Skocz do zawartości

Komputer dla młodego programisty / gracza +/- 6000zł


Recommended Posts

Witam, składam zestaw dla młodego człowieka z zacięciem w stronę programowania i obróbki grafiki. Nic profesjonalnego, ale maszyna ma ułatwić mu pierwsze kroki. Dodatkowo gry, jak u wszystkich, narazie nic wielce wymagającego, ale z czasem zapewne to się zmieni.

 

Cały budżet to ok. 6000zł na PC, byłoby dobrze zmieścić się jednak bliżej 5k

 

Moja propozycja:

 

Wersja maximum budżetu: https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=625795

 

Wersja minimum budżetu: https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=625796

 

Kilka pytań do mojej propozycji:

 

RAM wybrałem, bo podobno ładnie się kręci, czy jest w tej cenie równie dobra propozycja, ale z RGB? Nie wiem jeszcze czy młodemu jest to potrzebne, ale zawsze warto mieć alternatywę.

 

Druga rzecz, 550W PSU pociągnie to wszystko? co, gdyby w przyszłości zachciało się 3900X?

 

Będę również wdzięczny za propozycje odnoście dobrej obudowy w rejonie 300zł, ta NZXT wydaje się fajnym kompromisem jakość/wygląd, ale będę otwarty na propozycje.

 

Pozdrawiam

 

 

Link to post
Share on other sites

Zestawy są spoko z kilkoma "ale"

 

Drogi, bardzo drogi model RTX 2060 Super. W tej samej cenie są RX 5700 XT z bdb chłodzeniami

Dysk SSD przy małej dopłacie na SX 8200 Pro.

Pamięci RGB z takimi możliwościami OC jak te Cruciale - brak w tej cenie

Buda NZXT fajna ale może być tam nieco gorzej z chłodzeniem, szczególnie GPU. Znacznie ograniczony dostęp powietrza na froncie i nawet na topie tylko na jeden wentyl miejsce.

Dopłata do płyty mITX raczej niepotrzebna. 

Pod programowanie, gry spokojnie Ryzen 5 3600. Jeżeli grafika 3D z naciskiem na redner po CPU, to można rozważać 3700X. Jak 2D, to w zasadzie nie ma co, tym bardziej że jeszcze jedna seria będzie pasować pod AM4

Zasilacz wystarczy 

Warto dać jakieś chłodzenie na CPU Fortis itp. 

 

Dla przykładu praktycznie w tej samej cenie razem z chłodzeniem, bardziej przewiewną obudową, SX 8200 Pro i RX 5700 XT

https://proline.pl/koszyk/8606f717

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To MOBO mITX wybrałem, bo zbiera dobre recenzje odnośnie sekcji zasilania i ma wbudowane WiFi, a z tego co wiem PC nie będzie łączony kablem, więc albo WiFi wbudowane, albo dojdzie koszt karty sieciowej.

 

Pierwotnie zestaw jaki dostałem jako sugestię miał i7-9700F, dlatego w wersji na bogato zdecydowałem się na 3700X, chociaż sam obstaję przy modelu niższym.

 

Chłodzenie powinno być, ale na star zakładam, że wszystko będzie działać na stockowym zestawie, chyba że uda mi się wyperswadować założenie lepszego. 

Link to post
Share on other sites

 

 

To MOBO mITX wybrałem, bo zbiera dobre recenzje odnośnie sekcji zasilania i ma wbudowane WiFi, a z tego co wiem PC nie będzie łączony kablem, więc albo WiFi wbudowane, albo dojdzie koszt karty sieciowej.

 

Wolałbym mATX, ATX z czterema slotami, z większą ilością złącz + osobne WiFi

 

 

 

Pierwotnie zestaw jaki dostałem jako sugestię miał i7-9700F, dlatego w wersji na bogato zdecydowałem się na 3700X, chociaż sam obstaję przy modelu niższym.

 

Nie miałbym tutaj parcia na Intela

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...