Skocz do zawartości

Sporadyczne resety - brak mi pomysłu


Recommended Posts

Dzień dobry,

bardzo prosiłbym Was o pomoc, czy chociaż wskazówkę co mogę zrobić. Tak naprawdę to problem jest od grudnia 2019, postanowiłem kupić grafikę, padło na Palita GTX1660 super, wszystko fajnie pięknie, cieszyłem się, ale jak juz ją zamontowałem okazało się ze coś jest nie tak, resetowało mi komputer jak tylko chciałem go obciążyć , czasami nawet przy samym uruchomieniu resetował sie 2-3 razy zanim puściło. Postanowiłem oddać kartę bo miałem na to 14 dni, myślałem ze to zasilacz, bo w sumie wszystko na to wskazywało, ale dziwiłem sie bo miałem zasilacz bequieta 600W wiec dosyć dobry. No nic włożyłem swoją poprzednią grafike gt1030 i działało normalnie od zawsze w sumie. Dzisiaj znowu postanowiłem kupic GTX 1660 ale tym razem od MSi i do tego prowizorycznie zasilacz, kupiłem silentium 750W wiec to aż aż na to co posiadam teraz, ale zauważyłem że po zamontowaniu tego, znowu są problemy z resetami, jak odpalę Wieśka, czy Poe to zaraz leci reset, to nie możliwe żeby zasilacz czy grafika była uszkodzona. Szukam w necie pomocy i nie mogę nic znaleźć, może ktoś z Was by mi poradził co mogę zrobić ? Mój komputer:

Intel i5 4440

Geforce GTX 1660 super

zasilacz silentium 750W

płyta głowna: gigabyte h81m-s1

ram 2x 4gb ddr3

Obawiam się, że to może być początek zakupu nowej płyty głównej a więc i nowego procka, nowych pamięci, wolałbym tego uniknąć, gdzieś wyczytałem na forum z 2014, że ktoś miał podobny problem i mu pomogło wyłączenie w biosie oszczędzania energii procesora, szukałem, ale nigdzie u siebie tego nie mogę znaleźć, google też niewiele mi pomaga, chciałbym aby to była jakaś pierdoła , która mogę wyłączyć lub włączyć a nie wymiana wszystkich podzespołów komputera prócz grafiki czy zasilacza (bo jestem przekonany że te komponenty działają)

Link to post
Share on other sites

Zacznij od najprostrzych czynności, wg mnie zaktualizuj bios, sprawdź ram programem memtest86, obstawiam że masz windows (jaki - 7,10?, legalny?, wszystkie poprawki zainstalowane?).

Biosu nie aktualizowałem, ram sprawdzałem jedynie diagnostyką systemu windows, windows 10 legalny, co do poprawek nie zawsze jest instaluje, chyba, że innej opcji nie bo windows mi sam narzuca aktualizację.

Link to post
Share on other sites

Zaktualizuj bios, użyj memtest86, zaktualizuj system i wszystkie sterowniki.

 

 

Bios płyty głównej w pierwszej kolejności. Zrób formata i system na nowo. Pooglądaj płytę główną pod kątem laminatu (przebarwienia) i czy któreś kondensatory nie są napuchnięte.

Zrobię to jutro i dam  znać czy coś poprawiło się, wiem, ze aktualizacja biosu to dosyć ryzykowne zadanie bo jak coś pójdzie nie tak i skończy się to restartem to będzie duuużo większy problem niż mam teraz, ale może nie bedzie tak źle ;p podepnę ta starą grafikę na której wszystko chodzi stabilnie.

Link to post
Share on other sites

Można jeszcze spróbować odpiąć przyciski od front panelu i odpalić np. widelcem. Może jest gdzieś zwarcie na kablach. Albo jeszcze lepiej wyjąć wszystko z obudowy i poskładać np. na pudełku tekturowym. Upgrade biosu w obecnych warunkach jest dość ryzykowny jak sam zauważyłeś

Link to post
Share on other sites

Jak dobrze zrozumiałem to ubgrade biosu jest ryzykowny w związku z restartami więc może na ten czas użyć igpu z intela.


Bios f7 ma jakieś mikrokody do win10, może to pomoże coś

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h81m-s1rev_10#support-dl


Sterowniki chipsetu do win10 zainstalowane???

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h81m-s1rev_10#support-dl


Jak, czym usuwałeś stare sterowniki og gpu przed montażem i instalacją sterowników do nowej karty???

Ja używałem 

https://www.dobreprogramy.pl/Display-Driver-Uninstaller,Program,Windows,47643.html

i u mnie wszystko było ok.

