłodzenie procesora i tylny wentylator obudowy. 

 

Ściągnij gpuz oraz HWmonitor. Uruchom gpuz i przejdź do zakładki sensors, na dole zaznacz pole Log to file i wybierz miejsce zapisania pliku (pulpit lub dokumenty). Program zostaw włączony i uruchom HWmonitor. Oba zostaw włączone i uruchom grę i graj - minimum 30 minut. 

Po graniu zrób PrintScreen-y z hwmonitora z temperaturami i taktowaniami (odczytaj sobie temp maxymalne, taktowania max, obroty wentylatorów max itp.) Odznacz haczyk log to file i otwórz zapisany dokument txt (notatnik) - zjeżdżając na dół szukaj najwyższej temperatury gpu, obrotów wentylatora (RPM), obciążenia gpu - GPU Load oraz taktowań - gpu clock. 

 

Zobaczymy co w trawie piszczy.

 

Niestety ten model gpu nie należy do najcichszych, był za to tani. To że gra jest stara o niczym nie świadczy - gpu pracuje na 100 procent i masz pewnie 200fps - jak wentylatory rozkręcą się do 3000rpm to jest głośno.

Po testach spróbuj w ustawieniach graficznych gry włączyć opcję vsync - fps zablokuje się do częstotliwości odświeżania monitora czyli 75Hz to jest 75fps bo tyle jest w stanie wyświetlić monitor - obciążenie gpu spadnie i obroty wentylatora powinny spaść. 

Link to post
Share on other sites

Zajrzałeś do tej obudowy i zlokalizowałeś źródło dźwięku i przyczynę. Nie jest to normalna praca żadnego wentylatora, nawet na wysokich obrotach.

Tak i gdy grałem , bez szklanej ścianki bocznej tego dziwnego dźwięku obcierania nie było słychać, poniżej wrzucam prace karty i wentylatorów podczas gry oraz pracę w stanie spoczynku (gdzie lekko słychać jakby powstawało jakieś małe zwarcie czy coś?) ...

https://streamable.com/ymv58j

https://streamable.com/j40kc8

Link to post
Share on other sites

Zamontuj panel i czekaj na pojawienie się dźwięku i wtedy zdemontuj panel i sprawdź. Sprawdź też te kabelki zasilania wentylatorów karty czy nie są luźne, bo na filmiku są trochę podejrzane.

J0PiXH9.jpg

Kabelki patrzyłem i nie są luźne , a z tym panelem to nie ogarniam jak to zrobić :rotfl: jakbyś mógł to jakoś prościej napisać, rozpisać byłbym bardzo wdzięczny , serio jestem mega laikiem ;xx

Edytowane przez MamyBrunoBanani
Link to post
Share on other sites

Kolejny zestaw z tego cudnego sklepu i znowu problemy, uważajcie na nich. Sklep Ci składał sprzęt czy robiłeś to sam? Po dźwięku trudno rozpoznać co go powoduje hałas ale i na to jest sposób. Odłącz dodatkowe wentylatory obudowy od płyty głównej. Zostaw podłączony tylko CPU. Zainstaluj program Aorus Engine dołączony do sterowników karty graficznej. W programie jest opcja sterowania wentylatorami karty graficznej(Fan Speed- opcje Auto, Manual i Customized) ustaw Manual i suwak na 0. Wentylatory na karcie nie powinny się kręcić. Wtedy pozostaje rozpoznanie czy hałas jest z chłodzenia CPU czy zasilacza. Wentylator CPU można zatrzymać palcami, wystarczy lekko docinać środek obracającego się wentylatora aż zwolni na tyle by stwierdzić co powoduje hałas, nie należy wkładać niczego między łopatki chłodzenia bo są zbyt delikatne i można je uszkodzić. Jeśli gdzieś na którymś z tych etapów hałas ustanie to masz przyczynę.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Kolejny zestaw z tego cudnego sklepu i znowu problemy, uważajcie na nich. Sklep Ci składał sprzęt czy robiłeś to sam? Po dźwięku trudno rozpoznać co go powoduje hałas ale i na to jest sposób. Odłącz dodatkowe wentylatory obudowy od płyty głównej. Zostaw podłączony tylko CPU. Zainstaluj program Aorus Engine dołączony do sterowników karty graficznej. W programie jest opcja sterowania wentylatorami karty graficznej(Fan Speed- opcje Auto, Manual i Customized) ustaw Manual i suwak na 0. Wentylatory na karcie nie powinny się kręcić. Wtedy pozostaje rozpoznanie czy hałas jest z chłodzenia CPU czy zasilacza. Wentylator CPU można zatrzymać palcami, wystarczy lekko docinać środek obracającego się wentylatora aż zwolni na tyle by stwierdzić co powoduje hałas, nie należy wkładać niczego między łopatki chłodzenia bo są zbyt delikatne i można je uszkodzić. Jeśli gdzieś na którymś z tych etapów hałas ustanie to masz przyczynę.  

Bez różnicy .. może wystarczyłoby zrobić undervolting ? Tylko problem znowu w tym że nie będę umiał tego ogarnać

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...