Link to post
Share on other sites

https://media.discordapp.net/attachments/443063394443198484/684701238838951951/IMG_20200304_103122.jpg?width=947&height=441

 

https://media.discordapp.net/attachments/443063394443198484/684701264029941770/IMG_20200304_103136.jpg?width=947&height=441

 

https://cdn.discordapp.com/attachments/443063394443198484/684701270765862922/IMG_20200304_103129.jpg

 

Co ciekawe włączyłem te 3 opcje w biosie, cokolwiek one oznaczaja i myślalem ze pomogło bo około 2h przy obciążeniu komputera wszystko normalnie chodziło, ale zaś chciałem włączyć to zdjęcie i poszedł reset znowu. 
Sterowniki mam, zaraz spróbuje tym programem jeszcze raz wszystko wywalic i na nowo postawić stery do grafiki, format był robiony do cna, ram sprawdzałem programem memtest86 robiłem dwa cykle bo tak niektórzy pisali, że najlepiej, nie wykryło nic. Pasta na procek poszła nowa, ale to nie temperatury bo udało mi sie zaobserować ze w momencie resetu było około 55 stopni na procku i 56 na grafice. Nikt ze znajomych nie ma płyty z soketem 1150 żeby podmienić płytę i zobaczyć czy to na niej coś się nie spieprzyło. Niby mogę kupić przez internet na tym samym sokecie a potem mam 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny, powiedziałbym ewentualnie, że płyta źle mi siedzi w obudowie co mi nie odpowiada myśle ze by może uznali to. Skoro Palita w grudniu oddałem bo napisałem ze nie działa mi i zależy mi na zwrocie, to nawet nie brali jej na warsztat tylko przelali mi spowrotem pieniądze na x-komie.

 

PS: dodam, że jak te trzy opcje na początku dałem na disabled to już nawet przy uruchomieniu google chrome poszedł reset, więc analogicznie odpaliłem znowu bios i poszedłem w drugą stronę na enabled.... i myślałe, że bingo :(

PS2: czy może mieć na to wpływ, że moja płyta głowna ma slot PCIe 16x 2.0 a gtx 1660 bosługuję  PCIe 3.0 ? niby 3.0 jest kompatybilne wstecz, ale może coś jest miedzy tym 2.0 a 3.0

Edytowane przez damanos1993
Link to post
Share on other sites

Tak jak wyżej, aktualizacja biosu do najnowszej wersji pod odpowiednią Rev. Twojej płyty. Czy system rejestruje w Dzienniku zdarzeń te resety, konkretnie czy przed wystąpieniem błędu Kernel Power id: 41? Jak masz zamontowaną kartę GTX 1660 super to zresetuj bios zworką na płycie gł. i sprawdź działanie. Jak będzie poprawnie wtedy wchodzisz do biosu i włączasz profil XMP i inne swoje ustawienia.

Link to post
Share on other sites

Tak jak wyżej, aktualizacja biosu do najnowszej wersji pod odpowiednią Rev. Twojej płyty. Czy system rejestruje w Dzienniku zdarzeń te resety, konkretnie czy przed wystąpieniem błędu Kernel Power id: 41? Jak masz zamontowaną kartę GTX 1660 super to zresetuj bios zworką na płycie gł. i sprawdź działanie. Jak będzie poprawnie wtedy wchodzisz do biosu i włączasz profil XMP i inne swoje ustawienia.

 

Zrobiłem test OCCT w sekcji zasilanie, jak obciążyłem maksymalnie grafike i procka to po 3 sekundach poszedł reset. Czy to może świadczyć o czymś?

Dodam, że takie resy szły jak wcześniej miałem Palita 1660 z zasilaczem bequiet 600w, tez jak obciążyłem bardziej podzespołu szedł reset, to samo jest teraz z MSI 1600 i zasilaczem silentium 750w, który tak jak grafika ma 2 dni.

Edytowane przez damanos1993
Link to post
Share on other sites

Jaki masz dokładnie zasilacz? Jest on zgodny ze stanami energetycznymi c6/c7? bo masz je włączone w biosie. Zainstalowane masz sterowniki do chipsetu pod win10? Co z biosem? Od tego trzeba zacząć.

Link to post
Share on other sites

Koledzy po kolei podsuwają Ci jakieś rozwiązania, a Ty robisz co uważasz. Jaki jest sens poddawać testom niestabilny zestaw. Bios zresetowałeś lub z aktualizowałeś? Odnośnie stanów energetycznych powinny być na AUTO. Do Twojej konfiguracji to zasilacz 500W jest już na wyrost, pod warunkiem, że jest sprawny.

Link to post
Share on other sites

 

 

podepnę ta starą grafikę na której wszystko chodzi stabilnie

O kurczę, przeoczyłem to wcześniej. W takim razie moja powyższa odpowiedź nie ma sensu  :roll:

Aktualizacja biosu może poprawić kompatybilność płyty z nowymi kartami, ale nie widziałem jeszcze przypadku żeby z tego powodu komputer się resetował, raczej zupełny brak obrazu. Jeśli grafikę i zasilacz wykluczymy to jedyne co przychodzi mi do głowy to że płyty daje za mało prądu na złączu PCIe. GT1030 bierze max 30W, złącze może dać max 75W, reszta jest dostarczana przez kable. To tylko moje gdybanie ale dobrze byłoby przetestować tą 1660 na innej płycie

Link to post
Share on other sites

powiem tak, walczylem z tym problemem ponad miesiac czasu, aktualizacje nie pomogly, wymiana zasilacza nie pomogla, wymiana karty graficznej jak i pozostalych podzespolow rowniez, problem zaczynal sie zawsze jak podlaczalem cos pod port usb z przodu komputera, musialo dochodzic do jakiegos zwarcia i wywalalo blad  kernel- power od kiedy nie podlaczam pod te porty nic probleu nie mam 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...